Dyrektor wykonawcza i współzałożycielka Climate Action Africa (CAA), Grace Oluchi Mbah, zakończyła w piątek Climate Action Africa Forum (CAAF2024) i zadała Nigerii i innym krajom afrykańskim pilną potrzebę przyjęcia rozwiązań i innowacji opartych na technologii w dziedzinach redukcji emisji, transportu, rolnictwa, energii, budownictwa i budownictwa, starając się stawić czoła zagrożeniu zmianami klimatycznymi na kontynencie.

Pani Mbah przedstawiła zarzuty podczas konferencji prasowej na temat zbliżającego się Afrykańskiego Forum ds. Zmian Klimatu (CCAF2024) pod hasłem: „Zielona gospodarka, jaśniejsza przyszłość – innowacje i inwestowanie w klimat Afryki – inteligentny rozwój”.

Pani Mbah, która potwierdziła, że ​​wszystkie zainteresowane strony mają do odegrania szczególną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, argumentowała, że: „Zmiany klimatyczne dotykają Afryki w nieproporcjonalnym stopniu. Dla nas zmiana klimatu nie jest koncepcją teoretyczną i nie była nią od jakiegoś czasu. Doświadczamy tego codziennie w stale rosnącym upale i wilgotności.
zmiany w pogodzie, które kumulują się w postaci fal upałów, takich jak ta, której doświadczyliśmy w zeszłym miesiącu, który został uznany za najcieplejszy luty w historii, zwiększyły występowanie bliźniaczych zagrożeń, takich jak powódź i susza, wylesianie i pustynnienie.

„Te nieregularne wzorce pogodowe z kolei mają skutki społeczno-ekonomiczne, które również są nam znane: zmniejszone i mniejsze plony, których przyczyną jest droższa podaż i popyt, nieproduktywna ziemia, pożary i wojna.

„Interesującą statystyką jest to, że według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przewiduje się, że Afryka stanie się regionem borykającym się ze stratami w rolnictwie, które prawdopodobnie wyniosą od 5 do 15% jej PKB.

„Dla mnie zmiany klimatyczne są sprawą osobistą. To coś więcej niż fale upałów i odpady z tworzyw sztucznych. To środki utrzymania mojej matki oraz wszystkich matek i rolników, którzy mnie wychowali, są stale zagrożone. To wszystko nasze matki pracujące dwa razy ciężej na farmach i uzyskujące mniejsze plony lub żadne z nich z powodu zmiennych warunków pogodowych, niezrównoważonych praktyk i zanieczyszczenia środowiska.

„Ta inicjatywa zrodziła się z wezwania do działania. Musimy znajdować, wprowadzać innowacje i inwestować w rzeczywiste rozwiązania, które zapewnią stabilność źródeł utrzymania społecznościom rolniczym takim jak ta, w której dorastałem. Zapewni to ochronę życia i źródeł utrzymania naszych matek, ojców i dzieci w społecznościach bezbronnych. CAAF to wydarzenie, które krystalizuje nasze wspólne aspiracje i zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi”.

Według niego kamieniem węgielnym CAAF 2024 jest „wprowadzenie „Deal Room” i „Krajowego zaproszenia do innowacji” w kluczowych obszarach, takich jak redukcja emisji, transport, rolnictwo, energia, obieg zamknięty oraz budownictwo.

„Szukamy rozwiązań opartych na technologii lub obsługujących ją w całej Nigerii. Witamy pionierów, którzy kierują nas w kierunku zrównoważonego horyzontu. Zapraszamy także inwestorów z całego świata, aby umożliwili dokonanie wymiernych inwestycji w produkty i usługi, które mogą odwrócić losy wydarzeń na naszą korzyść.

„CaAF24 Deal Room stanie się rzeczywistością dzięki wysiłkom naszych partnerów, Narodowej Agencji Rozwoju Technologii Informatycznych (NITDA), Instytutu Założycieli i Sieci Wsparcia Innowacji. Mamy bogatą ofertę programów skupiających się na umożliwieniu naszym uczestnikom wyjścia z wiedzą, umiejętnościami i strategiami na temat tego, jak przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym oraz jak odblokować finansowanie na inwestycje w adaptację, łagodzenie i odporność. Równie ważny dla naszego dyskursu w CAAF24 jest „Etap ewolucji energii”, prowadzony przez Prezydencką Inicjatywę na rzecz Sprężonego Gazu Ziemnego.

„Ta platforma zagłębi się w niuanse transformacji energetycznej w Nigerii i Afryce, podkreślając niezastąpioną rolę energii odnawialnych w naszej drodze do ekologicznego wzrostu. To okazja, aby dostosować się do najlepszych światowych praktyk i jednocześnie dostosować je do naszego wyjątkowego kontekstu afrykańskiego”.

W swoich uwagach szefowa ds. mediów Prezydenckiej Komisji ds. Inicjatywy na rzecz Sprężonego Gazu Ziemnego (PCNGI), pani Taiwo Fasipe, powtórzyła determinację obecnej administracji w kierunku inwestowania w hybrydowy transport paliw alternatywnych.

