Mallam Olawale Rasheed, rzecznik gubernatora Ademoli Adeleke ze stanu Osun, zwrócił się do Federalnego Sądu Najwyższego obradującego w Osogbo, domagając się ochrony i egzekwowania swoich podstawowych praw człowieka przeciwko Dyrektorowi Generalnemu Departamentu Służb Państwowych; Dyrektor stanu Osun w DSS; oraz Femi Oyetola, syn byłego gubernatora stanu Osun, Adegboyegi Oyetoli, który jest obecnie ministrem niebieskiej gospodarki.

Pozew Rasheeda przed Federalnym Wysokim Trybunałem w Osogbo, stolicy stanu Osun, otrzymał numer: FHC/OS/CS/89/2024.

W swoim piśmie modli się do sądu, aby powstrzymał funkcjonariuszy bezpieczeństwa, osobiście lub za pośrednictwem któregokolwiek z ich agentów lub przedstawicieli, od zapraszania go, aresztowania go lub grożenia jego prawom do wolności, swobodnego przemieszczania się, wolności słowa i wolności zrzeszania się w w jakikolwiek sposób za złośliwą namową Femiego Oyetoli, który odgrywa scenariusz kilku anonimowych i złośliwych polityków, którzy współpracują, aby wyrównać przeciwko niemu rachunki polityczne.

W pozwie zarejestrowanym 22 marca 2024 r. wskazał, że Femi Oyetola jest rozgoryczony stratą ojca i ich gangu politycznego w ostatnich wyborach na gubernatora stanu Osun oraz jako rzecznik urzędującego gubernatora stanu Osun, który przyćmił stanowisko Femiego ojciec, Oyetola, jest złośliwie ścigany przez członków opozycyjnego Kongresu Wszystkich Postępowców, którzy wykorzystują Femi do aktywnej współpracy z agentami bezpieczeństwa, aby podeptać jego podstawowe prawa.

Rasheed zeznał, że w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla wewnętrznego pokoju i bezpieczeństwa Nigerii ani jakiejkolwiek jej części, aby dać gwarancję, że agenci bezpieczeństwa go zaproszą, ale posunięcie współpracowników jest próbą zagrania kartami opozycji APC, którzy planują jego nielegalne aresztowanie i bezprawne przetrzymywanie, aby go podporządkować lub odebrać mu podstawowe prawa do wolności, swobody przemieszczania się, wypowiedzi i zrzeszania się, do których ma on zawsze prawo, ponieważ nie popełnił żadnego przestępstwo uzasadniające ograniczenie jego praw podstawowych.

W dokumentach sądowych oświadczył, że na mocy art. 46 Konstytucji Nigerii z 1999 r., ze zmianami, nie musi czekać, aż jego prawa zostaną naruszone, zanim zwróci się do sądu.

Zdaniem Rasheeda posunięcie Oyetoli jest zgodne z niespokojną opozycją APC, która jest zaniepokojona codziennym ujawnianiem ich złego zarządzania, niesmacznych i niepostępowych czynów, które wyrządzali mieszkańcom stanu Osun, gdy APC kierowany przez Oyetolę był u władzy.

Powód wskazał ponadto, że agenci medialni opozycyjnego APC już zbombardowali media wiadomością o jego zaproszeniu/areszcie przez DSS i że oni (APC) zaczęli się cieszyć, że rzecznik gubernatora Adeleke jest już w sieci lub znajdzie się w sieci agentów bezpieczeństwa i zapewnią, że będą wywierać presję na agentów bezpieczeństwa, aby go nie wypuszczali, lecz niesprawiedliwie ukarali go za to, że nie popełnił żadnego przestępstwa.

Przeczytaj także

Powiedział, że jest to wyraźna wskazówka, że ​​zaproszenie jest skażone złośliwością i polowaniem na czarownice ze strony opozycyjnego APC, a jego jedynym celem jest wyrównanie rachunków politycznych z wybitnymi doradcami i członkami Zespołu Gubernatora Adeleke.

Rasheed zwrócił się zatem do sądu o przyznanie mu ulg, aby nie dopuścić do współpracy oskarżonych przy deptaniu jego praw lub atakowania go w sposób bezpodstawny.

Wysłał także swój zespół prawników, aby reprezentowali go w siedzibie DSS, do czego przysługują mu prawa jako obywatela Nigerii.

Obserwuj kanał Eagle Online na WhatsApp

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here