Hamas starał się wynegocjować jakiekolwiek porozumienie w celu zakończenia walk (plik)

Izrael zasygnalizował w niedzielę swoją otwartość na zezwolenie na powrót Palestyńczyków wysiedlonych z północnej Strefy Gazy w ramach rozmów o rozejmie, co jest oczywistym dostosowaniem się do podstawowego żądania Hamasu.

Walczące strony zintensyfikowały negocjacje, w których pośredniczą Katar i Egipt, w sprawie sześciotygodniowego zawieszenia izraelskiej ofensywy w zamian za proponowane uwolnienie 40 ze 130 zakładników nadal przetrzymywanych przez palestyńską grupę Hamas w Gazie.

Hamas starał się wynegocjować jakiekolwiek porozumienie prowadzące do zakończenia walk i wycofywania sił izraelskich. Izrael wykluczył to, twierdząc, że ostatecznie wznowi wysiłki mające na celu demontaż zarządzania i zdolności wojskowych Hamasu.

Hamas chce także, aby pozwolono setkom tysięcy Palestyńczyków, którzy uciekli z miasta Gaza i okolic na południe podczas pierwszego etapu prawie sześciomiesięcznej wojny, na północ.

Izrael początkowo nie zgodził się na to. Jednak stanowisko to złagodniało, powiedział izraelski urzędnik poinformowany o rozmowach w Doha.

„Jesteśmy teraz gotowi omówić powrót części wysiedleńców” – powiedział agencji Reuters urzędnik, nie wdając się w szczegóły liczbowe. Izraelskie media spekulują, że oferta będzie ograniczona do kobiet i dzieci, aby uniemożliwić uzbrojonym bandytom próbującym wzmocnić tych, z którymi izraelska armia wciąż walczy w niektórych częściach miasta Gaza.

Urzędnik, który poprosił o anonimowość, powiedział, że Izrael zasadniczo zgodził się również na uwolnienie od 700 do 800 więźniów palestyńskich w zamian za 40 zakładników.

Wydawało się, że spełnia to żądanie propozycji Hamasu, zgłoszone przez Reuters 15 marca, dotyczące uwolnienia od 700 do 1000 więźniów.

Izraelski urzędnik przestrzegł jednak, że ostateczna decyzja będzie zależała od tego, ilu więźniów stanowili starsi bojownicy odsiadujący długie wyroki za śmiertelne ataki.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here