Demonstranci zebrali się na co najmniej 40 kampusach uniwersyteckich w USA

Nowe Delhi:

Protesty studenckie przeciwko izraelskiemu atakowi wojskowemu na Gazę po bezprecedensowym ataku Hamasu na Izrael z 7 października rozprzestrzeniły się na kilka krajów.

Oto podsumowanie głównych kampanii.

Propalestyńskie protesty w USA

Od 17 kwietnia demonstranci zebrali się na co najmniej 40 kampusach uniwersyteckich w USA, często wznosząc obozy namiotowe, aby zaprotestować przeciwko rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy.

Według amerykańskich mediów podczas demonstracji przypominających protesty przeciwko wojnie w Wietnamie zatrzymano prawie 2000 osób.

Studenci podczas propalestyńskiego protestu podczas ceremonii rozpoczęcia wiosny na Uniwersytecie Michigan

Studenci podczas propalestyńskiego protestu podczas wiosennej ceremonii otwarcia Uniwersytetu Michigan
Źródło zdjęcia: AFP

W ostatnich dniach policja siłą rozwiązała kilka blokad studenckich, w tym jeden na Uniwersytecie Nowojorskim na wniosek administratorów.

Demonstranci zabarykadowali się na Uniwersytecie Columbia, epicentrum protestów studenckich w Nowym Jorku, skarżyli się na brutalność policji, gdy funkcjonariusze oczyścili wydział.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles setki policjantów opróżniło obóz, burząc bariery i zatrzymując ponad 200 demonstrantów.

Jak podaje gazeta studencka „The Cavalier Daily”, kilkudziesięciu policjantów w strojach bojowych użyło sprayów chemicznych, aby rozbić obozowisko propalestyńskie na Uniwersytecie Wirginii.

Jak wynika z wideo opublikowanego przez gazetę, funkcjonariusze wyrwali parasole niektórym protestującym, którzy trzymali się za tarcze, przebili się z kilkoma i zburzyli namioty.

Uniwersytet Brown na Rhode Island osiągnął porozumienie ze studentami w sprawie usunięcia ich obozu z terenu w zamian za rozważenie oddzielenia się od „firm umożliwiających ludobójstwo w Gazie i czerpiących z niego zyski”.

Prezydent Joe Biden przerwał w czwartek milczenie w sprawie protestów, podkreślając, że „musi zwyciężyć porządek”.

Propalestyńscy demonstranci we Francji

W piątek policja siłą ewakuowała protestujących ze zwolenników Gazy okupacyjnej w Sciences Po w Paryżu, czołowej szkole nauk politycznych w kraju.

Władze podały, że aresztowano 91 osób.

Tymczasowy administrator Sciences Po, Jean Basseres, odrzucił żądanie studentów dotyczące zbadania powiązań instytucji z izraelskimi uniwersytetami.

Protestujący macha flagą palestyńską podczas demonstracji przed zajmowanym przez studentów Instytutem Studiów Politycznych (Sciences Po Paris)

Protestujący macha flagą palestyńską podczas demonstracji przed zajmowanym przez studentów Instytutem Studiów Politycznych (Sciences Po Paris)
Źródło zdjęcia: AFP

W piątek przed pobliską Sorboną Związek Studentów Żydowskich we Francji zorganizował „stół dialogu”.

„Żydowscy studenci mają swoje miejsce w tym dialogu” – powiedziała Joann Sfar, artystka komiksowa zaproszona jako gościnny prelegent.

Powiedział, że rozumie, dlaczego studenci są „oburzeni tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie”.

Władze Uniwersytetu Paris-Dauphine zakazały konferencji z udziałem Rimy Hassan, francusko-palestyńskiej ekspertki w dziedzinie prawa międzynarodowego, która głośno potępia „ludobójstwo” w Gazie.

Zakaz wprowadzony ze względu na ryzyko zakłócenia porządku publicznego został uchylony przez władze sądowe.

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w sobotę blokady uniwersyteckie Sciences Po i innych francuskich uniwersytetów, które „uniemożliwiały debatę”.

Antyizraelskie protesty w Niemczech

Policja interweniowała w piątek, aby ewakuować protestujących przed Uniwersytetem Humboldta w centrum Berlina.

Policja podała, że ​​wielu demonstrantów zostało „przymusowo” usuniętych po tym, jak odmówili przeniesienia się w inne miejsce.

Burmistrz Berlina Kai Wegner skrytykował protest, stwierdzając na X, dawniej Twitterze, że miasto nie chce oglądać wydarzeń takich jak te w Stanach Zjednoczonych czy Francji.

Studenci protestują w Kanadzie

Studenci protestowali przeciwko wojnie w Gazie w kilku miastach, w tym w Montrealu, Ottawie, Toronto i Vancouver.

Propalestyńscy demonstranci w obozowisku na terenie kampusu Uniwersytetu w Toronto

Propalestyńscy demonstranci w obozowisku na terenie kampusu Uniwersytetu w Toronto
Źródło zdjęcia: AFP

Setki demonstrantów dołączyły do ​​pierwszego i największego obozu na Uniwersytecie McGill w Montrealu w obliczu groźby zwolnienia przez policję.

Przysięgli, że pozostaną tam, dopóki McGill nie zerwie wszelkich powiązań finansowych i akademickich z Izraelem.

Władze uniwersytetu oświadczyły w środę, że żądają natychmiastowego usunięcia obozu, twierdząc, że niektórzy protestujący nie są członkami samorządu studenckiego.

Okupacja Pro-Gazy w Australii

W piątek na Uniwersytecie w Sydney starły się setki rywalizujących ze sobą zwolenników Gazy i Izraela, wykrzykując hasła i machając flagami.

Z wyjątkiem kilku ostrych wymian protesty i kontrprotesty przebiegły spokojnie.

Demonstranci opowiadający się za zawieszeniem broni od 10 dni obozują na zielonym trawniku przed uniwersytetem. Chcą, aby zerwał więzi z izraelskimi instytucjami i odrzucił finansowanie od firm zbrojeniowych.

Protesty palestyńskie w Irlandii

W piątek studenci Trinity College Dublin University rozpoczęli protest okupacyjny, opisując protest jako „obozowisko solidarności z Palestyną”.

Studenci protestują w Meksyku

Dziesiątki studentów z największego uniwersytetu w kraju, UNAM, rozłożyło w czwartek obóz w stolicy, skandując „Wolna Palestyna” i „Od rzeki do morza Palestyna zwycięży”.

Aktywiści Międzyuczelnianego i Zgromadzenia Ludowego Solidarność z Narodem Palestyny ​​wznoszą namiot przed budynkiem rektoratu Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku w ramach obozu protestacyjnego przeciwko izraelskim atakom na Strefę Gazy

Aktywiści Międzyuczelnianego i Zgromadzenia Ludowego Solidarność z Narodem Palestyny ​​wznoszą namiot przed budynkiem rektoratu Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku w ramach obozu protestującego przeciwko izraelskim atakom na Strefę Gazy
Źródło zdjęcia: AFP

Chcą, aby rząd meksykański zerwał wszelkie więzi z Izraelem.

Studenci w Szwajcarii żądają zawieszenia broni w Gazie

Od czwartku około 100 studentów okupuje wejście do budynku Uniwersytetu w Lozannie, wzywając do akademickiego bojkotu Izraela i natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie.

Pokojowe protesty mają potrwać do poniedziałku.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo