Prezydent Bola Tinubu wezwał w piątek Nigeryjczyków, aby patronowali produktom i usługom wyprodukowanym w Nigerii, aby utrzymać niedawny wzrost wartości nairy na rynku walutowym.

Powiedział, że niedawna aprecjacja wartości nairy w stosunku do dolara nie oznacza jeszcze Uhuru.

Dlatego też wezwał obywateli do większej współpracy i nawoływał do informowania o osobach, które dopuszczają się praktyk podważających lokalną walutę.

Specjalny doradca prezydenta ds. mediów i reklamy, Ajuri Ngelale, ujawnił je dziennikarzom, wygłaszając przesłanie Tinubu na odprawie w Izbie Reprezentantów.

.amp-video-docked-dismiss {transform: tłumacz(13,5px, -31px) !ważne; pointer-events:all!important;}

Obejmując urząd 10 miesięcy temu, administracja Tinubu zaprzestała dotacji do benzyny, co – jego zdaniem – pozwoliłoby rządowi zaoszczędzić pieniądze na rozbudowę infrastruktury.

Ujednolicił także kursy walut, aby ograniczyć arbitraż walutowy. Jednak posunięcia te wywołały dodatkową niestabilność wartości Nairy i spowodowały trudności dla Nigeryjczyków w miarę gwałtownego wzrostu cen żywności.

W lutym 2024 r. na czarnym rynku wymieniono 1900 N na jednego dolara. Naira ostatnio odnotowała stały wzrost w stosunku do dolara amerykańskiego, wymieniając w czwartek na oficjalnym rynku 1382 N/$.

Ngelale argumentował, że dla pracujących obywateli konieczna jest silniejsza naira, ponieważ stanowiłaby uzupełnienie nowej płacy minimalnej po jej wprowadzeniu.

Wyjaśnił: „Jestem pewien, że Nigeryjczycy byli świadkami umocnienia się nigeryjskiej nairy w stosunku do dolara amerykańskiego. Jest to wyraźnie kierunek, w którym wszyscy chcieliśmy podążać i jesteśmy bardzo trzeźwi wobec faktu, że nie jest to czas na odpoczynek ani klaskanie.

„Dlatego Jego Ekscelencja Prezydent Bola Tinubu zatwierdził serię interwencji, aby zapewnić masowe wzmocnienie nigeryjskiej nairy w stosunku do wszystkich innych światowych walut.

„Po pierwsze, prezydent Bola Tinubu chce bardzo wyraźnie przekazać naszym obywatelom, że nigdy w naszej historii nie było tak ważnego momentu, w którym wspólnie aktywnie uzgadnialiśmy, że będziemy patronować i kupować produkty wyprodukowane w Nigerii we wszystkich łańcuchach wartości, we wszystkich sektory.

„W tej kwestii musimy wykazać się celowością i chcemy mocnej waluty. Chcemy, aby siła nabywcza naszych obywateli wzrosła. Chcemy, aby każda Naira i Kobo, które zarabiamy, były cenniejsze nie tylko tutaj, ale także podczas podróży zagranicznych. Aby to osiągnąć, wystarczy zrobić właśnie to”.

Zauważył, że wzmocnienie Nairy osiągnięto dzięki współpracy z Bankiem Centralnym i innymi agencjami rządowymi w „zdecydowanym radzeniu sobie z ostrymi praktykami na niektórych platformach handlu kryptowalutami, w ramach rynku równoległego ekosystemu walutowego”.

Aby uzupełnić te wysiłki, rzecznik prezydenta powiedział, że Tinubu apeluje do Nigeryjczyków, aby „dali znać o tym, gdziekolwiek zauważą takie ostre praktyki, i aby skontaktowali się z agencjami, które bezpośrednio zajmują się tymi kwestiami”.

Muszą to zrobić, rozumiejąc, że „nie jest to kwestia konfliktu między rządem a złośliwymi aktorami. To jest problem Republiki Federalnej Nigerii kontra złośliwych aktorów, a działania tych aktorów mają negatywny wpływ na wszystkich”.

„Dlatego wszyscy musimy przyjąć płaszcz i zgodzić się, że będziemy współpracować, aby uporać się z tymi problemami” – dodał.

Ngelale, który powiedział, że negocjacje w sprawie płacy minimalnej trwają, przestrzegł, że wysiłki te staną się „kwestią dyskusyjną, nieważną… jeśli nie uzyskamy zdecydowanej kontroli wartości naszej waluty”.

Zauważył, że chociaż administracja jest gotowa ustalić nową płacę minimalną, na jaką państwa mogą sobie pozwolić; chce również, aby była ona ustalona na poziomie „zrównoważonym przez kilka lat w oparciu o długoterminową stabilność, którą chcemy zapewnić nairze nigeryjskiej dzięki interwencjom, które obecnie przeprowadzamy”.

