Benjamin Netanjahu odrzuca zawieszenie broni w Strefie Gazy przez Egipt

Środa, 30 października 2024 – 17:09 WIB

Gaza, NA ŻYWO – Premier Izraela Benjamin Netanjahu oficjalnie odrzucił zaproponowaną przez Egipt inicjatywę dotyczącą krótkotrwałego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy.

Przeczytaj także:

Izrael stara się uwolnić 11 zakładników w zamian za 30-dniowe zawieszenie broni w Gazie

Propozycję ogłosił egipski prezydent Abdel Fattah al-Sisi na konferencji prasowej w Kairze, gdzie zaproponował dwudniowe zawieszenie broni mające na celu wymianę czterech izraelskich zakładników na pewną liczbę więźniów palestyńskich.

„Proponujemy zawieszenie broni w Strefie Gazy na dwa dni w celu wymiany czterech (izraelskich) zakładników na pewną liczbę (palestyńskich) więźniów, a następnie będą prowadzone negocjacje przez 10 dni, aby zamienić zawieszenie broni w trwałe zawieszenie broni” – al-Sisi powiedział na konferencji prasowej wspólnie z prezydentem Algierii Abdelmadjidem Tebboune w stolicy Kairze, cytat z Anadolu Ajansi, środa, 30 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Prawa ręka ajatollaha Chameneiego: Izraelski atak rakietowy na Iran to po prostu nonsens!

VIVA Military: izraelski premier Benjamin Netanjahu

Chociaż większość izraelskich ministrów poparła propozycję Egiptu, Tel Awiw zdecydował się odrzucić porozumienie ze względu na sprzeciw Netanjahu, który podkreślił, że „negocjacje będą toczyć się tylko pod presją” – według izraelskiego Channel 12.

Przeczytaj także:

Wysłannik Türkiye przy ONZ bez ogródek wzywa do nałożenia embargo na broń na Izrael

Kanał potwierdził, że izraelskie siły bezpieczeństwa również popierają tę propozycję.

Izrael szacuje, że około 101 jego obywateli nadal jest przetrzymywanych w niewoli przez palestyńskie ugrupowanie Hamas w Gazie w obawie, że niektórzy z nich mogli zginąć w masowych izraelskich nalotach na gęsto zaludnione terytorium.

Wysiłki prowadzone przez USA, Egipt i Katar mające na celu zapewnienie zawieszenia broni i ułatwienie wymiany więźniów między Izraelem a Hamasem jak dotąd utknęły w martwym punkcie, a Netanjahu odmówił rozważenia zakończenia konfliktu.

Od czasu transgranicznych ataków Hamasu w październiku zeszłego roku armia izraelska w dalszym ciągu przeprowadza niszczycielskie ataki na Strefę Gazy, pomimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ żądającej natychmiastowego zawieszenia broni.

Według lokalnych władz ds. zdrowia od tego czasu zginęło prawie 43 000 osób, głównie kobiet i dzieci, a ponad 100 000 zostało rannych.

Ofensywa izraelska spowodowała przesiedlenie prawie całej ludności regionu w obliczu trwającej blokady, która spowodowała niedobory żywności, czystej wody i lekarstw.

Izrael stoi także w obliczu sprawy o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za swoje działania w Gazie.

Następna strona

Izrael szacuje, że około 101 jego obywateli jest nadal przetrzymywanych przez palestyńskie ugrupowanie Hamas w Gazie w związku z obawą, że niektórzy z nich mogli zginąć w masowych izraelskich nalotach na gęsto zaludnione terytorium.

Następna strona



Zrodlo