Istnieją ogromne luki w istniejących 9 milionach rekordów

Tel Awiw, Izrael:

Naukowcy w Izraelu zwracają się do sztucznej inteligencji (AI), aby przeczesywać stosy danych i próbować zidentyfikować setki tysięcy Żydów zabitych w Holokauście, których nazwisk brakuje w oficjalnych pomnikach.

Ponad sześć milionów Żydów zostało zamordowanych przez nazistów podczas drugiej wojny światowej. Ludobójstwo to upamiętnia się na całym świecie w poniedziałek w Jom HaShoah, czyli Dzień Pamięci o Holokauście.

W ramach przygotowań do tych obchodów pracownicy Światowego Centrum Pamięci o Holokauście Yad Vashem w Jerozolimie oświadczyli, że po opracowaniu własnego oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji pracują nad zintensyfikowaniem poszukiwań szczegółowych informacji na temat znanych i nieznanych ofiar.

Przez lata wolontariusze odnaleźli informacje na temat 4,9 miliona osób, czytając oświadczenia i dokumenty, sprawdzając nagrania filmowe, cmentarze i inne zapisy.

„Człowiekowi bardzo trudno jest to zrobić – po prostu przejrzeć wszystko i nie pominąć żadnego szczegółu” – powiedziała agencji Reuters Esther Fuxbrumer, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania w centrum.

Istnieją ogromne luki w istniejących 9 milionach rekordów. Naziści „po prostu brali ludzi, rozstrzeliwali ich i zamykali w dole. I nie było już nikogo, kto mógłby o nich opowiedzieć” – powiedział Fuxbrumer.

Następnie pojawia się gigantyczne zadanie łączenia poszczególnych osób z datami, członkami rodziny i innymi szczegółami, sprawdzanie duplikatów i porównywanie kont.

System sztucznej inteligencji, opracowany przez ostatnie dwa lata w celu przeglądania zapisów w językach angielskim, hebrajskim, niemieckim, rosyjskim i innych, przechodzi obecnie testy.

„Ta technologia działa bardzo szybko, przejrzenie setek zeznań zajmuje kilka godzin, a wyniki są bardzo dokładne” – powiedział Fuxbrumer.

„Zauważyliśmy, że z każdego zeznania możemy uzyskać od sześciu do siedmiu nazwisk z pełnymi szczegółami, które możemy automatycznie umieścić w naszej bazie danych, a około 10% znalezionych przez nas nazwisk mieliśmy już w naszej bazie danych, ale 90% to nowe nazwiska o czym nie wiedzieliśmy.”

W jednym przypadku znaleźli informacje o Yehudit i Ruth Rosenbaum, dwóch czteroipółletnich siostrach bliźniaczkach z Rumunii, które zostały wywiezione do Auschwitz. Jehudyt przeżył. Rut została zamordowana.

„Udało nam się zdobyć więcej informacji na temat Ruth od osoby, która w ogóle nie jest jej rodziną, od kogoś, kto spotkał ją w obozie” – powiedział Fuxbrumer.

W ramach procesów pracownicy sprawdzają 400 z 30 000 zeznań, w tym wiele trzygodzinnych nagrań wideo przedstawiających ocalałych.

Fuxbrumer powiedział, że dodano 1500 nowych nazwisk, a w nadchodzących tygodniach, kiedy system będzie stosowany w przypadku wszystkich 30 000 zeznań, można spodziewać się znacznie większej liczby. Następna faza procesu obejmie pamiętniki.

„Wierzymy, że w ten sposób będziemy mogli przedstawić wiele historii o wielu zabitych ofiarach, małych dzieciach, których nikt inny nie znał, i opowiedzieć nam historię o tym, co się z nimi stało”.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo