„Media społecznościowe wyrządzają dzieciom krzywdę na różne sposoby” – stwierdził w oświadczeniu Ron DeSantis.

Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał w poniedziałek ustawę, która zabrania dzieciom poniżej 14 roku życia korzystania z platform mediów społecznościowych i wymaga od 14- i 15-latków uzyskania zgody rodziców. To rozwiązanie, zdaniem zwolenników, ochroni je przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego w Internecie.

Środek ten nakłada na platformy mediów społecznościowych obowiązek zamykania kont osób poniżej 14 roku życia i osób poniżej 16 roku życia, które nie mają zgody rodziców. Wymaga od nich korzystania z systemu weryfikacji strony trzeciej w celu wykluczenia osób nieletnich.

W lutym stanowa legislatura pod przewodnictwem Republikanów przyjęła ustawę, która całkowicie zakazałaby dzieciom poniżej 16 roku życia korzystania z mediów społecznościowych. Republikanin DeSantis zawetował tę ustawę na początku tego miesiąca, twierdząc, że ogranicza ona prawa rodziców.

Zmieniona wersja umożliwia rodzicom wyrażenie zgody na korzystanie przez starsze dzieci z platform mediów społecznościowych. Zacznie obowiązywać 1 lipca.

„Media społecznościowe krzywdzą dzieci na różne sposoby” – stwierdził DeSantis w oświadczeniu. Powiedział, że ustawodawstwo „daje rodzicom większą możliwość ochrony swoich dzieci”.

Zwolennicy twierdzą, że ustawodawstwo zahamuje szkodliwy wpływ mediów społecznościowych na dobrostan dzieci, które nadmiernie korzystają z takich platform, w wyniku czego mogą doświadczać lęków, depresji i innych chorób psychicznych.

Krytycy twierdzą, że ustawa narusza ochronę wolności słowa zawartą w Pierwszej Poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych i że decyzje dotyczące obecności swoich dzieci w każdym wieku w Internecie powinni podejmować rodzice, a nie rząd.

Meta, spółka matka Instagrama i Facebooka, sprzeciwiła się przepisom, twierdząc, że ograniczy to swobodę rodziców i wzbudzi obawy dotyczące prywatności danych, ponieważ użytkownicy musieliby podawać dane osobowe w celu weryfikacji wieku. Meta oświadczyła, że ​​wspiera ustawodawstwo federalne dotyczące internetowych sklepów z aplikacjami, aby zapewnić zgodę rodziców na pobieranie aplikacji przez dzieci.

Ustawa nie wymienia żadnych konkretnych platform mediów społecznościowych, ale stwierdza, że ​​jej celem są serwisy społecznościowe, które promują „nieskończone przewijanie”, wyświetlają wskaźniki reakcji, takie jak polubienia, automatycznie odtwarzają filmy oraz zapewniają transmisję strumieniową na żywo i powiadomienia push. Zwolniłoby to strony internetowe i aplikacje, których główną funkcją jest poczta elektroniczna, przesyłanie wiadomości lub SMS-y między konkretnym nadawcą a odbiorcą.

Środek ten nakłada na firmy zajmujące się mediami społecznościowymi obowiązek trwałego usunięcia danych osobowych zebranych z zamkniętych kont i umożliwienia rodzicom wnoszenia pozwów cywilnych przeciwko osobom, które tego nie zrobią.

Jak wynika z analizy legislacyjnej przygotowanej na potrzeby projektu ustawy z Florydy, w marcu 2023 r. Utah jako pierwszy stan USA przyjął przepisy regulujące dostęp dzieci do mediów społecznościowych, a za nim poszły kolejne, w tym Arkansas, Luizjana, Ohio i Teksas. Z analizy wynika, że ​​wiele innych stanów rozważało wprowadzenie podobnych przepisów.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here