Utrzymywała, że: „jednym ze sposobów wyeliminowania śladów węglowych jest inwestowanie w hybrydowy transport paliwami alternatywnymi. Dlatego też sprężony gaz ziemny w dłuższej perspektywie tworzy lepsze środowisko dla nas wszystkich. Sprężony gaz ziemny jest wydajny i nie powoduje korozji. To także tańsza i wydajniejsza alternatywa dla tradycyjnych benzyn i olejów napędowych do pojazdów.

„Ostatecznie CNG jest bardziej ekologiczny niż pieniądze, a ostateczną korzyścią z posiadania pojazdu zasilanego CNG jest dla naszego środowiska, ponieważ CNG spala się czyściej i nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych elementów. Już samo to powinno być jednym z powodów, dla których każdy powinien zdecydować się na modernizację do samochodu dostawczego zasilanego CNG. Nadal masz wygodę własnego transportu i spokój ducha, wiedząc, że przyczyniasz się do ochrony środowiska.

„Co więcej, CNG jest nie tylko korzystny dla środowiska i samochodu, ale jest także paliwem ekologicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa. Powszechnie wiadomo, że gazy emitowane przez pojazdy są szkodliwe dla środowiska i są jedną z głównych przyczyn problemów zdrowotnych, takich jak astma, zapalenie oskrzeli i szereg innych problemów z oddychaniem. I tu wkracza PCNI. We współpracy z różnymi agencjami i inwestorami, PCJ i jej partnerzy kontynuują budowę infrastruktury w całej Nigerii w celu zwiększenia i wykorzystania rodzimych zasobów gazu ziemnego oraz rozbudowy instalacji CNG w Nigerii.

Według niej PCNI utworzyło centra konwersji CNG w całej Nigerii, szczególnie w Abudży, Lagos i innych częściach Federacji, z myślą o zapoczątkowaniu nowej ery w nigeryjskim sektorze transportu, umożliwiając właścicielom pojazdów przystosowanie się do czystszych i bardziej efektywnych źródło paliwa, przyspieszając jednocześnie szereg osobistych korzyści gospodarczych i środowiskowych, które są najbardziej potrzebne do odwrócenia skutków zmiany klimatu.

Ze swojej strony NCC pani Jummai Vandu, która przemawiała w imieniu Krajowej Rady ds. Zmian Klimatu (NCCC), ponownie podkreśliła potrzebę promowania sprawiedliwej transformacji.

„Mamy pod dostatkiem zasobów naturalnych; Nigeria ma ponad 200 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego. Mozambik niedawno odkrył ponad 108 bilionów stóp sześciennych gazu. Co zatem robimy z naszymi zasobami naturalnymi? Musimy je traktować jako przejścia. Cóż, takie jest stanowisko Afryki. Takie jest stanowisko Krajowej Rady ds. Zmian Klimatu.

„Ale rozważając i przechodząc do wykorzystania gazu jako rozwiązania przejściowego, musimy przyjąć inteligentne procesy; musimy wezwać o wsparcie i dlatego postawiliśmy sobie za cel osiągnięcie naszego warunkowego celu, naszego bezwarunkowego celu na poziomie 47 i 20%. Potrzebujemy wsparcia technicznego. Potrzebujemy wsparcia finansowego. Potrzebujemy wiedzy technicznej, aby móc to zrobić dobrze. Mamy więc szereg inicjatyw. Mamy plan transformacji energetycznej. Mamy swoje NDC; mamy nisko- i długoterminowe strategie rozwoju niskoemisyjnego. Mamy głębokie ścieżki dekarbonizacji; wszystkie te inicjatywy stanowią szereg inicjatyw umożliwiających realizację naszych zobowiązań paryskich do roku 2016.

„A więc udam się do Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2024 r. To będzie szczyt na przyszłość we wrześniu. Krajowa Rada ds. Zmian Klimatu nie tylko poddaje się proponowanym rozwiązaniom. Mamy stopy dla przyszłych rozwiązań. Chcemy, aby każda zainteresowana strona mogła na nowo przemyśleć zmiany klimatyczne. Chcemy, aby każda zainteresowana strona była w stanie przeciwstawić się zmianom klimatycznym. Chcemy także zrestrukturyzować zmiany klimatyczne, ponieważ tylko w ten sposób możemy zapewnić odpowiednie rezultaty.

„Zmiana klimatu musi być przemyślana. Nie tylko jest to słuszne, ale też najmądrzejsze. Już odczuwamy skutki. A jeśli spojrzeć na odnowiony program nadziei pana Prezydenta, najważniejszym punktem jego programu jest położenie kresu ubóstwu i suwerenności żywnościowej. Jeśli więc będziemy w stanie natychmiast zająć się zmianami klimatycznymi, możemy spotkać się z dwoma pierwszymi punktami programu odnowionego programu nadziei. A to jest era, w której już bardzo mocno odczuwamy skutki zmian klimatycznych w cyklonie naszej społeczności”.

PRZECZYTAJ TAKŻE TE NAJLEPSZE HISTORIE OD TRYBUN NIGERYJSKI

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here