Po początkowej wrzawie związanej z zabójstwami żołnierzy, a później ludności cywilnej w Okuamie, które zamieniły się w kanał konfliktów etnicznych w stanie Delta, mieszkańcy tego stanu w niezwykły sposób jednoczą się przeciwko dzikości w państwie.

To, co zaczęło się jako brutalne zabójstwo 17 oficerów i personelu wojskowego w przedostatni czwartek, przerodziło się obecnie w krzyk lamentu wielu mieszkańców Delty w całym stanie.

0E028228 C8BA 4F3F 9946 337F39EED370

Grupy w całym stanie przeciwstawiły się podziałom politycznym, kulturowym, etnicznym i innym, aby mówić jednym głosem w sprawie ochrony państwa przed prawem dżungli.

Co ciekawe, tendencje polityczne, które w normalnych okolicznościach również wyprowadziłyby partyzanckie wnioski w celu zniecierpliwienia administracji gubernatora szeryfa Oborevworiego, nawet jeśli nie powstrzymują milczenia, ujawniają się nawet, aby zjednoczyć obywateli wokół wspólnego interesu państwa.

To, co niektórzy przypuszczali, że okaże się wojną pomiędzy Ijawami a Urhobo, ku konsternacji ich wrogów zjednoczyło ich przeciwko wspólnym oszczercom.

Matthew Ogagavworia, prezes Atamu Social Club of Nigeria, Lagos, społeczno-kulturowej grupy Urhobo, występując w telewizji Arise News w sobotę 23 marca 2024 r. powiedział:

„Ijaw i Urhobo są bliskimi krewnymi. Jesteśmy sąsiadami, a także mężami i żonami. W rzeczywistości mówi się nawet, że jeśli jesteś królem Ijaw, a twoja matka nie pochodzi z Urhobo, to coś jest nie tak z twoimi przodkami. to wam powie, że nasz naród mieszkał razem i albo jesteśmy dla nich żonami, albo oni są dla nas ojcami.

Jego słowa odbiły się echem w grupach Ijaw, które również potępiły rzekome spiski różnych grup etnicznych przeciwko sobie, mające na celu wywołanie chaosu.

Sieć Młodzieżowa Ijaw zarzuciła także bezpodstawne twierdzenia byłego ministra telekomunikacji gen. Tajudeena Olarenwaju dotyczące przyznawania kontraktów na rurociągi naftowe podmiotom niepaństwowym.

IYN w oświadczeniu złożonym przez swojego koordynatora, Franka Ebikabo i sekretarza Federalnego Ebiaridora, stwierdziło, że oświadczenie generała jedynie powtórzyło tę samą błędną i fałszywą narrację rozpowszechnianą przez sfrustrowanych złodziei ropy i ich kohorty, którzy nie otrzymali kontraktu na rurociąg NNPCL.

Tak czy inaczej, dla wielu coraz większym problemem staje się twierdzenie, że społeczność licząca mniej niż 2000 osób, z których wiele jest biednych, nie posiadałaby takiej sprawności wojskowej, aby stawić czoła delegacji wojskowej i zabić oficerów armii.

To twierdzenie uwiarygodnia twierdzenie przewodniczącego Senatu Godswilla Akpabio, że w dochodzeniu w sprawie odrażającego zabójstwa oficerów wojskowych należy zbadać możliwy udział najemników.

Akpabio, będący najwyżej wybieranym urzędnikiem politycznym z Południa-Południa, powiedział, że wie, że jego ludzie nie mogli dokonać tego straszliwego czynu.

Co ciekawe, gubernator Oborevwori, nie spiesząc się z wydaniem wyroku, zobowiązał się do współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu zidentyfikowania sprawców czynu.

Jego godny pochwały czyn, polegający na kierowaniu początkowymi wysiłkami na rzecz rozwiązania tego, co uważano za kryzys społeczny pomiędzy Urhobo z Ukuamy na obszarze samorządu lokalnego Ughelli South a Ijaw of Okoloba na obszarze samorządu lokalnego Bomadi, również potwierdził jego wiarygodność. Jego administracja miała zaledwie pięć tygodni, zanim ten straszliwy czyn zjednoczył obie społeczności w celu podpisania porozumienia pokojowego.

Edwin Uzor, specjalny doradca gubernatora Oborevworiego ds. budowania pokoju i rozwiązywania konfliktów, był autorem porozumienia między obiema społecznościami mającego na celu rozwiązanie trwałego sporu granicznego między obiema społecznościami.

Podczas podpisywania porozumienia pokojowego obecni byli członkowie reprezentujący okręg wyborczy Bomadi w Państwowej Izbie Zgromadzenia, Boyo Preyor i jego odpowiednik z Ughelli South, Festus Utuama.

Podczas podpisywania porozumienia pokojowego obecni byli także przewodniczący obu samorządów lokalnych, przedstawiciele nigeryjskiej policji (NPF) oraz przedstawiciele obu społeczności.

Warto zauważyć, że w czasie, gdy administracja Oborevwori zbliżała obie strony, był to jeszcze konflikt zamknięty i udział armii nie był wymagany.

To, jak spór, który był tłumiony i rozstrzygany zaledwie pięć tygodni temu, przerodził się w burzę ogniową, która pochłonęła życie oficerów wysokiego szczebla, jest tym, co wielu wzywa do wszczęcia dochodzenia, biorąc pod uwagę twierdzenia niektórych osób, takich jak Akpabio, o szerszym spisku.

Interesujące jest to, że oprócz etnicznych przywódców Urhobo i Ijaw, polityczne kierownictwo państwa po chaosie skupiło się wokół rządu stanowego.

Rada Doradcza i Budowania Pokoju stanu Delta (DSA&PBC), organ składający się z najwybitniejszych osobistości stanu, na którego czele stoi minister z czasów Babangidy, prof. Sam Oyovbaire, wyraził jednoznaczne potępienie zabijania oficerów i żołnierzy.

Rada na posiedzeniu w czwartek 21 marca 2024 r. w Unity Hall w Government House w Asaba, któremu przewodniczył jej przewodniczący, profesor Oyovbaire, złożyła również kondolencje władzom armii nigeryjskiej, prezydencji, rodzinom zmarłych oficerów i żołnierzy, oraz rządowi stanu Delta za bardzo niepotrzebne, kolosalne straty w ludziach.

W swojej uchwale wydanej na koniec spotkania DSA i PBC pochwaliły gubernatora Rt. Hon. Szeryfowi Oborevworiemu za jego szybką reakcję na, jak to określił, bardzo smutną, złożoną i bolesną sytuację.

Niezwykła zbieżność stanowisk różnych podziałów politycznych, etnicznych i kulturowych w państwie jest tym, czego administracja Oborevwori z pewnością potrzebuje dzisiaj i później w swoim dążeniu do wyniesienia państwa na wyższy poziom.

Jak powiedział w innym wywiadzie błogosławiony Ughere, prezydent młodzieżowego skrzydła Unii Postępu Urhobo na całym świecie: „Naród Ijaw i naród Urhobo nie są w stanie wojny. Ponieważ rzecznik wojska twierdzi, że znają winnych, powinni ich ścigać i zostawić naszych ludzi w spokoju”.

Jest to prośba, o którą apelują wszyscy w Delcie.

Wyślij nam oświadczenie prasowe Zareklamuj się u nas Kontakt

Więcej wiadomości z Nigerii znajdziesz w TheTimes

GWG WhatsApp i InstagramGWG WhatsApp i Instagram

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here