PORTOWA ŚW. LUCIE, Floryda — Zespół New York Mets zatrudnił JD Martineza jako wyznaczonego pałkarza, ponieważ jego doświadczenie w elitarnej produkcji wydłuża ich skład i zwiększa szanse na play-off.

Ale jako mentor młodszym graczom przynosi premię. Dlatego właśnie konkretna scena w Clover Park w sobotę, w dniu, w którym drużyna Mets ogłosiła transfer Martineza, ma taką wartość.

Pomiędzy rundami ćwiczeń odbijania 36-letni Martinez objął ramieniem 24-letniego Marka Vientosa i rozmawiał przez kilka minut.

Przez większą część czasu Martinez mówił, a Vientos kiwał głową. Martinez opowiedział o sytuacji Vientosa i powiedział mu: „Jest mnóstwo możliwości, niezależnie od tego, czy jest tutaj, czy to inny zespół, po prostu wychodzisz na boisko i grasz, jak potrafisz, i dajesz z siebie wszystko, a żetony spadną. Talent zawsze trafi do wielkich lig”.

To mogło być niezręczne spotkanie. Martinez pomaga Vientosowi, ale prawdopodobnie wypycha go ze stałej roli w DH.

Okazuje się jednak, że Vientos i Martinez znają się od dawna. Jako nastolatek Vientos przeniósł się do ostatniej klasy szkoły średniej American Heritage High School w południowej Florydzie. Jednak poprzednie trzy lata spędził w szkole średniej Charlesa W. Flanagana w Pembroke Pines na Florydzie, którą Martinez ukończył. Vientos powiedział, że spotkali się początkowo, gdy Martinez wracał z wizytami do swojej starej szkoły. Ostatnio wspólnie spędzali czas w Bommarito Performance w Davie na Florydzie, gdzie obaj gracze ćwiczyli.

Vientos nazwał Martineza „po prostu naprawdę dobrym kolesiem”.

Metsowie zgadzają się z tym raportem zwiadu, jeśli chodzi o kwestię uderzeń. W końcu to jeden z powodów, dla których tu przyszedł. W sobotę skontaktowało się z nim kilku zawodników i trenerów Mets, oceniając jego zainteresowanie rozmową na temat uderzania. Tylko tyle. Martinez zapewnił ich, że nigdy nie będą mu przeszkadzać tą rozmową i powiedział: „Jestem otwartą księgą”.

Martinez uwielbia rozmawiać o uderzaniu.

„To moja pasja” – powiedział. “To jest to co robię.”

Mets nie dołączyli do składu Martineza wyłącznie ze względu na jego reputację utalentowanego uderzacza, ale działacze wiedzą, jak bardzo zależy mu na tym temacie. Wydaje się, że w baseballu wszyscy wiedzą o zamiłowaniu Martineza do omawiania zawiłości związanych z uderzeniem kija w piłkę. Dla klubu takiego jak Mets nie jest to drobnostka.

Mets chcą działać na wzór najlepszych drużyn w lidze, jednocześnie wygrywając na poziomie ekstraklasy i szkoląc zawodników z systemu farm. Oprócz zwiększonej liczby perspektywicznych zawodników na pozycji, Mets mają trzech młodych zawodników, których chcą rozwijać jako solidnych nietoperzów: Francisco Alvareza, Bretta Baty’ego i Vientosa.

Podczas rozmowy na temat treningu odbijania Martinez przypomniał Vientosowi swoją dobrze znaną historię. Dziesięć lat temu Houston Astros rozbili Martineza. Krótka wersja tego, co wydarzyło się później: Martinez dokonał następnie kilku poważnych zmian, stał się plakatem pokazującym, co się dzieje, gdy gracze przejmują odpowiedzialność za swój rozwój i ugruntował swoją pozycję jednego z najlepszych sluggerów w grze.

Zabawne, że prezes Mets ds. operacji baseballowych, David Stearns, pracował jako zastępca dyrektora generalnego Astros, kiedy Houston popełnił niesławny błąd. W sobotę Stearns mógł się z tego śmiać.

