Sprawdzenie szybkości pamięci RAM może być nieocenione w zapewnieniu optymalnego działania komputera. Ważniejsze niż kiedykolwiek jest także zapewnienie maksymalnego wykorzystania wydanych pieniędzy, szczególnie w przypadku komputerów. Niezależnie od tego, czy jesteś ciekawy, Twoje urządzenie ma problemy lub chcesz dokonać aktualizacji, dobrym pomysłem jest sprawdzenie szybkości pamięci RAM, aby upewnić się, że komputer działa tak dobrze, jak to możliwe.

Sprawdzając szybkość pamięci RAM, istnieje kilka sposobów sprawdzenia, z jaką szybkością pracuje pamięć RAM. W tym artykule przyjrzymy się trzem najczęściej używanym i najłatwiejszym sposobom, aby to zrobić.

Źródło

Jak poprawić wydajność procesora graficznego

Odkryj kluczowe strategie zwiększania wydajności procesora graficznego. Dowiedz się o podkręcaniu, rozwiązaniach chłodzących i optymalizacji ustawień.

Użyj wbudowanego Menedżera zadań systemu Windows, aby sprawdzić szybkość pamięci RAM

Może to być najłatwiejsza i najbezpieczniejsza opcja sprawdzenia szybkości pamięci RAM. Nie jest wymagane żadne pobieranie i nie musisz się martwić o przypadkową zmianę ustawień.

 1. Aby wejść do Menedżera zadań, naciśnij Ctrl+Shift+Esc. Spowoduje to bezpośrednie otwarcie Menedżera zadań, jak pokazano poniżej.
 2. Przejdź do Wydajność kartę, a następnie wybierz opcję Pamięć patka.

Użyj programu CPU-Z do sprawdzenia szybkości pamięci RAM

Jest to preferowany sposób sprawdzania ustawień i szybkości pamięci RAM przez wielu graczy komputerowych, entuzjastów i overclockerów. CPU-Z oferuje nie tylko szczegółowe informacje o pamięci, ale także informacje o procesorze, płycie głównej, karcie graficznej i nie tylko.

 1. Pobierać I zainstaluj CPU-Z z oficjalna strona internetowa.
 2. otwarty the Program CPU-Z.
 3. Kliknij Zakładka Pamięć.

CPU-Z pokazuje twoją pamięć RAM z pojedynczą szybkością transmisji danych, ale DDR twojej pamięci RAM (DDR3/DDR4/DDR5) oznacza podwójną szybkość transmisji danych, więc należy pomnożyć prędkość pokazaną w CPU-Z przez dwa. Na przykład, jeśli CPU-Z pokazuje 3000 MHz, prędkość RAM będzie w rzeczywistości wynosić 6000 MHz. CPU-Z pokazuje nie tylko prędkość RAM, ale także całkowitą ilość (rozmiar) RAM. Możesz także zobaczyć czasy opóźnień CAS, które są ważne dla szybkości działania pamięci RAM.

Sprawdzanie szybkości pamięci RAM w systemie BIOS

Sprawdzanie szybkości pamięci RAM w systemie BIOS na komputerze stacjonarnym lub laptopie jest podobne, ale nie zawsze takie samo. Ponadto, w zależności od tego, kto zbudował Twój komputer i jakiej płyty głównej użył, rzeczy mogą wyglądać nieco inaczej, ale w większości powinny być dość podobne. Poniższe instrukcje powinny działać w przypadku większości modeli. Do tej demonstracji używamy płyty głównej ASRock B650E Taichi Light z systemem Windows 11.

Nie należy zmieniać żadnych ustawień ani wartości w systemie BIOS, ponieważ może to mieć wpływ na działanie komputera.

Istnieje wiele sposobów wejścia do BIOS-u; jednym jest zrestartuj swój komputer. Po załadowaniu ekranu powitalnego naciśnij przycisk F2 Lub Klucz Del aby wejść do BIOS-u.

I to właściwie tyle. Po wejściu do systemu BIOS prędkości pamięci RAM są zwykle wyświetlane na pierwszym ekranie. Jak wspomniano, w zależności od producenta płyty głównej, rzeczy mogą wyglądać nieco inaczej niż na poniższych ilustracjach. Jednak nadal powinieneś być w stanie wystarczająco łatwo sprawdzić prędkość pamięci RAM.

Pierwszy obraz powyżej to ekran BIOS-u w trybie Easy Mode na płycie głównej ASRock B550E Taichi Light. Szybkość pamięci RAM i zajmowane przez nią gniazda są wymienione po lewej stronie. Drugi obraz przedstawia opcję Advanced BIOS na tej samej płycie głównej. Jednakże, chociaż prędkości pamięci RAM są wymienione podobnie jak w BIOS-ie w trybie łatwym, są one znacznie łatwiejsze do zobaczenia, ponieważ reszta informacji jest teraz ukryta za zakładkami.

Jeśli powyższa metoda nie zadziała, możesz wejść do BIOS-u także z poziomu Windows.

 1. Otwórz menu Start.
 2. Kliknij Moc przycisk i przytrzymaj Zmiana na klawiaturze podczas klikania Uruchom ponownie.
  uruchom ponownie system Windows
 3. Komputer zostanie ponownie uruchomiony i uruchomi się środowisko odzyskiwania systemu Windows. Kliknij Rozwiązywanie problemów.
  Środowisko odzyskiwania systemu Windows 1 z podświetloną opcją Rozwiązywanie problemów
 4. Kliknij Zaawansowane opcje.
 5. Wybierać Ustawienia oprogramowania sprzętowego UEFI.
  Zrzut ekranu przedstawiający opcje zaawansowane w środowisku odzyskiwania systemu Windows z podświetlonymi ustawieniami oprogramowania układowego UEFI
 6. Kliknij Uruchom ponownie.

Zostaniesz teraz przeniesiony do ustawień BIOS-u komputera. Ponownie, wszystko będzie wyglądać nieco inaczej w zależności od tego, kto produkuje Twoją płytę główną (dla komputera PC) lub laptopa. W większości przypadków, jeśli prędkości pamięci RAM nie są pokazane na głównej stronie BIOS-u, można je łatwo znaleźć.

Dlaczego sprawdzanie szybkości pamięci RAM jest ważne

Jak wspomniano na początku tego artykułu, istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto sprawdzić szybkość pamięci RAM. Dla mnie najważniejsze jest to, że jeśli za to zapłacisz, równie dobrze możesz z tego skorzystać! Nie kupiłbyś pizzy, żeby zjeść tylko połowę, i nie powinieneś używać tylko połowy szybkości pamięci RAM. Upewnienie się, że pamięć RAM działa z szybkością znamionową, zapewni również wydajną pracę komputera i wykorzystanie jego pełnego potencjału.

Chociaż różnica w szybkości pamięci RAM może być czasami minimalna pod względem wydajności, nie można zaprzeczyć, że szybsza pamięć RAM zazwyczaj pomaga szybciej ładować aplikacje i gry. Pomoże to również w przypadku jednoczesnego uruchamiania większej liczby programów i sprawi, że przełączanie między nimi będzie płynniejsze. Myślę, że w dzisiejszym świecie wszyscy zgodzimy się, że im szybciej będziemy mogli ładować programy lub przeszukiwać Internet, tym lepiej.

Innym dobrym powodem jest chęć uaktualnienia lub dodania większej ilości pamięci RAM do swojego komputera. Wiedza o szybkości pamięci RAM, jaką obsługuje Twój komputer, pozwoli Ci podjąć bardziej świadomą decyzję. Sprawdzenie szybkości pamięci RAM jest łatwe i może zostać wykonane przez każdego na prawie każdym laptopie lub komputerze PC z systemem Windows w ciągu kilku minut. Jeśli jeszcze tego nie próbowałeś, śmiało spróbuj.

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here