MANILA, Filipiny — Grupa zarejestrowanych wyborców w Regionie Autonomicznym Bangsamoro na muzułmańskim Mindanao (BARMM) zwróciła się do Sądu Najwyższego (SC) o unieważnienie dwóch kluczowych przepisów kodeksu wyborczego Bangsamoro (BEC).
Te dwa przepisy pozwalają wyznaczonym członkom organu przejściowego Bangsamoro (BTA) i gabinetu BTA pozostać na stanowisku po złożeniu certyfikatu kandydatury (COC) lub certyfikatu nominacji na przedstawicieli partii w wyborach do BARMM w 2025 r.
Składający petycję zwrócili się także do SC o unieważnienie odpowiednich przepisów Komisji Wyborczej (Comelec) związanych z kwestionowanym przepisem BEC.
Przepisy, o których mowa, to pierwsze zdanie sekcji 8, artykułu IV i sekcji 3, artykułu X BEC oraz sekcji 21 i 44 uchwały Comelec 11045.
Kwestionowany przepis BEC stanowi, że kandydatów partii politycznych na stanowiska przedstawicielskie partii, urzędujących mianowanych członków BTA oraz osób mianowanych lub wyznaczonych przez Tymczasowego Prezesa Rady Ministrów w jego rządzie i ministerstwach nie uważa się za rezygnacji z nominacyjnych stanowisk nawet po złożenia COC lub Certyfikatu Nominacji i Akceptacji Nominacji (CONAN).
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Po należytym postępowaniu (kwestionowany przepis na podstawie BEC i pierwszy akapit sekcji 21, zasada III i drugi akapit sekcji 44(a), zasada V uchwały Comelec 111045 zostanie uznany za niekonstytucyjny, a zatem nieważny” – czytamy w petycja.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
W czasie rozpatrywania petycji składający petycję zwrócili się do SC o wydanie tymczasowego zakazu jej wykonania.
Składający petycję to Mustapha Kabalu, Atty. Badrodin Mangindra, Saad Delna, Soekarno Mohammad i Punduma Sani są zarejestrowanymi wyborcami i podatnikami na obszarze BARMM. Reprezentuje ich Atty. Romulusa Macalintala.
Składający petycję stwierdził, że przepis BEC narusza sekcję 2 ust. 4 art. IX-B Konstytucji, który zabrania funkcjonariuszom i pracownikom służby cywilnej angażowania się w agitację wyborczą i partyzanckie kampanie polityczne oraz obowiązujące przepisy krajowe.
„Samo złożenie Kodeksu postępowania i zaświadczenia o przyjęciu nominacji są także oznaką partyzanckiej działalności politycznej. Konstytucja i przepisy krajowe wyraźnie stanowią, że urzędnicy mianowani przez władze publiczne są ipso facto uznawani za zrezygnowanych w momencie wejścia na arenę polityczną” – stwierdzili.
Dodał, że przepis dotyczący BEC zapewnia nienależną korzyść, ponieważ kandydatów spoza BARMM uznaje się za rezygnacji w momencie złożenia COC.
„Jak orzeczono w sprawie Quinto, nie należy dopuścić do przechylenia szans w wyborach na korzyść urzędników mianowanych przez władze publiczne, którzy podobnie jak urzędnicy mianowani przez BARMM pozostaliby na stanowisku w trakcie ubiegania się o stanowiska wybieralne” – dodali.