Płaca minimalna: Partia Pracy przesuwa datę na kwiecień, rządy ostrzegają przed nadmiernym popytem

Podczas gdy w przyszłym tygodniu zbiera się Komitet Krajowej Płacy Minimalnej, zorganizowana Partia Pracy nalega, aby wdrażanie nowej płacy rozpoczęło się w przyszłym miesiącu, Okechukwu Nnodim, Prezent HabibaI Abdulrahmana Zakqriyau pisać

W czwartek Nigeryjski Kongres Pracy poinformował, że nowa płaca minimalna dla nigeryjskich pracowników zacznie obowiązywać w kwietniu tego roku, a Trójstronny Komitet ds. Krajowej Płacy Minimalnej zbierze się w dniach 27 i 28 marca 2024 r. w celu przedstawienia i omówienia swoich raportów strefowych.

Ustalono także, że obecna płaca minimalna wynosząca 30 000 NH wygasa w tym miesiącu, natomiast nowa zacznie obowiązywać od przyszłego miesiąca.

Nastąpiło to, gdy gubernatorzy stanów ostrzegli przed nierealistycznymi żądaniami Partii Pracy i wezwali Krajową Komisję ds. Płacy Minimalnej do rozważenia zdolności stanów do płacenia nowej płacy minimalnej podczas spotkania w dniach 27 i 28 marca 2024 r.

.amp-video-docked-dismiss {transform: tłumacz(13,5px, -31px) !ważne; pointer-events:all!important;}

Partia Pracy upierała się jednak, że gubernatorzy nie chcieli płacić pracownikom pomimo otrzymania dotacji, na przykład za rządów byłego prezydenta Muhammadu Buhariego.

Podkreślili, że wypłata wynagrodzeń nie ma charakteru charytatywnego, ponieważ pracownicy ciężko pracują, aby na nie zarobić.

W rozmowie z jednym z naszych korespondentów podczas spotkania w dniach 27 i 28 marca przewodniczący krajowy NLC Joe Ajaero powiedział: „Komisje strefowe przedstawiają sprawozdania z przesłuchań publicznych, które odbyły się 27 marca 2024 r.

„Wiesz, że po przesłuchaniach publicznych mamy jedynie kilka sprawozdań strefowych, dlatego teraz zbierzemy ich razem, aby nad nimi pracować, zanim osiągniemy porozumienie”.

Wyjaśnił, że komisje strefowe przekażą swoje sprawozdania Komisji ds. Płacy Minimalnej „kiedy ponownie zbierzemy się w dniach 27 i 28 marca, aby przedstawić raporty z różnych naszych stref.

„Stamtąd możemy teraz zapoznać się z różnymi raportami, przemyśleć je i przeprowadzić dalsze konsultacje”.

Zapytany, czy wdrażanie nowej płacy minimalnej rozpocznie się 20 kwietnia, jak spekulują niektóre kręgi, Ajaero odpowiedział: „20 kwietnia nie płacą pensji. Terminem wejścia w życie jest kwiecień. Czyli jeśli zakończymy (obrady) to oni zapłacą, natomiast jeśli nie skończymy to zapłacą zaległości za ten miesiąc.”

Rząd federalny w styczniu tego roku ogłosił plan wprowadzenia nowej płacy minimalnej, która miałaby odzwierciedlać obecną rzeczywistość gospodarczą.

Obecna krajowa płaca minimalna wynosi 30 000 N, co zdaniem związków zawodowych nie jest już realistyczne, biorąc pod uwagę galopującą inflację w Nigerii.

Prezydent Bola Tinubu w noworocznej audycji oznajmił, że jego administracja zobowiązała się do wprowadzenia nowej płacy minimalnej, aby zapewnić nigeryjskim pracownikom lepszy dobrobyt.

Następnie 30 stycznia 2024 r. rząd powołał komisję trójstronną w celu ustalenia nowej płacy minimalnej.

Na czele 37-osobowego komitetu stoi były szef Służby Cywilnej Federacji Goni Aji.

Zakres zadań komisji przewidywał „konsultowanie się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w kwestii krajowej płacy minimalnej i zalecenie rządowi realistycznej i praktycznej krajowej płacy minimalnej”.

W celu realizacji tego zadania w dniu 7 marca 2024 r. jednocześnie w Lagos, Kano, Enugu, Akwa Ibom, Adamawie i Abudży odbyło się strefowe przesłuchanie publiczne.

