75-letni monarcha nie ujawnił, na jaki rodzaj raka cierpi.

Londyn:

Król Wielkiej Brytanii Karol III obchodził w poniedziałek pierwszą rocznicę swojej koronacji po trudnym roku, w którym zdiagnozowano raka i utrzymujące się napięcia z synem, z którym był w separacji, księciem Harrym.

Aby uczcić tę okazję, w centrum Londynu i w innych miejscach Wielkiej Brytanii miały zostać oddane salwy armatnie.

Nie zaplanowano jednak żadnych oficjalnych wydarzeń, ponieważ kamień milowy miał nastąpić niecały tydzień po powrocie króla Karola do obowiązków publicznych od chwili postawienia diagnozy.

We wtorek odwiedził innych chorych na raka w londyńskim szpitalu po tym, jak lekarze stwierdzili, że jego postępy „bardzo ich zachęciły”.

Według doniesień 75-letni monarcha, który nie ujawnił rodzaju nowotworu, na którego cierpi, również chciał uczcić ten dzień przy minimalnym „zamieszaniu”, biorąc pod uwagę związek między jego wstąpieniem na tron ​​a śmiercią jego matki, królowej Elżbiety II.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który rok temu koronował króla Karola w Opactwie Westminsterskim, pochwalił jego „poczucie obowiązku”.

„Ubiegły rok postawił przed królem kilka wielkich osobistych wyzwań. Uderzyło mnie jednak jego ciągłe poczucie obowiązku, ponieważ niedawno po leczeniu wróciłem do królewskich obowiązków” – powiedział.

„Jego otwartość w dzieleniu się swoim stanem jest charakterystyczna dla jego chęci pomagania i wspierania innych” – dodał.

Rocznica przypada w momencie, gdy sondaż Ipsos dla Daily Mail wykazał, że osobista popularność króla Karola wzrosła nieznacznie do 56 procent.

Jego syn i następca tronu, książę William i jego żona Katarzyna, księżna Walii, byli najpopularniejszymi członkami rodziny królewskiej – po 69 procent każdy, co oznacza wzrost o 8–10 procent od kwietnia ubiegłego roku.

Podwójny cios

Catherine, lat 42, znana również jako Kate, pod koniec marca ogłosiła szokującą diagnozę raka, u której wystąpiła po operacji jamy brzusznej, która już zmusiła ją do wycofania się z życia publicznego.

Podwójny cios w postaci złego stanu zdrowia króla Karola i Katarzyny sprawił, że w rodzinie królewskiej brakuje członków rodziny królewskiej z pierwszej linii frontu, a William również wycofał się na jakiś czas, aby pomóc w opiece nad żoną i rodziną.

Królowa Camilla (76 l.) wkroczyła, aby przejąć wiele zaręczyn męża, podczas gdy siostra króla Karola, księżna Anna i jego najmłodszy brat, książę Edward, również przyjęli bardziej znaczące role.

Jednak nieobecność króla Karola i Katarzyny była odczuwalna jeszcze bardziej, ponieważ młodszy syn króla, Harry, nie jest już pracującym członkiem rodziny królewskiej.

W 2020 roku Harry wraz z żoną Meghan Markle przeprowadził się do Ameryki Północnej.

Harry w tym tygodniu wróci do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w ceremonii z okazji 10. rocznicy jego Invictus Games dla niepełnosprawnych weteranów wojskowych.

Krajowa agencja AP podała, że ​​„prawdopodobnie spotka się ponownie z (królem) Karolem” w którymś momencie swojej wizyty.

Tymczasem niedzielna demonstracja zorganizowana przez antymonarchistyczną grupę „Republika” zgromadziła na Trafalgar Square około 100 osób.

Protestujący krzyczeli „abdykuj, abdykuj”, a przed galerią sztuki zawisły dwa duże transparenty z napisami „znieść monarchię” i „zmienić kraj na dobre”.

Podczas zeszłorocznej koronacji dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się na ulicach Londynu, a w całym kraju odbywały się imprezy uliczne.

Telewizyjne transmisje historycznej ceremonii w Opactwie Westminsterskim obiegły cały świat.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo