Rozwikłanie futbolu za pomocą „Offsiders”: "Ludzie nie wiedzą, co kryje się za zawodnikiem i trenerem."

mil piłka nożna. Jest to najpopularniejszy sport na świecie. Na różnych kontynentach planety są miliony fanów, a każdy z nich ma wyjątkową – i zazwyczaj silną – opinię na temat swojej drużyny i samego sportu. Tak naprawdę większość fanów uważa, być może błędnie, że zna wyjaśnienie wszystkiego, co dzieje się na boisku i poza nim. Uważają, że mają prawo w rażący sposób wyrazić swoją opinię, nie zastanawiając się nad tym, co mówią. Ile razy zawodnik był krytykowany za słabą grę, za popełnienie błędu na boisku? „Zarabia 100 000 euro tygodniowo i nie strzela żadnego gola, to niemożliwe!” -lub coś podobnego- to zdanie często słyszane na trybunach. I nie tylko piłkarze muszą to znosić. Ile razy robiono wyrzuty sędziom, trenerom i właścicielom?

Piłka nożna nie jest taka prosta. Jak wiele rzeczy, nie jest to czarno-białe. Ten sport, który tak kochamy, to wieloaspektowa bestia, która, jeśli się w nią nie gra, jest znacznie trudniejsza do zrozumienia, niż chciałby myśleć przeciętny kibic.

Na szczęście wiele błędnych wyobrażeń fanów na temat tego sportu i wszystkiego, co się z nim wiąże, zostało skorygowanych przez dwie osoby, które dużo o nim wiedzą: Miki Muñoz i Mario Sanjurjoz jego podcast „Offsiders”. Program, który znacznie się rozwinął od czasu jego powstania nieco ponad rok temu, był całkiem niezły objawieniezarówno dla fanów, jak i graczy.

„Jest wiele rzeczy, które nie są znane, a których doświadcza tylko piłkarz. Ludzie nie wiedzą, co kryje się za zawodnikiem lub trenerem” – przyznaje Miki w wywiadzie dla MARKA. „Uważałbym to za logiczne, ponieważ ostatecznie ludzie widzą na ekranie Sergio Ramosa lub innego gościa ze swoim świetnym samochodem, grającego w tę grę. Liga Mistrzów. Ale kiedy jesteś w tym świecie, tak jak Mario i ja, naprawdę wiesz, jak to jest. Z podcastem, jakiego chcemy spróbuj przekazać lub sprawić, że ludzie zobaczą, co jest za ekranem.

Doświadczenie jako piłkarz

Obaj prezenterzy utrzymują bliskie relacje z piłką nożną. Miki obecnie gra w trzeciej lidze z drużyną UD San ​​Sebastián de los Reyes, natomiast Mario niedawno zdecydował się zawiesić buty na kołku, po przejściu przez trzecią i regionalną kategorię hiszpańskiej piramidy piłkarskiej. Ponieważ doświadczyli tego na własnej skórze, oboje wiedzą, jakie to może być trudne.

„W piłce nożnej jest wiele przeszkód, zarówno na drodze do bycia profesjonalistą, jak i po przybyciu na miejsce. Największą przeszkodą dla mnie jest to, że nie zależy to tak bardzo od Ciebie. To może być kontuzja. Jeśli doznasz poważnej kontuzji w konkretnym momencie, kiedy ze względu na wyczucie czasu może Ci to nie odpowiadać, może to zmienić Twoją karierę. Ale istnieje wiele innych zmiennych, które zależą od ciebie, ale również są trudne do opanowania. Jaki jest Twój charakter? Jaka jest Twoja pewność siebie? Jaka jest rodzina wokół ciebie? Jakie jest Twoje środowisko społeczno-ekonomiczne i społeczno-kulturowe? Jest wiele rzeczy” – wyjaśnia Mario.

„Jest też kwestia przedstawiciele, trenerzy. Trener jest tym, który Cię nakręca, więc może mieć różne gusta czy opinie i może to na Ciebie wpłynąć w pewnym momencie Twojej kariery sportowej, obciążyć Cię i od tego momentu będzie Ci znacznie trudniej wrócić . To coś, co wiedzą tylko ludzie, którzy to przećwiczyli, Ludzie, którzy byli na tym świecie, widzą poświęcenie, jakie włożyliśmy w futbol i co w niego wkładamy. Dla kogoś innego widzą tylko to, czy grałeś w weekend, czy rozegrałeś 90 minut, czy strzeliłeś gola… ale oni, że tak powiem, nie wiedzą, co wydarzyło się w ciągu tygodnia” – dodaje Mario .

Gracze i ludzie

Jest też czynnik osobisty, coś, co bardzo niewiele osób bierze pod uwagę. „Zawodnicy mają okresy i kiedy nie radzą sobie na boisku, musisz zadać sobie pytanie: «dlaczego on nie oferuje swojego najlepszego poziomu?». Być może ma bardzo trudną sytuację osobistą, o której nikt nie wie, a jedyną rzeczą, którą ludzie widzą, jest to, jak źle gra, co sprawia, że ​​krytykuje cię na trybunach, w mediach lub w sieciach społecznościowych, a to jest skomplikowane dla zawodnika. ”

To właśnie to doświadczenie pomogło Mikiemu i Mario nawiązać ważny kontakt ze swoimi gośćmi, wśród których są gracze i byli gracze, tacy jak Borja Mayoral, Pepelu, Toquero, Tote czy Javier Balboa. „Widzą, że rozmawiają z kimś, kto ich rozumie, mówi tym samym językiem. Doświadczyliśmy tych samych rzeczy, w różnych kategoriach i na różnych poziomach jakości, ale ostatecznie to było to samo” – wyjaśnia Mario. „Dla nas nie są inni, to ludzie tacy jak ty i ja. To wciąż normalni ludzie i tak ich traktujemy” – dodaje Miki.

Znajduje to wyraźne odzwierciedlenie w treści, z luźne rozmowy, podczas których piłkarze czują się komfortowo i chcą głębiej zagłębić się w swoją karierę na poziomie osobistym i zawodowym. W tym sensie jest to wyjątkowy program oferujący nowe, odświeżające spojrzenie na piłkę nożną i to, co naprawdę się dzieje. „Chcemy przedstawiać ciekawe historie. Zamierzamy pozostać skupieni na dodawaniu wartości do świata piłki nożnej, ale nie tylko dla kibica, ale także dla piłkarza, przedstawiciela, dyrektora sportowego, fizjoterapeuty… tak, aby każdy kto chce wejść do tego kręgu, ma jak najwięcej informacji” – podsumowuje Mario.

Jak w wielu dziedzinach, aby naprawdę zrozumieć piłkę nożną i jej bohaterów, kontekst jest kluczowy. Jak możemy wyrażać swoją opinię, nie znając prawdziwej historii? Czy naprawdę mamy do tego prawo? Jak możemy wyciągać wnioski, jeśli wiemy tylko, co dzieje się na powierzchni? Cóż, teraz, z pomocą „Offsiders”, możemy zobaczyć szerszą perspektywę i stopniowo naprawdę zrozumieć futbol i jego złożoność.Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here