Penetracja łączy szerokopasmowych w Nigerii spadła we wrześniu do 41,56%, mimo że kraj intensyfikuje wysiłki, aby osiągnąć 70% poprzez realizację Krajowego Planu na rzecz Szerokopasmowego (NBP 2020–2025).
Tak wynika z najnowszych danych branżowych opublikowanych przez Nigeryjską Komisję ds. Komunikacji (NCC).
Liczba Nigeryjczyków mających dostęp do szybkiego internetu spadła z 94,3 mln w marcu do 90,1 mln we wrześniu, obniżając wskaźnik penetracji.
Według stanu na marzec 2020 r., kiedy uruchomiono krajowy plan na rzecz sieci szerokopasmowych, penetracja łączy szerokopasmowych w Nigerii wyniosła 39,85%, a około 75,4 mln Nigeryjczyków było podłączonych do usług szerokopasmowych.
Przyczyna spadku
Chociaż dostęp do łączy szerokopasmowych w kraju jest utrudniony przez wiele wyzwań, takich jak między innymi słaba infrastruktura i wysokie koszty pierwszeństwa, wrześniowy spadek liczby abonamentów na łącza szerokopasmowe nie może pozostać bez związku z kwestią weryfikacji NIN.
Firma Nairametrics podała wcześniej, że czterej operatorzy sieci komórkowych w kraju, MTN, Airtel, Globacom i 9mobile, stracili 64,3 mln w wyniku weryfikacji zleconej przez organ regulacyjny ds. telekomunikacji.
Pod koniec ćwiczenia we wrześniu czterem operatorom telekomunikacyjnym pozostało 154,6 mln aktywnych abonamentów na koniec września z 219 mln odnotowanych w marcu tego roku.
Brak celów
Poza skutkami weryfikacji NIN-SIM, kraj ma jeszcze wiele pól do zaznaczenia na drodze do 70% penetracji łączy szerokopasmowych
Zgodnie z harmonogramem Planu oczekuje się, że penetracja łączy szerokopasmowych w kraju wyniesie 50% na koniec 2023 r. Jednak na koniec roku penetracja wyniosła 43,71%, po czym spadła do 41,56% we wrześniu tego roku.
- Uznając wysoki koszt smartfonów za jedną z barier w dostępie do Internetu szerokopasmowego w kraju, Plan opracowany przez powołanych przez rząd kluczowych ekspertów branży ICT zaleca, aby do 2023 roku w kraju istniała co najmniej jedna fabryka montażu smartfonów.
- Miało to zapewnić, że cena smartfona klasy podstawowej w kraju może wynosić zaledwie 18 000 funtów.
- Jednak obecnie w kraju nie ma lokalnego zakładu montażu smartfonów, a koszty smartfonów w kraju gwałtownie wzrosły w wyniku dewaluacji Nairy. Najtańszy smartfon na rynku kosztuje obecnie ponad 100 000 funtów.
- Zgodnie z planem do kamieni milowych pomiaru postępu należy stwierdzenie, że do 2023 r. 70% abonamentów telekomunikacyjnych powinno być realizowanych w sieci 4G. Jednak dane NCC pokazują, że na dzień dzisiejszy jedynie 44,96% ze 154,6 mln aktywnych abonamentów komórkowych w kraju korzystało z sieci 4G. marzec 2024.
- Według danych NCC we wrześniu 43,53% abonamentów komórkowych w Nigerii nadal korzystało z sieci 2G.
Co powinieneś wiedzieć
W ramach działań podejmowanych w ostatniej chwili, aby zapewnić osiągnięcie przez kraj swojego celu w 2025 r., Ministerstwo Komunikacji, Innowacji i Gospodarki Cyfrowej wdrożyło ostatnio pewne inicjatywy mające na celu pogłębienie łączności w kraju.
- Jedną z takich inicjatyw jest Project 774 LG Connectivity, inicjatywa mająca na celu rozwiązanie problemu ograniczonego dostępu do Internetu i cyfrowego poprzez podłączenie do Internetu wszystkich 774 sekretariatów samorządów lokalnych w całej Nigerii.
- Ponadto rząd ogłosił niedawno plany uruchomienia spółki celowej (SPV) w celu dostawy dodatkowych 90 000 km kabla światłowodowego w celu uzupełnienia istniejącej łączności w celu zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu w całej Nigerii.
Według Ministra Komunikacji, dr Bosmana Tijaniego, współpracując z partnerami i zainteresowanymi stronami z rządu i sektora prywatnego, spółka celowa zbuduje dodatkowy zasięg światłowodów wymagany do zapewnienia szkieletu łączności Nigerii do co najmniej 125 000 km w porównaniu z obecnym zasięgiem około 35 000 km.