W ramach projektu dotyczącego praw społeczno-gospodarczych i odpowiedzialności nalegano, aby prezydent Bola Tinubu „naśladował dobry przykład gubernatora stanu Abia Alexa Ottiego poprzez natychmiastowe wykonanie wyroku nakazującego rządowi federalnemu odzyskanie emerytur pobieranych przez byłych gubernatorów oraz zakwestionowanie legalności stanów „przepisy emerytalne umożliwiające zainteresowanym pobieranie tak skandalicznych emerytur”.

Wyrok został wydany 26 listopada 2019 r. przez sędziego Oluremi Oguntoyinbo w następstwie pozwu złożonego przez SERAP.

W zeszłym tygodniu Otti podpisał ustawę uchylającą: „Ustawa emerytalna nr 4 gubernatorów stanu Abia i zastępców gubernatorów z 2001 r.”.

Nastąpiło to po przyjęciu ustawy w tej sprawie przez Państwową Izbę Zgromadzenia Abia.

Na mocy uchylonej ustawy byli gubernatorzy i wicegubernatorzy stanu otrzymywali dożywotnie pensje oraz domy w stanie Abia i Abudża.

W piśmie z dnia 23 marca 2024 r. i podpisanym przez zastępcę dyrektora SERAP, Kolawole Oluwadare, organizacja stwierdziła: „SERAP zgadza się z wnioskiem byłego prezydenta Oluseguna Obasanjo, że stanowe przepisy emerytalne są „aktami rozboju w biały dzień” i jego wezwaniem do wprowadzenia takich przepisów zostać zniesione przez innych gubernatorów stanu.

„Natychmiastowe wykonanie wyroku pokazałoby suwerenność praworządności w Nigerii i znacznie przyczyniłoby się do ochrony integralności systemu prawnego kraju.

„Przestrzeganie wyroku pokazałoby Cię również jako obrońcę nigeryjskiej konstytucji z 1999 r. (ze zmianami), praworządności i interesu publicznego w rządzie.

„Demokracja w Nigerii potrzebuje sądów, aby urzędnicy publiczni i podmioty prywatne, w tym byli gubernatorzy i ich zastępcy pobierający dożywotnie emerytury, egzotyczne samochody i inne dodatki od swoich stanów, mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia nigeryjskiego prawa.

„Pan Buhari przymknął oko na wyrok. Gubernatorzy stanów nie podali nazwisk byłych gubernatorów i ich zastępców, którzy pobierali i nadal pobierają emerytury od swoich stanów, a także kwoty, jaką dotychczas wydali na tych byłych urzędników.

„Konstytucjonalizm i rządy prawa nie stoją w sprzeczności z demokracją; raczej są do tego niezbędne. Orzeczenie sędziego Oguntoyinbo wskazało drogę waszemu rządowi do zapewnienia przywództwa w celu zapewnienia reformy przepisów emerytalnych, umożliwiającej byłym gubernatorom i ich zastępcom pobieranie pensji i dodatków przez całe życie. Nadszedł czas, aby wasz rząd systemowo przywrócił praworządność.

„Podobnie jak przepisy emerytalne kilku stanów, uchylona ustawa emerytalna stanu Abia przewidywała, że ​​byli gubernatorzy i zastępcy Abii są uprawnieni do 100 procent rocznego wynagrodzenia podstawowego urzędującego gubernatora i jego zastępcy; ich kucharze, stewardzi, kierowcy i ogrodnicy mają być opłacani przez państwo; i mają prawo do trzech funkcjonariuszy policji i dwóch pracowników Departamentu Służb Państwowych (DSS).

„Sędzia Oguntoyinbo w swoim wyroku wydała „NAKAZ mandamusa zobowiązujący i nakazujący Prokuratorowi Generalnemu pilną identyfikację byłych gubernatorów i ich zastępców pobierających emerytury od swoich stanów oraz domaganie się pełnego odzyskania środków publicznych od zaangażowanych osób”.

„Sędzia Oguntoyinbo wydał także ROZKAZ mandamusa zobowiązujący i nakazujący Prokuratorowi Generalnemu pilne podjęcie odpowiednich działań prawnych w celu zakwestionowania legalności przepisów stanowych zezwalających byłym gubernatorom, pełniącym funkcję senatorów i ministrów na korzystanie z uposażeń gubernatorów przy jednoczesnym pobieraniu normalnych wynagrodzeń i dodatków w swoich nowych biurach politycznych.

„Sędzia Oguntoyinbo wskazał również, że podwójne wynagrodzenie byłych gubernatorów jest niedopuszczalne, niezgodne z konstytucją i nielegalne.