NLC i TUC w różnych stanach zaproponowały różne kwoty jako płacę wystarczającą na życie, odnosząc się do obecnego kryzysu gospodarczego i wysokich kosztów utrzymania.

W swoich różnych propozycjach dotyczących płacy minimalnej NLC zwróciła się do stanów południowo-zachodnich o zapłatę 794 000 N, ponieważ TUC wspomniało o 447 000 N.

Podczas przesłuchania w strefie północno-centralnej w Abudży robotnicy zażądali 709 000 funtów jako nowej krajowej płacy minimalnej, podczas gdy w regionie Południe-Południe żądano minimalnej płacy wynoszącej 850 000 funtów.

Na północnym zachodzie zaproponowano 485 000 N, podczas gdy zainteresowane strony z Południowego Wschodu domagały się płacy minimalnej w wysokości 540 000 NON.

Kiedy w czwartek zwrócono się do niego z prośbą o przekazanie aktualnych informacji na temat działalności komisji trójstronnej, inny urzędnik NLC, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na brak uprawnień do wypowiadania się w tej sprawie, potwierdził stanowisko przewodniczącego NLC.

Źródło podało: „27 i 28 tego miesiąca w Willi odbędzie się spotkanie Krajowej Komisji ds. Płacy Minimalnej i spodziewamy się, że raporty te zostaną przedłożone i uwzględnione. Inne dyskusje będą kontynuowane podczas spotkań i mamy nadzieję, że kwestiom związanym z danymi liczbowymi zostanie poświęcona większa uwaga.

„Wdrażanie nowej płacy minimalnej może rozpocząć się dopiero po jej wejściu w życie i spodziewamy się, że cały proces obejmujący uchwalenie ustawy przez Zgromadzenie Narodowe zakończy się przynajmniej do 19 kwietnia, czyli dnia, w którym dotychczasowa nowa płaca minimalna wygasłaby. Tak, aby nowa płaca minimalna zaczęła obowiązywać następnego dnia, czyli 20 kwietnia 2024 r.”

Przypomnijmy, że 1 grudnia 2023 r. dziennik The PUNCH poinformował wyłącznie, że rząd federalny stwierdził, że nowy system płacy minimalnej wejdzie w życie 1 kwietnia 2024 r.

W raporcie wskazano, że Minister Informacji i Orientacji Narodowej Idris Mohammed ujawnił to w wywiadzie dla The PUNCH w Abudży i stwierdził, że obecna płaca minimalna w wysokości 30 000 NW wygaśnie z końcem marca 2024 r.

Związki zawodowe argumentowały jednak, że zgodnie z krajowym prawem pracy płaca minimalna powinna być poddawana przeglądowi co pięć lat.

Rządzący wzywają komisję ds. wynagrodzeń

Forum Gubernatorów Nigerii nalegało, aby przy ustalaniu kwoty wynagrodzenia Komisja Krajowa ds. Płacy Minimalnej wzięła pod uwagę obecne okoliczności, wyjątkową charakterystykę poszczególnych stanów i wynikający z tego wpływ na zdolność płatniczą pracodawców z sektora rządowego i prywatnego.

W styczniu rząd federalny powołał komisję trójstronną w celu omówienia krajowej płacy minimalnej. Wiceprezydent Kashim Shettima zainaugurował 37-osobowy panel w Sali Rady Izby Państwowej w Abudży.

Komisja składająca się z przedstawicieli rządów federalnych i stanowych, sektora prywatnego oraz zorganizowanej siły roboczej ma za zadanie zaproponować zmienioną krajową płacę minimalną dla narodu.

Po konsultacjach ogólnokrajowych pracownicy zażądali zróżnicowania stawek płacy minimalnej w różnych strefach geopolitycznych. W rezultacie Panel Rządu Federalnego ds. Płac Minimalnych rozpoczął opracowywanie raportów z przesłuchań publicznych przeprowadzonych w różnych strefach.

W reakcji na to w czwartek NGF w komunikacie wydanym na zakończenie wirtualnego spotkania i podpisanym przez jej przewodniczącego, gubernatora stanu Kwara, AbdulRahmana AbdulRasaqa, podkreśliła znaczenie włączenia policji stanowej jako kluczowej poprawki do trwającego obecnie prac nad Konstytucją z 1999 r. Proces nowelizacji mający na celu usunięcie zasadniczej wady ram bezpieczeństwa narodowego.

