Londyn:

W poniedziałek zakończyła się rewizja „zbyt łagodnego” wyroku wydanego 32-latkowi winnemu zamordowania w zeszłym roku w Nottingham brytyjsko-indyjskiej nastoletniej studentki medycyny Grace O’Malley Kumar i dwóch innych osób. Zalecono, aby rząd rozważył zmianę kategorii sprawy na zabójstwo.

W swojej niezależnej ocenie Inspektorat Służby Prokuratorskiej Jego Królewskiej Mości (HMCPSI) stwierdził, że CPS przestrzegała prawa i wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec rodzin. Sprawa ta uwydatniła jednak również obszary, w których rodziny mogły uzyskać lepsze wsparcie w trakcie „niezwykle trudnego procesu”.

„To była przerażająca i tragiczna sprawa. Valdo Calocane brutalnie zabił trzy niewinne osoby i brutalnie zaatakował trzy inne ofiary. Myślami kieruję się do wszystkich osób zaangażowanych w tę tragiczną sprawę w tym wyniszczającym czasie” – powiedział starszy inspektor Anthony Rogers.

„Niewyobrażalne jest radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby w tak przerażających okolicznościach, ale konieczność radzenia sobie z wymiarem sprawiedliwości w sprawach karnych w chwili złamanego serca i żałoby stanowi kolejny wymiar wyzwania. Aby lepiej wspierać ofiary i zwiększać zaufanie społeczne wzywamy rząd do rozważenia zmiany ustawy o zabójstwach, przeglądu wsparcia udzielanego ofiarom przestępstw w poważnych przypadkach takich jak ten oraz do zapewnienia większej jasności co do roli ofiar w systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych” – stwierdził.

Kumar (19 l.) była studentką medycyny, która wracała na uniwersytet z przyjacielem Barnabym Webberem (również 19 l.), gdy została zaczepiona przez Calocane, który następnie zamordował w pobliżu woźnego szkoły Iana Coatesa. Calocane został skazany 25 stycznia na nakaz szpitala z nakazem ograniczającym na podstawie sekcji 37 i 41 brytyjskiej ustawy o zdrowiu psychicznym z 1983 r.

Biuro Prokuratora Generalnego stwierdziło, że w dniu ogłoszenia wyroku opinia publiczna wielokrotnie skierowała sprawę do sądu w sprawie wyjątkowo łagodnego wyroku, co doprowadziło do tego, że urzędnicy rządowi zrewidowali wyrok, na który skazano Calocane, a który stanowił zabójstwo przez zmniejszenie odpowiedzialności i usiłowanie morderstwa.

30 stycznia prokurator generalna Victoria Prentis zwróciła się do HMCPSI o przeprowadzenie szybkiej i niezależnej kontroli działań prowadzonych przez Prokuraturę Koronną w związku z obawami zgłaszanymi przez rodziny ofiar.

Kontrola wykazała, że ​​CPS podjęła słuszną decyzję, postawiając Calocane’owi trzy przestępstwa zabójstwa i trzy przestępstwa usiłowania zabójstwa w związku z wydarzeniami z 13 czerwca 2023 r. CPS podjęła również prawidłową decyzję, akceptując przyznanie się Calocane do nieumyślnego spowodowania śmierci z powodu zmniejszonej odpowiedzialności i usiłowania zabójstwa trzech ocalałych ofiar.
Chociaż inspektorzy stwierdzili, że CPS wywiązał się ze swoich obowiązków wobec rodzin ofiar wynikających z programu dla rodzin ofiar i Kodeksu postępowania dla ofiar, istniały elementy, w których CPS mógł „poprawić swoją współpracę z rodzinami ofiar”.

Kontrola wykazała, że ​​rodziny czuły się „pozbawione wsparcia i drugorzędne” w stosunku do całego procesu, w związku z czym HMCPSI zalecił, aby konieczna była większa przejrzystość.

Zalecił także, aby rząd rozważył, czy zabójstwa należy podzielić na trzy kategorie – morderstwo pierwszego stopnia, morderstwo drugiego stopnia w przypadku zmniejszonej odpowiedzialności oraz zabójstwo. W ramach takiego systemu, zalecanego przez Komisję Prawną w 2006 r., bezprawne zabójstwa w tej sprawie zostałyby zakwalifikowane jako morderstwo, aczkolwiek morderstwo drugiego stopnia, a nie nieumyślne spowodowanie śmierci.

Stephen Parkinson, dyrektor prokuratury, powiedział: „W tak tragicznych i złożonych okolicznościach CPS musi podejmować trudne decyzje, ale zawsze musi działać niezależnie i profesjonalnie.

„Wierzę, że w tej sprawie nasz zespół zrobił to z dużym poświęceniem i zaangażowaniem. Jestem wdzięczny Inspektoratowi za staranność i rzetelność, z jaką zbadała nasze działania. Z uwagą rozważymy ustalenia zawarte w raporcie”. Inne dochodzenia dotyczące działań policji i personelu zdrowia psychicznego w związku ze sprawą są w toku.

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here