MLB rozpoczęło w piątek formalne dochodzenie w sprawie zarzutów związanych z hazardem wobec Ippei Mizuhary, wieloletniego tłumacza Shohei Ohtani, który został zwolniony w tym tygodniu przez Los Angeles Dodgers w związku ze sprzecznymi doniesieniami na temat pieniędzy zapłaconych za długi hazardowe.

Biuro komisarza Roba Manfreda poinformowało w oświadczeniu, że liga rozpoczęła formalny proces za pośrednictwem swojego wydziału dochodzeniowego. „Major League Baseball zbiera informacje, odkąd dowiedzieliśmy się o zarzutach” – czytamy w oświadczeniu.

Ta chaotyczna historia została po raz pierwszy upubliczniona w środę wieczorem, kiedy Ohtani i Dodgers – wraz z Mizuharą – udali się do Seulu na mecz przeciwko San Diego Padres otwierający sezon.

ESPN poinformowało, że prawnicy Ohtaniego zarzucili, że padł on ofiarą „masowej kradzieży”, ale dopiero po tym, jak Mizuhara i rzecznik Ohtani początkowo stwierdzili, że Ohtani dobrowolnie spłacił Mizuharę straty wynikające z hazardu w wysokości co najmniej 4,5 miliona dolarów.

Ohtani nie został oskarżony o obstawianie zakładów. Osoba poinformowana o sytuacji, wypowiadająca się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziała w piątek dziennikowi The Athletic, że Ohtani nie został wysłany na urlop, biorąc pod uwagę okoliczności znane w momencie wszczęcia dochodzenia.

Według ESPN Mizuhara powiedział, że wpadł w szał i poprosił Ohtaniego o pomoc w spłacie długów, a następnie współpracował z Ohtanim, aby przelać pieniądze bukmacherowi, który pozwolił na postawienie zakładów na kredyt. Jednak wkrótce po rozmowie Mizuhary z ESPN rzecznik Ohtaniego wycofał tę relację i powiedział, że Ohtani nie był świadomy hazardowej działalności Mizuhary.

– poinformowała w piątek agencja Associated Press że IRS prowadził śledztwo w sprawie Mizuhary. Przedstawiciele Ohtaniego powiedzieli ESPN, że przekazali sprawę organom ścigania, ale odmówili podania, której agencji.

ESPN opublikowało harmonogram swoich raportów w piątek, podając więcej szczegółów na temat zmieniających się relacji Mizuhary, rzecznika Ohtaniego i prawników supergwiazdy.

Specjalista ds. komunikacji kryzysowej w Ohtani, którego imię i nazwisko nie zostało podane przez ESPN, powiedział agencji, że Mizuhara wykorzystywał swoją rolę tłumacza do kontrolowania komunikacji do i z Ohtani, co skutkowało niespójnymi relacjami na temat sytuacji.

ESPN poinformowało, że skontaktowało się z agentem Ohtaniego, Nezem Balelo, i przedstawiło dowody przelewów bankowych Ohtaniego w poniedziałkowe popołudnie (wczesny wtorek rano w Seulu). W ciągu kilku godzin nowo zatrudniony menedżer ds. komunikacji kryzysowej odpowiedział ESPN i oświadczył później, że Ohtani spłacił długi hazardowe Mizuhary.

Rzecznik przekazał ESPN cytat Ohtaniego: „Tak, wysłałem kilka dużych płatności. To maksymalna kwota, jaką mogę wysłać.”

Mizuhara powiedział ESPN w wywiadzie we wtorek wieczorem, że poznał Mathew Bowyera, bukmachera będącego obecnie przedmiotem śledztwa federalnego, podczas gry w pokera w San Diego w 2021 roku. David Fletcher, pomocnik Braves, który grał z Ohtanim w Los Angeles Angels, był w trakcie meczu frekwencja.

Fletcher powiedział ESPN, że nigdy nie stawiał zakładów z Bowyerem, ale spotkali się już raz podczas gry w golfa. Według doniesień Bowyer został wprowadzony do gry przez innego znajomego Fletchera.

Mizuhara powiedział ESPN, że to właśnie po tym spotkaniu zaczął obstawiać zakłady z Bowyerem. Do końca 2022 roku Mizuhara stracił 1 milion dolarów i prosił inne osoby w swoim życiu o pomoc finansową. Powiedział, że jego roczna pensja w „Aniołach” wynosiła wówczas 85 000 dolarów.

„Nie mogłem podzielić się tym z Shohei. Trudno było mi związać koniec z końcem. Chodziłem od wypłaty do wypłaty” – powiedział Mizuhara. „Ponieważ w pewnym sensie musiałem nadążać za jego stylem życia. Ale jednocześnie nie chciałam mu tego mówić.

Mizuhara powiedział, że w końcu udał się do Ohtani, gdy jego straty wzrosły. Ohtani zgodził się spłacić długi i żadne z nich nie zastanawiało się, czy ich działania mogą być nielegalne, ponieważ wspólnie wysłali kilka przelewów bankowych, podaje ESPN.

Po zwycięstwie Dodgersów na otwarcie sezonu w Seulu Mizuhara i właściciel zespołu Mark Walter omówili z zespołem sytuację, zanim wiadomość została upubliczniona. Rzecznik Ohtani powiedział ESPN, że dopiero w tym momencie Ohtani zdał sobie sprawę, że coś jest nie tak. Wkrótce potem rzekomo zorientował się, że na jego koncie bankowym zniknęły pieniądze. Mizuhara został następnie zwolniony przez Dodgersów.

Przed zwolnieniem Mizuhara powiedział ESPN, że skłamał w swoim pierwszym wywiadzie. Stwierdził, że nie płacono mu za to, by wziął na siebie winę i zmieniał swoją historię bez przymusu. Jednakże Mizuhara zaprzeczył, jakoby wykorzystywał swoje stanowisko tłumacza do fałszywego przedstawiania komunikacji do i od Ohtani.

Mizuhara powiedział, że nigdy nie obstawiał baseballu i że Ohtani nie zajmował się hazardem.

„Widzi, że ludzie i jego koledzy z drużyny cały czas grają w hazard, więc myśli: «Dlaczego oni to robią?». Hazard nie jest dobry” – Mizuhara powiedziała ESPN. „Wygłaszał takie komentarze. Ludzie prosili go, aby podczas wycieczek samochodowych chodził do kasyn, a on nigdy się nie zgadzał. Nie, on się tym nie interesuje.

Fabian Ardaya z The Athletic przyczynił się do powstania tego raportu.

(Zdjęcie: Jung Yeon-je / AFP za pośrednictwem Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here