Nowe wiadomości Ekspozycja na wysoką temperaturę wpływa na płody i dzieci poniżej 2 roku życia: badanie

New Delhi, 9 października (PTI) Analiza ponad 600 ciąż w zachodnioafrykańskiej Gambii sugeruje, że narażenie na wysoką temperaturę wpływa na rozwój płodów w macicy i dzieci poniżej drugiego roku życia.

Według wyników opublikowanych w czasopiśmie The Lancet Planetary Health, dla każdego stopnia średniej dobowej temperatury w pierwszym trymestrze ciąży zmniejszała się masa urodzeniowego dziecka, odpowiadająca okresowi ciąży. Kiedy zdolność organizmu do regulowania temperatury jest zagrożona, osoba doświadcza stresu cieplnego.

Przeczytaj także | Wyniki Shillong Teer dzisiaj, 8 października 2024 r.: Zwycięskie liczby, tabela wyników dla Shillong Morning Teer, Shillong Night Teer, Khanapara Teer, Juwai Teer i Jowai Ladrymbai.

Naukowcy pod kierunkiem London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) w Wielkiej Brytanii obserwowali łącznie 668 niemowląt, z których około połowa to dziewczynki, a połowa chłopcy, przez pierwsze 1000 dni ich życia.

W chwili urodzenia 66 dzieci (10 procent) ważyło mniej niż 2,5 kilograma, co naukowcy określili jako niską masę urodzeniową. Około jedna trzecia badanych dzieci (218) była mała w stosunku do wieku ciążowego, a dziewięć urodziło się przedwcześnie.

Przeczytaj także | Wynik Kalkuta Fatafat Today: Wynik Kalkuta FF ogłoszony na 8 października 2024 r., sprawdź zwycięskie liczby i tabelę wyników loterii Satta Matka.

Naukowcy odkryli również, że stres cieplny płodu po urodzeniu może na nie wpływać – dzieci poniżej drugiego roku życia, które były narażone na działanie wysokiej temperatury, miały niższą wagę i wzrost niż ich wiek.

Bardziej dotknięte były dzieci w wieku od 6 do 18 miesięcy, które w poprzednim trymestrze codziennie doświadczały stresu cieplnego.

Naukowcy twierdzą, że badanie jest pierwszym tego rodzaju, które pokazuje, że stres cieplny może upośledzać rozwój dzieci po urodzeniu.

Dodali, że w miarę nasilania się zmian klimatycznych należy pilnie zająć się skutkami narażenia na ciepło w ramach interwencji w zakresie zdrowia publicznego.

„Nasze badania pokazują, że połączone kryzysy związane ze zmianą klimatu, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywieniem w nieproporcjonalny sposób dotykają osób najbardziej bezbronnych, w tym małe dzieci” – powiedziała główna autorka Ana Bonel, adiunkt w Radzie ds. Badań Medycznych w Gambii, LSHTM.

Dane do analizy zebrano w ramach pilotażu przeprowadzonego w West Kiang w Gambii od stycznia 2010 r. do lutego 2015 r.

„Odkrycia te opierają się na wcześniejszych dowodach wskazujących, że pierwszy trymestr to okres szczególnie narażony na ekspozycję na ciepło, dlatego ważne jest, abyśmy teraz zastanowili się, jakie czynniki mogą mieć wpływ na ten związek” – stwierdziła Bonnell.

Naukowcy stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania w celu zbadania stresu cieplnego i jego skutków zdrowotnych na obszarach poza Gambią.

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo