Porwani uczniowie Kaduny i Sokoto wypuszczają ekscytujące gazety Tinubu – Punch

W niedzielę prezydent Bola Tinubu z zadowoleniem przyjął wiadomość o uwolnieniu uczniów Kuriga w stanie Kaduna.

Z radością przyjął także uwolnienie uczniów szkoły Tsangaya w stanie Sokoto, wyrażając uznanie dla wszystkich stron zaangażowanych w ten wyczyn za ich waleczny wysiłek.

Przesłanie Tinubu zawarte jest w oświadczeniu podpisanym przez jego specjalnego doradcę ds. mediów i reklamy, Ajuri Ngelale, zatytułowanym: „Prezydent Tinubu z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie dzieci ze szkół Kuriga, stwierdził, że szkoły muszą zapewniać bezpieczeństwo i pewność nauki”.

W niedzielę nigeryjskie wojsko poinformowało, że uratowało uczniów szkoły podstawowej LEA i rządowej szkoły średniej Kuriga na obszarze samorządu lokalnego Chikun w stanie Kaduna.

6 marca co najmniej 287 uczniów zostało porwanych, gdy terroryści na motocyklach wtargnęli do ich szkoły i zabrali ich w ramach operacji, która spotkała się z potępieniem i oburzeniem ze strony Prezydencji i społeczności globalnej, w tym UNICEF, agencji ONZ ds. opieki nad dziećmi.

Jednak w oświadczeniu wydanym w niedzielę przez dyrektora ds. operacji mediów obronnych, generała dywizji Edwarda Bubę, podano, że uratowano 137 uczniów, w przeciwieństwie do doniesień o 287.

Według Buby uczniowie zostali uratowani dzięki wspólnym wysiłkom wojska i władz lokalnych stanu Zamfara we wczesnych godzinach porannych w niedzielę.

Było wśród nich 76 kobiet i 61 mężczyzn w wieku od 8 do 15 lat.

Wojsko oświadczyło, że uczniowie zostaną przekazani rządowi stanu Kaduna.

Reagując na rozwój wydarzeń, Tinubu podkreślił znaczenie współpracy między rządem federalnym a stanami dla oczekiwanych rezultatów, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa.

„Prezydent wyraża uznanie dla Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego, agencji bezpieczeństwa i rządu stanu Kaduna za szybkość działania i staranność, z jaką poradzili sobie z tą sytuacją, zauważając, że początkowa pilność, skrupulatna uwaga i niestrudzone poświęcenie mają kluczowe znaczenie dla optymalnych wyników w przypadkach masowych ataków porwań” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydent zapewnił Nigeryjczyków, że jego administracja wdraża szczegółowe strategie, aby zapewnić, że „nasze szkoły pozostaną bezpiecznymi sanktuariami nauki, a nie siedliskami bezmyślnych uprowadzeń”.

Pomimo zapowiedzianego rozpoczęcia w sierpniu 2023 r. rządowej inicjatywy „Bezpieczne szkoły” uzbrojeni bandyci nadal terroryzują szkoły na północy Nigerii.

W tamtym czasie Krajowa Koordynatorka Inicjatywy Bezpieczne Szkoły przy Federalnym Ministerstwie Finansów, Budżetu i Planowania Narodowego, Halima Iliya, powiedziała, że ​​program o wartości 144,8 miliarda dolarów ma rozpocząć się w 18 stanach i obejmować co najmniej 48 szkół w każdym stanie.

Iliya powiedziała, że ​​stany przeznaczą budżet na Inicjatywę Bezpieczne Szkoły od 2024 r., aby wesprzeć rząd federalny, który oświadczył, że przeznaczył 15 miliardów dolarów na sfinansowanie Inicjatywy w 2023 r.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here