Truong My Lan w ramach trwającego dziesięć lat programu defraudacji ukradł równowartość 4,69% PKB Wietnamu

Deweloperka Truong My Lan została skazana na śmierć przez wietnamski sąd za udział w największym w historii defraudacji w Azji Południowo-Wschodniej.

Wyrok zapadł w czwartek po miesięcznym procesie sąd w Ho Chi Minh City. Sąd uznał 67-latka za winnego przekupstwa, naruszenia przepisów bankowych i defraudacji, za co temu drugiemu grozi kara śmierci ze względu na wysokość skradzionych pieniędzy.

Po usłyszeniu wyroku 67-letni oskarżony „był zaszokowany i wspierany przez policję” – podał państwowy serwis informacyjny VnExpress.

Jako prezes firmy deweloperskiej Van Thinh Phat Holdings Group (VTP) Lan zdefraudowała ponad 304 biliony dongów (12,5 miliarda dolarów) od Saigon Joint Stock Commercial Bank (SCB), który skutecznie kontrolowała, korzystając z sieci sojuszników i korporacji fasadowych. Po przejęciu kontroli nad bankiem w 2012 r. Lan i jej podwładni wykorzystali tysiące fałszywych wniosków o pożyczkę i stworzyli fałszywe zapisy wypłat, aby przelać środki z SCB do jej własnych firm.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kobiecie oskarżonej o oszustwo na kwotę 4% PKB Wietnamu może grozić kara śmierci

Licząc odsetki od fałszywych pożyczek, oszustwo spowodowało szkody o wartości około 498 bilionów dongów (20 miliardów dolarów), czyli około 4,69% PKB Wietnamu.
Lan wykorzystała część tych funduszy, aby przekupić urzędników rządowych, aby ignorowali jej przestępstwa. Jeden z tych urzędników, starszy inspektor banku centralnego, któremu zapłacono 5,2 miliona dolarów za przeoczenie tej sprawy „wiele poważnych naruszeń” który miał miejsce w SCB, został w czwartek skazany na dożywocie – poinformował VnExpress.

W sumie 86 osób zostało osądzonych za udział w programie Lan’a, cztery otrzymały wyroki dożywocia, a pozostałe – kary do 20 lat więzienia.

Gdy szczegóły planu wyszły na jaw po aresztowaniu Lana w październiku 2022 r., trzech prominentnych urzędników SCB popełniło samobójstwo, co wywołało panikę na bank.

„Truong My Lan nie przyznała się do zbrodni, była uparta, obwiniała swoich podwładnych i nie okazała skruchy” – spierali się prokuratorzy w zeszłym miesiącu. „Działania oskarżonego spowodowały niezwykle poważne i nieodwracalne konsekwencje, dlatego Truong My Lan powinien zostać trwale usunięty ze społeczeństwa” – dodał. – donosiła wówczas gazeta Vietnam+.

Choć sąd nakazał Lanowi zwrot zdefraudowanych środków, prokuratorzy przyznali, że większości pieniędzy nigdy nie uda się odzyskać.

Głośny proces Lana był częścią szerszego programu antykorupcyjnego realizowanego od 2016 roku przez sekretarza generalnego Partii Komunistycznej Nguyena Phu Tronga. W wyniku kampanii, nazwanej „Płonącym piecem”, dwóch prezydentów, dwóch wicepremierów i tysiące innych urzędników rządowych i dyrektorów przedsiębiorstw zostało zwolnionych, ukaranych grzywnami lub uwięzionych za łapówkarstwo.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here