Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał w poniedziałek ustawę, która zabrania dzieciom poniżej 14 roku życia korzystania z platform mediów społecznościowych i wymaga od 14- i 15-latków uzyskania zgody rodziców. To rozwiązanie, zdaniem zwolenników, ochroni je przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego w Internecie.
Środek ten nakłada na platformy mediów społecznościowych obowiązek zamykania kont osób poniżej 14 roku życia i osób poniżej 16 roku życia, które nie mają zgody rodziców. Wymaga od nich korzystania z systemu weryfikacji strony trzeciej w celu wykluczenia osób nieletnich.
W lutym stanowa legislatura pod przewodnictwem Republikanów przyjęła ustawę, która całkowicie zakazałaby dzieciom poniżej 16 roku życia korzystania z mediów społecznościowych. Republikanin DeSantis zawetował tę ustawę na początku tego miesiąca, twierdząc, że ogranicza ona prawa rodziców.
Zmieniona wersja umożliwia rodzicom wyrażenie zgody na korzystanie przez starsze dzieci z platform mediów społecznościowych. Zacznie obowiązywać 1 lipca.
„Media społecznościowe krzywdzą dzieci na różne sposoby” – stwierdził DeSantis w oświadczeniu. Powiedział, że ustawodawstwo „daje rodzicom większą możliwość ochrony swoich dzieci”.
Zwolennicy twierdzą, że ustawodawstwo zahamuje szkodliwy wpływ mediów społecznościowych na dobrostan dzieci, które nadmiernie korzystają z takich platform, w wyniku czego mogą doświadczać lęków, depresji i innych chorób psychicznych.
Krytycy twierdzą, że ustawa narusza ochronę wolności słowa zawartą w Pierwszej Poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych i że decyzje dotyczące obecności swoich dzieci w każdym wieku w Internecie powinni podejmować rodzice, a nie rząd.
Meta, spółka matka Instagrama i Facebooka, sprzeciwiła się przepisom, twierdząc, że ograniczy to swobodę rodziców i wzbudzi obawy dotyczące prywatności danych, ponieważ użytkownicy musieliby podawać dane osobowe w celu weryfikacji wieku. Meta oświadczyła, że wspiera ustawodawstwo federalne dotyczące internetowych sklepów z aplikacjami, aby zapewnić zgodę rodziców na pobieranie aplikacji przez dzieci.
Ustawa nie wymienia żadnych konkretnych platform mediów społecznościowych, ale stwierdza, że jej celem są serwisy społecznościowe, które promują „nieskończone przewijanie”, wyświetlają wskaźniki reakcji, takie jak polubienia, automatycznie odtwarzają filmy oraz zapewniają transmisję strumieniową na żywo i powiadomienia push. Zwolniłoby to strony internetowe i aplikacje, których główną funkcją jest poczta elektroniczna, przesyłanie wiadomości lub SMS-y między konkretnym nadawcą a odbiorcą.
Środek ten nakłada na firmy zajmujące się mediami społecznościowymi obowiązek trwałego usunięcia danych osobowych zebranych z zamkniętych kont i umożliwienia rodzicom wnoszenia pozwów cywilnych przeciwko osobom, które tego nie zrobią.
Jak wynika z analizy legislacyjnej przygotowanej na potrzeby projektu ustawy z Florydy, w marcu 2023 r. Utah jako pierwszy stan USA przyjął przepisy regulujące dostęp dzieci do mediów społecznościowych, a za nim poszły kolejne, w tym Arkansas, Luizjana, Ohio i Teksas. Z analizy wynika, że wiele innych stanów rozważało wprowadzenie podobnych przepisów.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…