Firma Neuralink Elona Muska opublikowała wideo przedstawiające sparaliżowanego mężczyznę, który wydaje się poruszać myślami kursorem komputerowym, aby grać w szachy.

Musk przedstawia światu to, co według Neuralink jest ich pierwszym pacjentem z implantem mózgowo-komputerowym.

Noland Arbaugh (29 l.), któremu w styczniu wszczepiono implant, jest widziany podczas transmisji na żywo, jak kieruje komputerem, aby wykonywał swoje ruchy.

„To było jak użycie mocy” – powiedział Arbaugh. „Uwielbiam grać w szachy i to jest coś, do czego wszyscy mi umożliwiliście – coś, czego nie mogłem robić przez ostatnie kilka lat”.

Musk twierdzi, że celem startupu jest pomoc osobom cierpiącym na wyniszczające schorzenia, w tym paraliż, w komunikowaniu się i kontrolowaniu urządzeń zewnętrznych za pomocą myśli.

Firma twierdzi, że urządzenie ma za zadanie interpretować aktywność neuronową człowieka, dzięki czemu można obsługiwać komputer lub smartfon po prostu myśląc.

W maju Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Neuralink do testów na ludziach.

W zeszłym roku szwajcarscy naukowcy połączyli sztuczną inteligencję oraz implanty mózgu i kręgosłupa, aby pomóc mężczyźnie sparaliżowanemu w wypadku motocyklowym ponownie chodzić.

WIĘCEJ | Sparaliżowany mężczyzna znów chodzi dzięki implantowi „mostu mózgowego”: WIDEO

Sparaliżowany mężczyzna może znowu chodzić dzięki implantowi mostu mózgowego.

W sierpniu kobieta, która utraciła głos w wyniku paraliżu, mogła ponownie porozmawiać z mężem – za pomocą awatara kontrolowanego umysłem.

Arbaugh, który po wypadku nurkowym doznał porażenia czterokończynowego, twierdzi, że przed nim jeszcze długa droga.

„Nie jest idealnie” – powiedział Arbaugh. „Powiedziałbym, że napotkaliśmy pewne problemy. Nie chcę, żeby ludzie myśleli, że to koniec podróży, jest jeszcze wiele do zrobienia, ale to już zmieniło moje życie.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here