W dowód swojego niezachwianego zaangażowania we wzmacnianie pozycji afrykańskich przedsiębiorców Fundacja Tony’ego Elumelu ogłosiła w piątek wybór 1104 beneficjentów z 54 krajów afrykańskich do edycji rocznego programu na rzecz przedsiębiorczości w 2024 r.

Ustalono, że każdy ze 1104 beneficjentów otrzyma od fundacji bezzwrotną dotację w wysokości 5000 dolarów.

Beneficjenci wyłonili się spośród ponad 100 000 kandydatów i selekcji przeprowadzonej przez renomowaną firmę księgową Ernst & Young.

Podział beneficjentów wykazał, że najczęściej wybieranych wnioskodawców była Nigeria – 509 kandydatów umieszczonych na krótkiej liście, następnie Republika Beninu – 109 i reszta Afryki – 405 razem wziętych.

Odnosząc się do kryteriów wyboru, Damilola Aloba z Ernst & Young ujawniła, że ​​istnieje pięć podstawowych wymagań: wykonalność, możliwości rynkowe, zrozumienie finansów, skalowalność oraz umiejętności przywódcze i przedsiębiorcze.

Tymczasem w ramach Programu Przedsiębiorczości TEF od jego powstania w 2014 r. wypłacono 100 mln dolarów ponad 20 000 beneficjentów, którzy z kolei utworzyli 400 000 miejsc pracy i osiągnęli przychody przekraczające 2,5 mld dolarów.

Wygłaszając przemówienie programowe podczas ceremonii odsłonięcia, która odbyła się w Lagos, która zbiegła się z jego urodzinami, założyciel TEF i prezes UBA Plc, Tony Elumelu, wyraził zadowolenie z wpływu programu, dodając, że ma on na celu szerzenie dobrobytu i eliminowanie ubóstwa.

Elumelu powiedział: „Wierzymy w szerzenie szczęścia, wierzymy w demokratyzację szczęścia, wierzymy w dobrobyt i uważamy, że najłatwiejszym sposobem szerzenia dobrobytu w Afryce jest identyfikowanie naszych młodych ludzi, zachęcanie ich i pomaganie im w zakładaniu własnych firm .

„Dlatego to zrobiliśmy.

„Do chwili obecnej ponad 20 000 młodych mężczyzn i kobiet z całej Afryki otrzymało na wsparcie swojego programu ponad 100 milionów dolarów.

„Cieszymy się, że nasi młodzi ludzie robią postępy.

„Cieszymy się, że to, co rozpoczęliśmy sami jako fundacja Tony’ego Elumelu, będzie w stanie zidentyfikować i współpracować z innymi globalnymi instytucjami.

„Tak więc dzisiaj jest dzień wywarcia wrażenia, dzień wdzięczności i, co najważniejsze, dzień refleksji dla mnie, ponieważ Bóg był dobry na wiele sposobów.

„Moja rodzina i ja robimy to, co robimy, nie kierując się obfitością bogactwa, ale po prostu świadomością, że bieda w dowolnym miejscu stanowi dla nas zagrożenie i że nie możemy żyć samotnie w dobrobycie.

„Cieszę się zatem, że dzisiaj nadal szerzymy ten dobrobyt – nie tylko w Nigerii, nie tylko w naszej rodzinie, ale we wszystkich 54 krajach Afryki.

„Jestem naprawdę szczęśliwy, że za naszego życia możemy wpłynąć na następne pokolenie”.

Mówiąc o poprzednich beneficjentach programu fundacyjnego, Elumelu powiedział: „Śledzimy sukcesy beneficjentów i ich wpływ na ludzkość, społeczeństwo i ich społeczności.

„Wygenerowali w swoich firmach ponad 1,2 miliarda dolarów przychodów.

„Nie wszystkim się to udało, ale od początku mówiliśmy sobie, że nie jest to stuprocentowy sukces.

„Nawet jeśli 40, 50 procent naszych beneficjentów odniesie sukces, pomóżmy za ich pośrednictwem wykorzenić biedę, ale co ważniejsze, pokażmy innym, bo staramy się wciągnąć innych w tę przestrzeń przedsiębiorczości, staramy się zachęcać innych, którzy odnoszą sukcesy Afrykańczykom, globalnym instytucjom i obywatelom, że w XXI wieku istnieje lepszy sposób na rozwój Afryki niż tylko pomoc”.

Założyciel TEF wyraził chęć rozszerzenia zasięgu programu, dodając, że TEF będzie dążyć do stworzenia większej koalicji na rzecz afrykańskich przedsiębiorców, ponieważ program fundacji może przyjąć jedynie ograniczoną liczbę osób.

Elumelu dodał: „Chcemy zwiększyć naszą skalę i wpływ, chcemy zrobić więcej.

„Zastanawiamy się nad utworzeniem koalicji afrykańskich przedsiębiorców, która wpłynie na życie większej liczby osób.

„Zastanawiamy się nad utworzeniem koalicji, globalnej koalicji, aby priorytetowo traktować młodych Afrykanów”.

Ze swojej strony współzałożycielka TEF, dr Awele Elumelu, powiedziała: „Chcę powiedzieć dzisiejszej 10. kohorcie, gdy rozpoczynacie kolejny etap swojej podróży.

„Wiedz, że jesteś częścią sieci przedsiębiorców, dużej sieci przedsiębiorców.

„I chcę powiedzieć, że macie tutaj całe nasze wsparcie – wszyscy tutaj jesteśmy, aby was wspierać, kibicować, świętować i modlić się za was, jak bardzo ładnie powiedział przewodniczący.

„Ale tych, którzy nie zostali wybrani, pragnę zapewnić, że wasza podróż jeszcze się nie skończyła”.

Warto zauważyć, że do tej pory TEF przekazała bezpośrednio młodym afrykańskim przedsiębiorcom niezwykłe 100 milionów dolarów, katalizując utworzenie ponad 400 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz wnosząc znaczący wkład w rozwój gospodarczy Afryki.

Przeczytaj także

Co więcej, stworzona przez fundację platforma wsparcia przedsiębiorczości cyfrowej, Reconnect, rozszerzyła wsparcie w zakresie budowania potencjału, usługi doradcze i powiązania rynkowe z ponad 1,5 miliona Afrykanów.

Wybór kohorty na rok 2024 nie tylko świętuje osiągnięcia początkujących przedsiębiorców, ale także stanowi ważny kamień milowy w ciągłych wysiłkach fundacji na rzecz wspierania dobrze prosperującego ekosystemu przedsiębiorczości w Afryce.

Obserwuj kanał Eagle Online na WhatsApp

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here