Nowe Delhi:
Protesty studenckie przeciwko izraelskiemu atakowi wojskowemu na Gazę po bezprecedensowym ataku Hamasu na Izrael z 7 października rozprzestrzeniły się na kilka krajów.
Oto podsumowanie głównych kampanii.
Propalestyńskie protesty w USA
Od 17 kwietnia demonstranci zebrali się na co najmniej 40 kampusach uniwersyteckich w USA, często wznosząc obozy namiotowe, aby zaprotestować przeciwko rosnącej liczbie ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy.
Według amerykańskich mediów podczas demonstracji przypominających protesty przeciwko wojnie w Wietnamie zatrzymano prawie 2000 osób.
W ostatnich dniach policja siłą rozwiązała kilka blokad studenckich, w tym jeden na Uniwersytecie Nowojorskim na wniosek administratorów.
Demonstranci zabarykadowali się na Uniwersytecie Columbia, epicentrum protestów studenckich w Nowym Jorku, skarżyli się na brutalność policji, gdy funkcjonariusze oczyścili wydział.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles setki policjantów opróżniło obóz, burząc bariery i zatrzymując ponad 200 demonstrantów.
Jak podaje gazeta studencka „The Cavalier Daily”, kilkudziesięciu policjantów w strojach bojowych użyło sprayów chemicznych, aby rozbić obozowisko propalestyńskie na Uniwersytecie Wirginii.
Jak wynika z wideo opublikowanego przez gazetę, funkcjonariusze wyrwali parasole niektórym protestującym, którzy trzymali się za tarcze, przebili się z kilkoma i zburzyli namioty.
Uniwersytet Brown na Rhode Island osiągnął porozumienie ze studentami w sprawie usunięcia ich obozu z terenu w zamian za rozważenie oddzielenia się od „firm umożliwiających ludobójstwo w Gazie i czerpiących z niego zyski”.
Prezydent Joe Biden przerwał w czwartek milczenie w sprawie protestów, podkreślając, że „musi zwyciężyć porządek”.
Propalestyńscy demonstranci we Francji
W piątek policja siłą ewakuowała protestujących ze zwolenników Gazy okupacyjnej w Sciences Po w Paryżu, czołowej szkole nauk politycznych w kraju.
Władze podały, że aresztowano 91 osób.
Tymczasowy administrator Sciences Po, Jean Basseres, odrzucił żądanie studentów dotyczące zbadania powiązań instytucji z izraelskimi uniwersytetami.
W piątek przed pobliską Sorboną Związek Studentów Żydowskich we Francji zorganizował „stół dialogu”.
„Żydowscy studenci mają swoje miejsce w tym dialogu” – powiedziała Joann Sfar, artystka komiksowa zaproszona jako gościnny prelegent.
Powiedział, że rozumie, dlaczego studenci są „oburzeni tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie”.
Władze Uniwersytetu Paris-Dauphine zakazały konferencji z udziałem Rimy Hassan, francusko-palestyńskiej ekspertki w dziedzinie prawa międzynarodowego, która głośno potępia „ludobójstwo” w Gazie.
Zakaz wprowadzony ze względu na ryzyko zakłócenia porządku publicznego został uchylony przez władze sądowe.
Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił w sobotę blokady uniwersyteckie Sciences Po i innych francuskich uniwersytetów, które „uniemożliwiały debatę”.
Antyizraelskie protesty w Niemczech
Policja interweniowała w piątek, aby ewakuować protestujących przed Uniwersytetem Humboldta w centrum Berlina.
Policja podała, że wielu demonstrantów zostało „przymusowo” usuniętych po tym, jak odmówili przeniesienia się w inne miejsce.
Burmistrz Berlina Kai Wegner skrytykował protest, stwierdzając na X, dawniej Twitterze, że miasto nie chce oglądać wydarzeń takich jak te w Stanach Zjednoczonych czy Francji.
Studenci protestują w Kanadzie
Studenci protestowali przeciwko wojnie w Gazie w kilku miastach, w tym w Montrealu, Ottawie, Toronto i Vancouver.
Setki demonstrantów dołączyły do pierwszego i największego obozu na Uniwersytecie McGill w Montrealu w obliczu groźby zwolnienia przez policję.
Przysięgli, że pozostaną tam, dopóki McGill nie zerwie wszelkich powiązań finansowych i akademickich z Izraelem.
Władze uniwersytetu oświadczyły w środę, że żądają natychmiastowego usunięcia obozu, twierdząc, że niektórzy protestujący nie są członkami samorządu studenckiego.
Okupacja Pro-Gazy w Australii
W piątek na Uniwersytecie w Sydney starły się setki rywalizujących ze sobą zwolenników Gazy i Izraela, wykrzykując hasła i machając flagami.
Z wyjątkiem kilku ostrych wymian protesty i kontrprotesty przebiegły spokojnie.
Demonstranci opowiadający się za zawieszeniem broni od 10 dni obozują na zielonym trawniku przed uniwersytetem. Chcą, aby zerwał więzi z izraelskimi instytucjami i odrzucił finansowanie od firm zbrojeniowych.
Protesty palestyńskie w Irlandii
W piątek studenci Trinity College Dublin University rozpoczęli protest okupacyjny, opisując protest jako „obozowisko solidarności z Palestyną”.
Studenci protestują w Meksyku
Dziesiątki studentów z największego uniwersytetu w kraju, UNAM, rozłożyło w czwartek obóz w stolicy, skandując „Wolna Palestyna” i „Od rzeki do morza Palestyna zwycięży”.
Chcą, aby rząd meksykański zerwał wszelkie więzi z Izraelem.
Studenci w Szwajcarii żądają zawieszenia broni w Gazie
Od czwartku około 100 studentów okupuje wejście do budynku Uniwersytetu w Lozannie, wzywając do akademickiego bojkotu Izraela i natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie.
Pokojowe protesty mają potrwać do poniedziałku.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…