Nowe Delhi:

Minister spraw zagranicznych S. Jaishankar przeprowadził rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem i złożył kondolencje z powodu ofiar śmiertelnych w ataku terrorystycznym na ratusz Crocus w Moskwie, w którym zginęły 133 osoby.

W poście na portalu X Jaishankar oświadczył: „Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Przekazałem nasze najgłębsze kondolencje z powodu ofiar śmiertelnych w wyniku straszliwego ataku terrorystycznego w Moskwie”.

W sobotę premier Narendra Modi potępił atak terrorystyczny w wypełnionej po brzegi sali koncertowej w Moskwie, nazywając go „ohydnym czynem” i wyrażając solidarność z rosyjskim rządem i jego obywatelami.

„Zdecydowanie potępiamy ohydny atak terrorystyczny w Moskwie. Nasze myśli i modlitwy są z rodzinami ofiar. Indie solidaryzują się z rządem i narodem Federacji Rosyjskiej w tej godzinie żałoby” – napisał premier Modi w swoim X uchwyt.

Liczba ofiar haniebnego ataku na salę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą, do którego przypisuje się ISIS, wyniosła w niedzielę 133 osoby – podała rosyjska agencja TASS, powołując się na Rosyjski Komitet Śledczy.

Do tragicznych wydarzeń doszło w piątkowy wieczór pod ratuszem Crocus w Krasnogorsku, na zachodnich obrzeżach stolicy Rosji. Sala koncertowa, w której mogło pomieścić się szacunkowo 7500 osób, była prawie pełna w momencie ataku terrorystów. Agencja informacyjna RT podała, że ​​do napaści doszło przed występem rosyjskiego zespołu rockowego Picnic.

Według nagrań z telefonu komórkowego i relacji naocznych świadków co najmniej pięciu uzbrojonych w sprzęt wojskowy mężczyzn z karabinami szturmowymi jako pierwszych otworzyło ogień do nieuzbrojonych ochroniarzy przy głównym wejściu na teren wydarzenia.

Następnie zaczęli strzelać na oślep do uciekającego tłumu spanikowanych gości. Gdy terroryści dotarli do sali koncertowej, prawdopodobnie podpalili rzędy krzeseł w środku, a ogień szybko objął znaczną część budynku, łącznie z dachem.

Śledczy stwierdzili, że wstępne ustalenia oparte na dowodach na miejscu zdarzenia wydają się potwierdzać, że terroryści użyli podczas ataku broni automatycznej, a także podpalili lokal za pomocą jakiegoś łatwopalnego płynu.

Komitet Śledczy poinformował, że przeprowadza obecnie analizę balistyczną, genetyczną i odcisków palców w oparciu o materiał dowodowy znaleziony na miejscu zdarzenia. Według raportu CNN do ataku na zespół sal koncertowych w Rosji przyznało się ISIS.

Tymczasem rosyjskie agencje wywiadowcze zatrzymały 11 osób, w tym czterech „terrorystów”, którzy ich zdaniem byli „bezpośrednio” zamieszani w atak terrorystyczny na ratusz w Crocus, podała TASS, powołując się na sobotnie oświadczenie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

„Działania wywiadu i organów ścigania doprowadziły do ​​zatrzymania 11 osób, w tym czterech terrorystów, którzy bezpośrednio uczestniczyli w ataku terrorystycznym na ratusz w Crocus” – czytamy w oświadczeniu.

Po ataku prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział ukaranie terrorystów po tym, jak w piątkowy wieczór (czasu lokalnego) przeprowadzili oni atak na salę koncertową Crocus City Hall w Krasnogorsku pod Moskwą, w którym zginęło 115 osób.

W swoim telewizyjnym przemówieniu do narodu, opublikowanym przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w X, Putin powiedział: „Nasi ludzie, nasze dzieci, tak jak naziści, którzy kiedyś zabijali nasz naród podczas wojny. Robią to samo. Wszyscy orkiestratorzy, wszyscy, którzy są odpowiedzialni za tę zbrodnię, nieuchronnie zostaną uznani za odpowiedzialnych i zapłacą. Zidentyfikujemy każdego, kto stoi za tymi terrorystami, a oni zapłacą. To jest strajk przeciwko Rosji”.

Powiedział, że Rosja zbada sprawę ataku terrorystycznego i dodał, że zatrzymano wszystkich czterech sprawców, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w atak. Zapewnił, że władze śledcze dołożą wszelkich starań, aby ustalić szczegóły ataku. Prezydent Rosji powiedział, że ci przestępcy zaszli specjalnie, aby zabijać ludzi, „w ciemno”.

Putin powiedział: „Będziemy badać ten atak terrorystyczny i już mamy pewne wyniki. Wszyscy czterej sprawcy, którzy byli bezpośrednio zaangażowani, a którzy rozstrzeliwali i zabijali ludzi. Zostali znalezieni i zatrzymani. Próbowali uciec. Zmierzali w kierunku granicy z Ukrainą i mamy dane, które sugerują, że mieli oni zostać przeniesieni w kierunku terytorium Ukrainy przez osoby z Ukrainy”.

„Nasze służby wojskowe, nasze służby ratunkowe, nasi śledczy pracują nad ustaleniem organizatorów tego ataku terrorystycznego, osób, które zapewniły im transport, broń itp. Władze śledcze zrobią wszystko, aby ustalić wszystkie szczegóły tej zbrodni. Ale już jest oczywiste, że mamy do czynienia nie tylko z cynicznie zorganizowanym atakiem terrorystycznym, ale z masowym masowym zabijaniem ludności cywilnej. Ci sprawcy, ci przestępcy poszli specjalnie, aby zabijać, zabijać ludzi, i to wprost” – dodał.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here