Nowa Zelandia mówi po chińsku "Sponsorowane przez państwo" Grupa zhakowała parlament w 2021 r

Oświadczenie następuje po podobnych twierdzeniach ujawnionych w Wielkiej Brytanii.

Wellington:

Nowa Zelandia oskarżyła we wtorek „sponsorowanych przez państwo” chińskich hakerów za „złośliwy” cyberatak w 2021 r., w ramach którego przeniknął wrażliwe rządowe systemy komputerowe.

Krajowa agencja kontrwywiadu podała, że ​​wspierana przez państwo grupa znana jako „APT40” zhakowała komputery połączone z jej siecią parlamentarną.

Oświadczenie to jest następstwem podobnych twierdzeń ujawnionych w Wielkiej Brytanii, która z dnia na dzień oskarżyła grupy powiązane z Pekinem o naruszanie rachunków parlamentarnych.

Minister służb bezpieczeństwa Nowej Zelandii Judith Collins stwierdziła, że ​​była w stanie przypisać atak po „solidnej ocenie technicznej”.

„Sieci te zawierają ważne informacje, które umożliwiają skuteczne działanie rządu Nowej Zelandii” – stwierdziła w oświadczeniu.

„Bardzo ważne jest, abyśmy chronili te informacje przed wszystkimi złośliwymi zagrożeniami cybernetycznymi”.

Według amerykańskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury APT40 był już wcześniej atakowany „organizacjami rządowymi, firmami i uniwersytetami z wielu różnych branż”.

Przypisywanie wyrafinowanych cyberataków jest zarówno trudne technicznie, jak i obciążone politycznie – i prawdopodobnie rozzłości Chiny.

Ambasador Chin w Londynie zostanie wezwany „w celu wyjaśnienia postępowania Chin” – powiedział wicepremier Wielkiej Brytanii Oliver Dowden, a minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że poruszał tę kwestię ze swoim odpowiednikiem Wang Yi.

Wang zakończył niedawno rzadką wizytę dyplomatyczną do Nowej Zelandii, gdzie podkreślił potrzebę współpracy z „przyjaciółmi”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here