Prorektor Uniwersytetu Elizade, prof. Kayode Ijadunola, ubolewała w środę nad wysokimi kosztami dostaw energii elektrycznej dla uniwersytetów w Nigerii.
Ijadunola ostrzegł, że rozwój sytuacji może doprowadzić do upadku krajowego systemu uniwersyteckiego w 2025 r.
VC wydał ostrzeżenie na konferencji prasowej zapowiadającej połączoną ceremonię powołania uniwersytetu w Ilara-Mokin w stanie Ondo ósmego i dziewiątego.
Stwierdził, że koszty energii w szkołach wyższych w kraju potroiły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zauważając, że sytuacja zagraża przetrwaniu systemu uniwersyteckiego.
Ijadunola stwierdziła, że przejście na system rozliczeń za energię elektryczną w paśmie A wprowadzone przez DISCO jest największym wyzwaniem stojącym obecnie przed większością uczelni w kraju.
VC stwierdził, że pomimo faktu, że miesięczne rachunki stały się w dużej mierze niedostępne, dostawy energii elektrycznej do uniwersytetów pozostały nieregularne, podczas gdy większość instytucji w dalszym ciągu była zależna od generatorów elektrycznych zasilanych olejem napędowym, zapewniających zasilanie rezerwowe po bardzo wygórowanych kosztach.
„Koszty władzy zagrażają przetrwaniu systemu uniwersyteckiego w 2025 r., jeśli odpowiednie władze rządowe nie rozwiążą obecnego wyzwania” – stwierdził.
W przemówieniu podczas ceremonii powołania Ijadunola powiedział, że łącznie 51 absolwentów tej uczelni otrzymało tytuły pierwszej klasy, a 196 – drugiej klasy wyższej.
VC dodał: „191 należy do niższej kategorii drugiej klasy, a 46 do kategorii trzeciej klasy. Podczas dwóch sesji w latach 2022/2023 i 2023/2024 przyznamy 484 stopnie licencjata i 74 stopnie magisterskie kandydatom, którzy zostali przeszkoleni, egzaminowani i uznani za godnych, zarówno pod względem charakteru, jak i nauki, do przyjęcia do różnych stopni uniwersyteckich.
„Obejmują one odpowiednio 228 i 256 stopni licencjackich na sesje akademickie 2022/2023 i 2023/2024.
„Ponadto przyznamy 16 dyplomów studiów podyplomowych, 51 stopni magisterskich, 2 stopnie magistra filozofii i 5 stopni doktora filozofii”.
„Uniwersytet po raz pierwszy przyznałby stopnie doktora, a co za tym idzie, doktoraty honoris causa dwóm wybitnym Nigeryjczykom, którzy wyróżnili się w życiu osobistym i zawodowym, demonstrując godne pochwały gesty filantropijne i wnosząc monumentalny wkład w rozwój edukacji kraj.”