Martinez powiedział Stearnsowi: „Ostatnim razem, gdy byłem z tobą w tym biurze, nie skończyło się to dobrze”.

Stearns odpowiedział: „Och, to było dawno temu. Duży błąd!'”

„Wtedy była to dla mnie najgorsza rzecz” – powiedział Martinez. „I poczułem, że świat się na mnie zawalił. Ale potem spojrzałem wstecz i wiesz, Bóg ma powód, dla którego robi wszystko i było to dla mnie największym błogosławieństwem w historii. Powiedziałem więc: „Dziękuję”.

Martinez może pomóc komuś takiemu jak Vientos, dzieląc się swoją historią i oferując wskazówki dotyczące swingu. Od Pete’a Alonso, przez innych graczy, po działaczy klubu, wszyscy w Mets byli podekscytowani możliwością poznania Martineza i wybrania jego mózgu, jeśli chodzi o uderzanie. W zeszłym roku w Los Angeles Dodgers ludzie wiedzieli, gdzie znaleźć Martineza: klatkę odbijającą. Mówi się, że bywał tam tak często, że musieli ustalić harmonogram zapisów chłopaków na mecze w klatkach. Po drodze Martinez wziął pod swoje skrzydła takich graczy jak bardzo reklamowany młody zawodnik Dodgers Miguel Vargas.

Otwartość Martineza na temat uderzania, jego chęć dzielenia się informacjami – zwłaszcza z młodymi graczami – i jego więź z kimś takim jak Vientos składają się na miłą historię.

Jednak wszystko to będzie miało znacznie mniejsze znaczenie, jeśli Martinez nie wykona pracy, za którą otrzymuje 12 milionów dolarów za rok 2024, i po prostu zostanie ona trafiona.

Martinez dołączył do Mets na niecały tydzień przed otwarciem sezonu, czyli w czwartek, więc zastępował go podczas sesji Bullpen Adriana Housera tylko po to, aby śledzić piłki. Martinez jest dumny ze znajomości swojego zamachu, a ten proces wymaga czasu. Po wyrażeniu zgody Martinez zostanie przeniesiony do niższych lig ze względów technicznych, aby mieć pewność, że zdobędzie wystarczającą liczbę uderzeń w ataku na żywo, aby być gotowym do sezonu. Oczekuje się, że będzie potrzebował około 15 dni, aby pozostać na Florydzie, kiedy drużyna Mets wyjedzie do Nowego Jorku. W pewnym sensie Vientos może zostać DH w dniu otwarcia.

Kiedy Martinez będzie gotowy, Mets potrzebują go, aby był tym gościem, który w zeszłym sezonie ponownie ugruntował swoją pozycję jednego z największych zagrożeń ofensywnych drużyny Dodgers, kiedy zaliczył 33 home runy z OPS na poziomie 0,893 – a nie faceta, który wzbudził obawy o zdrowiu i wieku w drużynie Boston Red Sox rok wcześniej, kiedy zaliczył 16 home runów z wynikiem 0,790 OPS, co było jego najgorszym wynikiem w całym sezonie od czasu jego odejścia z Astros wiele lat temu.

„Kiedy poszedłem do Dodgers, pokazali mi pewne rzeczy w moim ciele, o których nie byłem świadomy” – powiedział Martinez. „W miarę starzenia się najważniejsze dla mnie są mobilność i luz. I w pewnym sensie zajęli się tym od razu, kiedy to zobaczyli. Powiedzieli: „Whoa, stary, co to jest?” W pewnym sensie dostrzegli pewne błędy w sposobie, w jaki się poruszam, więc zacząłem reagować na to i nagle piłka znów zaczęła latać.

„Zmieniłem sposób, w jaki trenowałem. Zmieniłem sposób, w jaki patrzyłem na to, jak przygotuję się do sezonu i jak utrzymam formę przez cały sezon. Wykonali dobrą robotę, uświadamiając mnie o tym.”

Na szczęście dla Metsów guru uderzania nadal wydaje się zainteresowany nauką.

(Zdjęcie JD Martineza: Gary A. Vasquez / USA Today)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here