A Kastor Fantoba (Pampeluna, 1966) pasjonował się lataniem. Został prywatnym pilotem i podczas tego procesu odkrył swoją prawdziwą pasję: akrobatykę. Moncho Tomás i Alex Mclean Otworzyli przed nim drzwi, a on włożył pracę i talent, aby stać się światowym punktem odniesienia w locie akrobatycznym. Twój następny cel? Bądź mistrzem świata.

„To smutne, że w tym kraju profesjonalny lot akrobacyjny nie jest możliwy”, ubolewa Castor. Piloci muszą mieć pracę, która pozwoli im finansować swoją pasję. “Jak za to płacimy? Za własne pieniądze, za nasze pieniądze. To prawda, że ​​jest sponsor, ale to nie wystarczy, abyśmy przestali pracować i rywalizować.” W przypadku Cástora pracuje jako pilot lotu komercyjnego i instruktor we własnej akademii (Unlimited Aerobatics), aby karmić swoją pasję.

Wicemistrz świata analizuje w MARCA obecną sytuację modalności, która ma na celu zdobycie przyczółka wśród fanów sportu.

Ile to kosztuje?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy rozróżnić wysoką konkurencję od najbardziej podstawowych kategorii. “Na wysokim poziomie jest to dziura bez dna. Najnowocześniejszy samolot wyczynowy przewyższy najnowocześniejsze pół miliona euro. Przygotowanie? Czego chcesz. Koszt godziny lotu wyniesie około tysiąca euro. w każdej sesji treningowej, więc wydasz 10 000 euro na cykl. Oznacza to siedem lub osiem rocznych sesji szkoleniowych, 70. 000 euro. „Plus to, ile kosztuje międzynarodowa konkurencja”.

Na wysokim poziomie jest to dziura bez dna

Kastor Fantoba

Ale nie bójcie się, mówimy o dużej rywalizacji, Lidze Mistrzów lotu akrobatycznego. Na początek jest więcej podstawowych opcji, w których cena godziny lotu jest obniżona z 1000 do 200 euro. Na początek może wystarczyć wspólny samolot z 4 lub 5 kolegami i 10 000 euro rocznie.

To jest niebezpieczne?

„Zaprzeczanie temu byłoby głupotą”– mówi Castor. Ale jak wiele innych sportów. Moto GP, Formuła 1, sporty motorowe… „To sport motorowy. Dlaczego jeździmy na maszynach? Ponieważ zapewniają nam one osiągi, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Jedziemy z prędkością 400 km/h i wytrzymujemy siłę g +/-10. Nikt nie znosi tej siły w jakimkolwiek ludzkim działaniu; ani astronauci, ani piloci myśliwców… Logicznie rzecz biorąc, nie jest to zdrowe.”

Castor Fantoba podczas zawodów.

Castor Fantoba podczas zawodów.Jaimego Ollero

Następny cel?

Cástor nie wyznacza granic swoim znakomitym wynikom. Mistrz Hiszpanii, mistrz Europy i wicemistrz świata, Fantoba patrzy w rok 2024, a jego celem jest zostanie mistrzem świata indywidualnie i zespołowoS. „Jedziemy z zespołem sześciu kierowców, z których trzech znajduje się w pierwszej dziesiątce. Mimo że mamy przed sobą Francję, możemy aspirować do zwycięstwa, a aby to osiągnąć, nasza trójka musi znaleźć się w pierwszej piątce. “

Castor Fantoba przed startem.

Castor Fantoba przed startem.ANIOŁ RIVERO

Wielkie wyzwanie?

„Pracujemy z formatami, które nie są doceniane przez media, więc nie możemy iść do przodu”– wyznaje Castor. System wyliczania punktacji oraz opóźnienie w ich poznaniu uniemożliwia śledzenie zawodów. Federacja Hiszpańska proponuje, aby istniały „sędziowie jakości, którzy wystawiają swoje oceny w czasie rzeczywistym”.. Tak naprawdę w mistrzostwach Hiszpanii „śledzi się wyniki liczba po cyfrze, co sprawia, że ​​klasyfikacja stale się zmienia”. To może zmienić sport, ale na poziomie międzynarodowym jest to niemożliwe, ponieważ prezydent federacji jest ojcem obecnego systemu fundamentów i nie pozwoli go zmienić.

Twarz edytora MARCA bez poddawania działaniu siły 6g i kiedy ona jest.

Twarz edytora MARCA bez poddawania działaniu siły 6g i kiedy ona jest.ANIOŁ RIVERO

Drugi pilot na jeden dzień

Jeśli powiem Ci, że nie czułem łaskotanie w brzuchuPrzed startem. A jeśli powiem, że pod koniec lotu nie byłem oszołomiony, Również. Nie przeczytacie tutaj tego, że odczuwałem strach lub poczucie niepewności. Możliwość latania z wicemistrzem świata zmusza Cię do cieszenia się z tych małych darów, jakie daje zawód.Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here