W komunikacie czytamy częściowo: „Forum wyraziło współczucie gubernatorowi stanu Delta, szeryfowi Oborevwori, w związku ze starciem społecznym pomiędzy Okuamą na obszarze samorządu lokalnego Ughelli South a Okolabą na obszarze samorządu lokalnego Bomadi w stanie Delta, które doprowadziło do śmierć wielu osób, w tym 16 żołnierzy.

„Potępiając ten haniebny czyn, członkowie uczcili minutą ciszy za dusze zmarłych. Członkowie dokonali przeglądu postępów prac Krajowej Komisji ds. Płacy Minimalnej i bieżących wysiłków wielu zainteresowanych stron na rzecz uzgodnienia godziwej płacy minimalnej.

„Członkowie nalegali, aby NMWC rozważyła obecną rzeczywistość, specyfikę poszczególnych państw i wynikający z niej wpływ na zdolność płatniczą rządu i pracodawców z sektora prywatnego. Członkowie podkreślili także potrzebę opierania wniosków na danych i dowodach.

„Forum podkreśliło potrzebę policji stanowej jako krytyczną zmianę w toczącym się postępowaniu w sprawie zmiany Konstytucji z 1999 r., mającą na celu naprawienie zasadniczej wady w architekturze bezpieczeństwa narodowego”.

Na forum dokonano przeglądu postępów państw we wdrażaniu reform przyjaznych dla biznesu, takich jak usprawnienie zarządzania gruntami, wspieranie partnerstw publiczno-prywatnych, promowanie inwestycji, poprawa infrastruktury i udoskonalanie otoczenia regulacyjnego w ramach programu działań państwowych Banku Światowego na rzecz reform umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej w celu uzyskania wyników.

Stwierdzono w nim, że „Członkowie omówili rosnące zaniepokojenie Ambasady Stanów Zjednoczonych w związku z nielegalną i oszukańczą adopcją międzynarodową nigeryjskich dzieci przez obywateli USA, w tym systemowymi oszustwami i korupcją, kupowaniem dzieci, więzieniem kobiet w ciąży oraz nierzetelnymi lub nieistniejącymi dokumentacja.

„Członkowie zobowiązali się do zaangażowania odpowiednich ministerstw, departamentów i agencji rządowych w próbę rozwiązania tej sytuacji”.

Władze nie chcą płacić

Tymczasem urzędnik NLC, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do wypowiadania się w tej sprawie, oświadczył, że gubernatorzy nie chcą wypłacać pracownikom pensji.

Źródło podało: „Zdolność do płacenia zawsze była czynnikiem w negocjacjach dotyczących płacy minimalnej i nadal będzie czynnikiem w obecnych negocjacjach. Mówimy o płacy, która umożliwi pracownikom egzystencję jako ludzie, a nie jako zwierzęta.

„Dzieje się tak, ponieważ przetrwanie pracownika jest ważniejsze niż jakikolwiek inny czynnik, a każda płaca, która nie pozwala pracownikowi przetrwać, jest płacą głodową – płacą aż do śmierci. Dlatego nalegamy na płacę wystarczającą na utrzymanie, co prezydent obiecał także nigeryjskim pracownikom podczas swojego przemówienia inauguracyjnego”.

Poradził, że gubernatorzy i pracodawcy muszą być skłonni zapłacić nowe wynagrodzenie, aby złagodzić skutki trudności gospodarczych Nigeryjczyków.

„Gubernatorzy i pracodawcy muszą być w stanie dorównać prezydentowi i wykazać chęć płacenia pracownikom godziwych wynagrodzeń. Płacenie wynagrodzeń nie jest działalnością charytatywną, ponieważ wynagrodzenie pracowników stanowi dochód uzyskany, a nie jałmużnę.

„Podkreślamy słowo „chęć”, ponieważ pamiętamy, że problemem z wynagrodzeniami pracowników w Nigerii nie jest zdolność do płacenia, ale chęć płacenia. Musimy pamiętać, że były prezydent przekazał gubernatorom stanów środki na wypłatę wynagrodzeń pracownikom, lecz ci, którzy otrzymali środki, nie płacili.

„Dlatego też mówi, że rządzący muszą wykazać wolę, zdając sobie sprawę, że pracownicy to ludzie tacy jak oni, którzy powinni zaspokajać swoje podstawowe potrzeby siebie, rodziny i społeczeństwa” – stwierdził urzędnik NLC.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here