Tymczasem Ngelale wyjaśnił, że FG spodziewa się zaoszczędzić 5 miliardów funtów kwartalnie, nakładając rygorystyczny trzymiesięczny zakaz wszelkich wyjazdów zagranicznych finansowanych ze środków publicznych dla ministrów, szefów agencji rządowych i innych urzędników.

Pismem Kancelarii Szefa Sztabu Prezydenta z 2 marca 2024 r. Tinubu nałożył trzymiesięczny zakaz wszelkich oficjalnych wyjazdów zagranicznych szefów ministerstw, departamentów i agencji począwszy od 1 kwietnia 2024 r.

W piśmie wyjaśniono, że celem jest ograniczenie rosnących wydatków ponoszonych przez ministerstwa, departamenty i agencje w związku z podróżami międzynarodowymi oraz zapewnienie, że członkowie gabinetu i szefowie MDA skupią się na swoich zadaniach w celu skutecznego świadczenia usług.

Rzecznik Prezydenta powiedział: „Spodziewamy się, że w związku z wprowadzeniem od 1 kwietnia tymczasowego zakazu wszelkich podróży zagranicznych z wyjątkiem niepotrzebnych, zaoszczędzimy ponad 5 miliardów dolarów kwartalnie.

„Będzie to jedna z kilku inicjatyw podejmowanych przez prezydenta, aby zapewnić ograniczenie ilości odpadów w sektorze publicznym w taki sposób, abyśmy mogli faktycznie skierować te bardzo potrzebne powtarzalne zasoby w ręce osób wykonujących ważną pracę nad imieniu narodu nigeryjskiego”.

Przytoczył niedawne przeglądy struktury wynagrodzeń urzędników sądowych mające na celu zapewnienie konkurencyjności wynagrodzeń na poziomie międzynarodowym.

Ngelale stwierdziła, że ​​ma to kluczowe znaczenie dla kraju „w tym sensie, że możemy radykalnie zmniejszyć wpływ, jaki korupcja zawsze wywierała na wymiar sprawiedliwości, który ma wpływ nie tylko na zdolność Nigeryjczyków do uzyskania skutecznego wymiaru sprawiedliwości, ale także na zapewnienie, że przedsiębiorstwa, które prosimy teraz cały świat, aby inwestował w Nigerii system sądowy, któremu można zaufać w odniesieniu do wszelkich postępowań sądowych, które mogą wyniknąć z praktyki biznesowej w tym kraju”.

Aby uzupełnić program naprawy administracji, doradca prezydenta przytoczył różne środki wprowadzone przez Tinubu w celu złagodzenia skutków trudnych realiów gospodarczych, twierdząc, że programy te wkrótce zostaną wprowadzone w życie.

„Prezydent Bola Ahmed Tinubu zadba o to, aby nasze mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w kraju miały wszystko, czego potrzebują, aby przetrwać ten trudny okres.

„Dlatego zatwierdził prezydencki program dotacji warunkowych, w ramach którego ponad milion nigeryjskich przedsiębiorstw otrzyma warunkowe dotacje; są to pieniądze, których nie będą musieli spłacać, do 50 000 funtów na nanoprzedsiębiorstwo, ponieważ wybrano ponad 1 milion nanoprzedsiębiorstw i przyznano te fundusze w każdym obszarze samorządu terytorialnego Federacji” – wyjaśnił.

Ogłosił również, że Bank Przemysłu oraz Agencja Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw wypłaci ponad 150 miliardów dolarów, a także zatwierdzono jednocyfrowe pożyczki o oprocentowaniu do 2 mln N dla setek tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw we wszystkich lokalnych obszarach rządowych Federacji.

Ngelale dodał, że Tinubu priorytetowo traktuje interwencję w wysokości 75 miliardów N w 75 gałęziach przemysłu i przedsiębiorstwach produkcyjnych zatrudniających ponad 1000 pracowników, aby zapewnić takim firmom niezbędne wsparcie, zwiększając w ten sposób ich siłę roboczą.

„Chcemy mieć pewność, że te branże i sektory, które masowo zatrudniają naszych pracowników, będą branżami priorytetowymi w zakresie interwencji rządu, dlatego też Prezydent zatwierdził przekazanie ponad 75 miliardów dolarów do 75 dużych producentów we wszystkich stanach Federacji .

„Będą to producenci, którzy zatrudniają ponad 1000 Nigeryjczyków w każdym ze swoich zakładów i branż. Zamierzamy zapewnić im wsparcie, którego potrzebują na dużą skalę, aby chronić nigeryjskie rodziny utrzymujące się z działalności tych dużych przedsiębiorstw.

„Chcemy, aby nasze duże gałęzie przemysłu nie tylko odmawiały zwalniania pracowników, ale aktywnie zwiększały i zwiększały zatrudnienie w tym trudnym czasie” – dodał.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here