Koszt renowacji Santiago Bernabeu wynosi obecnie 1,76 miliarda euro, jak wynika ze śródokresowych rozliczeń Realu Madryt za sezon 2023/24.

Oczekuje się, że stadion zostanie spłacony do 2053 r., co będzie stanowić średni roczny koszt wynoszący 66 mln euro.

Na rachunkach po raz pierwszy podano średnie stałe oprocentowanie budowy stadionu, które wynosi 3,2 proc.

Koszt renowacji przed odsetkami wynosi 1,17 miliarda euro, ale obejmuje on trzy oddzielne pożyczki, każdy o innym oprocentowaniu, co daje łączną kwotę 1,76 miliarda euro.

Madryt spłaca obecnie jedynie odsetki od drugiej i trzeciej pożyczki, więc na obecnym etapie roczny koszt spłaty wynosi mniej niż 66 mln euro.

W październiku Madryt zaciągnął nową pożyczkę w wysokości 370 mln euro (322 mln funtów, 391 mln dolarów) na pokrycie dalszych wydatków, motywując ją przekroczeniem terminu projektu i rosnącymi kosztami materiałów. Ma 30-letni okres spłaty, ale stopa procentowa nie jest określona. W rezultacie całkowity koszt stadionu może w dalszym ciągu rosnąć. Trzecia pożyczka ma stały roczny koszt w wysokości 26 mln euro.

Drugą pożyczkę na kwotę 225 mln euro zaciągnięto w 2021 r., częściowo w celu sfinansowania prac nad nowym systemem chowanych boisk, który nie był częścią pierwotnego przeprojektowania. Jest ono oprocentowane według stałej stopy procentowej wynoszącej 1,53% i spłacane przez 27 lat, z trzyletnim okresem karencji, zatem pełna spłata rozpocznie się w czerwcu 2024 r. Ma to stały roczny koszt wynoszący 10,5 mln euro.

Pierwszą pożyczkę w wysokości 575 mln euro zaciągnięto w 2019 r., ze stałą stopą procentową wynoszącą 2,5% i płatną przez 30 lat, ponownie z trzyletnim okresem karencji, tak więc pełna spłata rozpocznie się w listopadzie 2027 r. Jej roczny koszt wynosi stały 29,5 m.

Te dwie pierwsze pożyczki zostały udzielone według stóp procentowych uznawanych przez ekspertów branżowych za korzystne. Oprocentowanie nowej pożyczki będzie prawdopodobnie wyższe ze względu na warunki rynkowe.

Podczas Zgromadzenia Compromisarios (Członków) prezes klubu Florentino Perez zapewnił członków, że roczne koszty wyniosą „mniej niż połowę rocznych zysków, które planujemy uzyskać po zakończeniu prac”.

Prace nad przebudową stadionu rozpoczęły się w 2019 roku i mają zakończyć się wiosną. Oficjalna inauguracja planowana jest na przełomie maja i czerwca. Początkowo oczekiwano, że prace zakończą się do końca 2023 r., ale termin ten został przesunięty.

Renowacja obejmowała wprowadzenie wysuwanej murawy, rozsuwanego dachu i tablicy wyników wideo 360 stopni.

Dzięki rozsuwanej murawie i dachowi Madryt spodziewa się zwiększyć przychody z organizacji innych wydarzeń sportowych. W zeszłym miesiącu potwierdzono, że stadion będzie gospodarzem meczu NFL w sezonie zasadniczym w 2025 roku. Sportowiec rozumie, że umowa z NFL przewiduje możliwość rozegrania większej liczby meczów w latach następujących po pierwszym wydarzeniu.

(Florence Tan Jun/Getty Images)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here