Tak wyglądała rozmowa Mateo Busquetsa z piłkarzami przed zawieszeniem

Mateo Busquets Ferrer, sędzia Atlético de Madrid–Real Madryt, który w niedzielę musiał przerwać mecz na kilka minut z powodu rzucanych przedmiotów, podjął decyzję po zapytaniu belgijskiego bramkarza Thibauta Courtois i przekazaniu tej informacji dwóm trenerom i kilku zawodnikom spotkał się z niezrozumieniem ze strony niektórych z nich, którzy podobnie jak Chorwat Luka Modrić powiedzieli mu, że „będzie gorzej”, jeśli odesłają ich do szatni.

Według nagrań opublikowanych w poniedziałek przez Królewską Hiszpańską Federację Piłki Nożnej (RFEF) sędzia najpierw poprosił delegata terenowego, aby poprosił system nagłośnieniowy o zaprzestanie rzucania przedmiotami. Niedługo potem ostrzegł go ponownie: „Znowu, następnym razem wsadzę zespół do środka”.

W miarę kontynuowania rzucania przedmiotami Mateo Busquets zwrócił się do Courtois, który powiedział mu, że nie może „tak grać”. „Nie możesz zagrać? No cóż, wchodźmy, chodźmy” – odpowiedział sędzia.

Następnie, po odesłaniu zawodników do szatni, wyjaśnił swoją decyzję dwóm trenerom, Diego Pablo Simeone i Carlo Ancelottiemu: „Przerywamy grę na dziesięć minut ze względu na strzały. Wszyscy wejdziemy i potem odchodzimy.” Oboje wyrazili zgodę.

Zawieszenie spowodowało skargi ze strony niektórych zawodników Realu Madryt. Powiedział Ederowi Militao, że „pan” to wyjaśni, Dani Carvajalowi, że pozostało tylko dziesięć minut, „aby zobaczyć, czy się zatrzyma”, a Luce Modriciu, który uważał, że zatrzymanie gry „będzie gorsze” – odpowiedział : „Przestrzegam protokołu.”

O wyjaśnienia poprosili go również piłkarze Atlético de Madrid, tacy jak Argentyńczycy Julián Álvarez i Rodrigo de Paul, któremu sędzia wyjaśnił, że podniósł „trzy zapalniczki na raz”, które zostały rzucone w stronę bramki Realu Madryt.

Mateo Busquets tymczasowo zawiesił mecz na 17 minut po zdobyciu bramki Realu Madryt oraz rzuceniu zapalniczek i butelki z wodą w pole bramkowe Madrytu w związku z zastosowaniem Protokołu Działań na rzecz przywrócenia normalności w zawodach, testach lub imprezach sportowych, o którym mowa w art. 15.2 ustawy 19/2007 o przeciwdziałaniu przemocy.

Zrodlo