Izrael oskarżył pracowników UNRWA o udział w ataku z 7 października (plik)

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich oświadczyła w niedzielę, że Izrael definitywnie zabronił jej dostarczania pomocy do północnej Strefy Gazy, gdzie zagrożenie głodem jest najwyższe.

„Pomimo tragedii, która wydarzyła się pod naszym okiem, władze izraelskie poinformowały ONZ, że nie będą już zatwierdzać żadnych konwojów żywnościowych @UNRWA na północ” – powiedział w X. Philippe Lazzarini, szef agencji.

„To oburzające i celowe utrudnianie pomocy ratującej życie podczas głodu spowodowanego przez człowieka”.

Izrael nie odpowiedział natychmiast w niedzielę na prośbę AFP o komentarz w sprawie oświadczenia Lazzariniego.

Dyrektor ds. komunikacji UNRWA Juliette Touma powiedziała AFP, że decyzja została przekazana w niedzielę podczas spotkania z izraelskimi urzędnikami wojskowymi. Było to następstwem dwóch pisemnych odmów w sprawie dostaw konwojów na północ w zeszłym tygodniu.

Touma powiedział, że nie podano powodu takiej decyzji.

Gaza stoi w obliczu strasznych warunków humanitarnych w wyniku wojny Izraela z Hamasem, która rozpoczęła się prawie sześć miesięcy temu i wywołanej bezprecedensowym atakiem Hamasu na południowy Izrael 7 października.

W zeszłym tygodniu wspierana przez ONZ ocena bezpieczeństwa żywnościowego ostrzegła, że ​​jeśli nie zostanie podjęta pilna interwencja, do maja na północ Strefy Gazy nawiedzi głód.

Touma powiedział, że UNRWA nie jest w stanie dostarczać żywności na północ od 29 stycznia.

„Ostatnia decyzja to kolejny gwóźdź do trumny” wysiłków mających na celu zapewnienie rozpaczliwie potrzebnej pomocy Gazańczykom borykającym się z wojną, powiedział Touma.

Martin Griffiths, szef Biura Koordynacji Pomocy Humanitarnej ONZ, powiedział w niedzielę X, że UNRWA „jest bijącym sercem pomocy humanitarnej w Gazie”.

Dodał: „Decyzja o zablokowaniu konwojów z żywnością na północ tylko przybliża tysiące ludzi do głodu. Należy ją uchylić”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział w X, że blokowanie dostaw pomocy UNRWA „w rzeczywistości pozbawia głodujących ludzi możliwości przetrwania”.

W niedzielę sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do położenia kresu „nieustannemu koszmarowi”, którego doświadczało 2,4 miliona mieszkańców Gazy podczas najgorszej w historii wojny na tym terytorium.

Izrael oskarżył pracowników UNRWA o udział w ataku z 7 października i nazwał tę agencję „frontem Hamasu”.

Touma powiedział w niedzielę, że władze izraelskie odrzuciły także wniosek ONZ o wysłanie zespołu do szpitala Al-Shifa w północnej Gazie, gdzie walki toczą się od prawie tygodnia, „w celu ewakuowania rannych”.

Według danych izraelskiej agencji AFP w ataku z 7 października zginęło około 1160 osób, głównie cywilów.

Według ministerstwa zdrowia na terytorium kontrolowanym przez Hamas w izraelskiej kampanii wojskowej mającej na celu wyeliminowanie Hamasu zginęło co najmniej 32 226 osób, głównie kobiety i dzieci.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here