„SERAP zauważa również, że były prezydent Olusegun Obasanjo słusznie zwrócił się w tym tygodniu do gubernatorów stanów, aby naśladowali gubernatora Alexa Ottiego w uchylaniu przepisów wspierających wypłatę emerytur byłym gubernatorom i zastępcom w ich stanach. Obasanjo określił przepisy dotyczące dożywotnich emerytur jako „łobuzerstwo” i „akty rozboju w biały dzień”.

„Podobno byli gubernatorzy pełniący funkcję ministrów i członkowie Zgromadzenia Narodowego zebrali ponad 40 miliardów dolarów.

„Sędzia Oguntoyinbo, która niedawno odeszła z ławy orzekającej, podczas pożegnalnego posiedzenia sądu zorganizowanego na jej cześć wyraziła„ ubolewanie ”, że wyrok nie został wykonany.

„Sędzia Oguntoyinbo stwierdził: „Z dumą pamiętam mój przełomowy wyrok w sprawie SERAP przeciwko Prokuratorowi Generalnemu. Niestety, nakaz ten nie został jeszcze wykonany. Bardzo rozczarowuję fakt, że nakazy Trybunału często nie są przestrzegane. Jeśli miałbym coś zmienić, to bezkarność wobec orzeczeń sądowych i brak szacunku dla składu orzekającego.

„Natychmiastowe wykonanie wyroku byłoby dowodem wielokrotnie powtarzanego przez Państwa przywiązania do praworządności i szacunku dla wymiaru sprawiedliwości jako strażnika sprawiedliwości w tym kraju. Demokratyczne państwo prawa nie może istnieć i funkcjonować, jeśli rząd rutynowo ignoruje i/lub nie przestrzega nakazów sądu.

„Wielu byłych gubernatorów pełniących funkcję ministrów w waszej administracji i członków Zgromadzenia Narodowego cieszy się podobno emeryturami ze swoich stanów, pobierając jednocześnie normalne pensje i dodatki w swoich nowych urzędach politycznych.

„SERAP wyraża zaniepokojenie faktem, że choć wielu nigeryjskich pracowników i emerytów od kilku miesięcy nie otrzymuje wynagrodzeń od gubernatorów stanów i z trudem wiąże koniec z końcem, byli gubernatorzy w dalszym ciągu pobierają podwójne wynagrodzenie i prowadzą wystawny tryb życia.

„Według naszych informacji do osób, które podobno otrzymują od swoich stanów podwójne pensje i duże odprawy, zaliczają się: Godswill Akpabio (Akwa Ibom); Rabiu Musa Kwakwaso (Kano); Kabiru Gaya (Kano); Teodor Orji (Abia).

„Inni to Abdullahi Adamu (Nasarawa); Sam Egwu (heban); Shaaba Lafiagi (Kwara); Joshua Dariye (Płaskowyż) i Jonah Jang (Płaskowyż).

„Zgodnie z doniesieniami co najmniej 22 stany, począwszy od stanu Lagos, przyjęły przepisy dotyczące dożywotnich emerytur dla byłych gubernatorów i innych byłych urzędników publicznych. Inne stany to Akwa Ibom; Edo; Delta; Ekiti; Kano; Gombe; Yobe; Borno; Bauchiego; Abia; Imo; Bayelsa; Ojo; Osun; Kwara; Ondo; Heban; Rzeki; Niger; Kogi; i Katsina.

„20-stronicowy wyrok w sprawie nr: FHC/L/CS/1497/2017 podpisany przez Czcigodnego Sędziego Oluremiego Oguntoyinbo brzmi częściowo: „Prokurator Generalny argumentował, że należycie uchwalone przepisy stanowe nie mogą być kwestionowane. Z całym szacunkiem, nie zgadzam się z tą argumentacją Prokuratora Generalnego, jakoby nie mógł on kwestionować obowiązujących w Stanach przepisów emerytalnych dla byłych gubernatorów.

Przeczytaj także

„Moim skromnym zdaniem Prokurator Generalny powinien interesować się legalnością lub ważnością jakiegokolwiek prawa obowiązującego w Nigerii oraz tym, jak takie przepisy wpływają lub będą wpływać na Nigeryjczyków, będąc głównym urzędnikiem prawnym Federacji.

„Rozważyłem argumenty SERAP, że jest on zaniepokojony towarzyszącymi konsekwencjami, jakie odczuwają pracownicy sektora publicznego i emeryci w stanach, którym od kilku miesięcy odmawia się wynagrodzeń i emerytur pod pretekstem niedostępności zasobów państwowych na pokrycie ich.”

Obserwuj kanał Eagle Online na WhatsApp

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here