Eksperci ONZ ostro krytykują Pak za brak ochrony hinduskich i chrześcijańskich kobiet

Eksperci ONZ wyrazili zaniepokojenie przymusowymi małżeństwami dziewcząt ze społeczności mniejszościowych.

Wyrażając konsternację w związku z utrzymującym się brakiem ochrony młodych kobiet i dziewcząt ze społeczności mniejszościowych, zwłaszcza chrześcijan i Hindusów, w Pakistanie, eksperci ONZ stwierdzili, że kraj ten musi dotrzymać swoich zobowiązań wynikających z odpowiedniego paktu międzynarodowego.

„Chrześcijańskie i hinduskie dziewczęta są szczególnie narażone na przymusową konwersję na religię, uprowadzenia, handel ludźmi, dzieci, wczesne i przymusowe małżeństwa, niewolę domową i przemoc seksualną” – stwierdzili eksperci.

„Narażanie młodych kobiet i dziewcząt należących do mniejszości religijnych na tak haniebne łamanie praw człowieka oraz bezkarność takich zbrodni nie mogą być dłużej tolerowane ani usprawiedliwiane” – stwierdzono w oświadczeniu Biura Wysokiego Komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. cytując ekspertów.

Wyrazili zaniepokojenie, że wymuszone małżeństwa i nawrócenia na wiarę dziewcząt z mniejszości religijnych, które zostały wymuszone, są zatwierdzane przez sądy, często odwołując się do prawa religijnego, aby usprawiedliwić trzymanie ofiar z porywaczami, zamiast pozwalać im na zwrócenie ich rodzicom. „Sprawcy często uchylają się od odpowiedzialności, a policja oddala przestępstwa pod przykrywką «małżeństw z miłości»” – stwierdzili.

Eksperci podkreślili, że małżeństwa dzieci, wczesne i przymusowe „nie mogą być uzasadnione względami religijnymi lub kulturowymi” i podkreślili, że zgodnie z prawem międzynarodowym zgoda nie ma znaczenia, gdy ofiarą jest dziecko w wieku poniżej 18 lat.

„Prawo kobiety do wyboru małżonka i swobodnego zawarcia małżeństwa ma kluczowe znaczenie dla jej życia, godności i równości jako istoty ludzkiej i musi być chronione i przestrzegane przez prawo” – stwierdzili eksperci. Podkreślili potrzebę wprowadzenia przepisów unieważniających, unieważniających lub rozwiązujących małżeństwa zawarte pod przymusem, z należytym uwzględnieniem zainteresowanych kobiet i dziewcząt, a także zapewniających ofiarom dostęp do wymiaru sprawiedliwości, środków odwoławczych, ochrony i odpowiedniej pomocy.

Wśród ekspertów znaleźli się Tomoya Obokata, Specjalna Sprawozdawczyni ds. współczesnych form niewolnictwa, w tym jego przyczyn i konsekwencji; Siobhán Mullally, Specjalna Sprawozdawczyni ds. handlu ludźmi, zwłaszcza kobietami i dziećmi; Nicolas Levrat, specjalny sprawozdawca ds. mniejszości; Nazila Ghanea, specjalna sprawozdawczyni ds. wolności religii i przekonań; Dorothy Estrada Tanck (przewodnicząca), Claudia Flores, Ivana Krstić, Haina Lu i Laura Nyirinkindi, Grupa robocza ds. dyskryminacji kobiet i dziewcząt.

Eksperci zwrócili także uwagę na pewne przypadki przymusowego nawrócenia wyznaniowego wśród mniejszości hinduskich i chrześcijańskich i stwierdzili: „Pomimo prawa dzieci do wolności myśli, sumienia i wyznania zgodnie z art. 14 Konwencji o prawach dziecka, zmiana religii lub przekonania w każdych okolicznościach muszą być wolne, bez przymusu i nadmiernych zachęt.

„Pakistan musi dotrzymać swoich zobowiązań wynikających z artykułu 18 MPPOiP i zakazać przymusowych konwersji religijnych” – stwierdzili eksperci.

Przyjęty 16 grudnia 1996 r. MPPOiP, czyli Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, jest ważnym wielostronnym traktatem dotyczącym praw człowieka, który zapewnia szereg zabezpieczeń praw obywatelskich i politycznych.

W oświadczeniu wezwali także Pakistan do postawienia sprawców przed sądem, egzekwowania istniejących zabezpieczeń prawnych przed dziećmi, przedwczesnymi i przymusowymi małżeństwami, uprowadzeniami i handlem dziewczętami należącymi do mniejszości, a także do dotrzymania międzynarodowych zobowiązań kraju w zakresie praw człowieka.

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here