Argentyńscy urzędnicy prowadzą dialog ze swoimi odpowiednikami z Salwadoru, aby uzyskać głębsze zrozumienie strategii i doświadczeń w zakresie przyjmowania Bitcoina. W zeszłym tygodniu wyższe kierownictwo Argentyńskiej Krajowej Komisji Papierów Wartościowych (CNV) spotkało się z Krajową Komisją ds. Aktywów Cyfrowych Salwadoru (CNAD), aby ocenić wpływ przyjęcia Bitcoina na gospodarkę w ciągu ostatnich kilku lat. Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który we wrześniu 2021 r. przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy obok dolara amerykańskiego.

Argentyna może planować wykorzystać rosnącą wartość Bitcoina

W ramach spotkania z Juanem Reyesem z CNAD, Roberto Silvą i Patricią Boedo z Argentyny zauważyli, że ekosystem kryptowalut odnotował globalną ekspansję w ciągu ostatnich kilku lat. Podczas spotkania urzędnicy obu krajów wymienili się pomysłami i koncepcjami dotyczącymi wykorzystania Bitcoina, najczęściej używanej kryptowaluty na świecie.

„Salwador stał się jednym z wiodących krajów w wykorzystaniu Bitcoina. Chcemy zacieśnić więzi z Republiką Salwadoru i dlatego będziemy badać możliwość podpisania z nią umów o współpracy” – Silva, przewodniczący Argentyńskiej Krajowej Komisji Papierów Wartościowych powiedział w opublikowanym zawiadomieniu.

Z produktem krajowym brutto (PKB) wynoszącym około 640 miliardów dolarów Argentyna jest według Bank Światowy. Jednak niedawny raport Reutersa raport podaje, że w marcu br. argentyńska gospodarka odnotowała spadek rok do roku o 8,4 proc.

Od wydatków konsumenckich po dane dotyczące sprzedaży – według doniesień kilka parametrów gospodarki Argentyny jest napiętych pod presją rynku. Ponadto Argentyna również jest pogrążona w długach i według doniesień jest winna 45 milionów dolarów (około 370 crore rupii) Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Ta niestabilność gospodarcza, wraz z uzależnieniem od dolara amerykańskiego, który w ostatnich miesiącach odnotował wzrosty i spadki z powodu podwyżek stóp procentowych, może być jednym z powodów, dla których kraj szuka obecnie Bitcoina.

„Wydaje mi się, że dalsze wzmacnianie więzi z Republiką, która jest pionierem w tej dziedzinie i ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie” – zauważyła Patricia Boedo, wiceprezes argentyńskiej CNV.

Argentyna podpisała wcześniej umowę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), zgadzając się na zniechęcanie do korzystania z kryptowalut w celu zapobiegania praniu pieniędzy i nieformalności. Porozumienie to, sfinalizowane w marcu 2022 r., zostało rozszerzone na Argentynę przez MFW po tym, jak zadłużony kraj zwrócił się o restrukturyzację swojego planu spłaty zadłużenia.

Doświadczenia Salwadoru z Bitcoinem

Pod rządami prezydenta Nayiba Bukele Salwador twierdzi, że poczynił znaczące postępy w ekosystemie Bitcoin. Od wykorzystania odnawialnych źródeł energii do napędzania wydobycia Bitcoinów po zatwierdzenie ustawy o obligacjach Bitcoin, Salwador podtrzymał swoje zobowiązanie do wykorzystania BTC jako narzędzia płatniczego i finansowego.

Według doniesień w kwietniu 2023 r. Salwador odnotował 17,8-procentowy spadek przekazów pieniężnych w oparciu o BTC. Stan na 14 maja skarb państwa Salwadoru podobno posiadał 5748 tokenów BTC o wartości ponad 393 milionów dolarów (około 3272 crore rupii).

W kwietniu tego roku MFW polecił Salwadorowi zmienić swoją politykę dotyczącą Bitcoina, aby otrzymać pomoc o wartości 1,4 miliarda dolarów (około 11 645 crore rupii), której potrzebuje na przyspieszenie spłaty długu publicznego i innych zobowiązań finansowych. Salwador nie odniósł się do tej kwestii publicznie, ale nadal wykazuje wsparcie dla kryptowaluty.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo