Tydzień po tym, jak władze Nigerii Służby Celnej otworzyły granicę lądową Illela między Nigerią a Republiką Nigru, rząd Republiki Nigru otworzył w piątek swoją granicę w Konni dla operacji.

Źródło Nuhu Samaila, które poinformowało naszego korespondenta z Konni w Republice Nigru, podało, że granica została uznana za otwartą dokładnie o godzinie 12:00 w piątek.

Pochwalił decyzję przywódców kraju, junty wojskowej, za wysłuchanie pragnień narodu poprzez zapewnienie otwarcia granicy.

„To godny pochwały wysiłek, przynajmniej ze strony rządu, że w końcu zrobił to, co konieczne.

„Naszą wspólną modlitwą było to, aby ta granica również została ponownie otwarta po ogłoszeniu otwarcia strony nigeryjskiej.

„Chcę wierzyć, że z pewnością bardzo pomoże to w poprawie gospodarki tych dwóch krajów, ponieważ ułatwi większą działalność handlową między Nigerią a Republiką Nigru” – dodał.

W zeszłym tygodniu rząd federalny przywrócił dostawy energii elektrycznej do Republiki Nigru w następstwie zarządzenia prezydenta Bola Tinubu nakazującego otwarcie granic lądowych i powietrznych Nigerii z sąsiednim krajem.

3 sierpnia 2023 r. dziennik The PUNCH poinformował, że dostawy prądu z Nigerii do Republiki Nigru zostały wstrzymane w ramach sankcji nałożonych na sąsiadujący kraj przez Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej.

Na początku sierpnia ubiegłego roku ECOWAS pod przewodnictwem Tinubu nałożyła sankcje na Niger w następstwie zamachu stanu, który w lipcu 2023 r. obalił prezydenta-elekta kraju Mohameda Bazouma. 26 lipca 2023 r. funkcjonariusze Nigru Gwardii Prezydenckiej aresztowali Bazouma i ogłosił, że został obalony.

W swoich reakcjach przywódcy ECOWAS zażądali pełnego przywrócenia porządku konstytucyjnego w Nigrze i uznali aresztowanie i przetrzymywanie Bazouma za nielegalne.

Ponadto, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta w sprawie natychmiastowego ponownego otwarcia granicy lądowej z Republiką Nigru, kontroler, Służba Celna Nigerii, dowództwo stanu Kebbi, Iheanacho Ojike, ponownie otworzył granicę lądową Kamby.

Otwierając ponownie granicę, Ojike powiedział, że Kamba to strategiczna granica mająca duży udział w generowaniu dochodów stanu Kebbi.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here