Home Styl Życia Carolyn Hax: Trudno jest dzielić obowiązki dziecka z kimś, kto biega 15...

Carolyn Hax: Trudno jest dzielić obowiązki dziecka z kimś, kto biega 15 godzin tygodniowo

54
0

Na podstawie dyskusji internetowej.

Droga Carolyn: Mój mąż naprawdę zaczął biegać w zeszłym roku w ramach planu leczenia depresji. W pełni to poparłem. Ale teraz on spędza 15 godzin tygodniowo biegając lub ćwicząc, a ja przez ten czas jestem skazana na samotne wychowywanie naszych dzieci, oboje poniżej 5 roku życia. Codziennie sama wykonuję poranne przygotowania do zajęć i opiekę nad dziećmi, a w weekendy opiekuję się dziećmi przez dwie do trzech godzin dziennie, kiedy on biegnie. Wszystko to w dodatku do mojej pracy na pełen etat.

Kiedyś mieliśmy sprawiedliwy podział rodzicielstwa. Teraz cały ten czas przeznaczany jest na jego treningi. To nie jest dla konkretnej rasy; chce tylko zobaczyć, „jak dobry mogę być” i planuje zwiększać swój przebieg. Jestem zmęczony i coraz bardziej zły.

Ale jak powiedzieć mu „dość”, skoro to jedyna rzecz, która go uszczęśliwiła w ciągu dwóch lat? Jest podekscytowany, pełen pasji i nie może się doczekać osiągnięcia długoterminowych celów. Nie chcę tego odbierać, ale nie mogę tego robić wiecznie.

— Mam dość bycia żoną biegacza

Mam dość bycia żoną biegacza: Musisz się odezwać. Może wydawać się oczywiste, że okrada małżeństwo, aby zaspokoić swój nawyk biegania, ale nie powiedziałaś mu i on tego nie rozpracował. Zatem należy przeprowadzić rozmowę w odpowiednim czasie (tzn. gdy nie czeka Cię nic pilnego):

1. „Uwielbiam, że odkryłeś bieganie i złagodziłeś swoją depresję”.

2. „Wahałem się, czy powiedzieć coś, co mogłoby podważyć twoją pasję”.

3. „Muszę jednak coś powiedzieć, bo jestem wypalony. Nie mogę zajmować się całą poranną i weekendową opieką nad dzieckiem bez ulgi. Cieszę się, że mogę tu siedzieć i wymyślać układ, który pozwoli ci kontynuować treningi.

Plus: tak intensywny trening to kontuzja, która może się wydarzyć; jeden lub dwa dni wolne w tygodniu wydają się zdrowe i sprawiedliwe. I czy w inne dni może biegać wystarczająco wcześnie, aby wrócić, zanim dziecko się obudzi? Wydaje się, że jest to właściwa równowaga pomiędzy dbaniem o jego umysł, ratowaniem małżeństwa, wzmacnianiem więzi ojciec-dziecko i nierozbijaniem współmałżonka.

Cześć, Caroline: Czy jest jakiś sposób, aby poprosić o spokojną sesję z moim fryzjerem lub dentystą? Jestem więcej niż introwertykiem. Bycie uwięzioną publicznością, podczas której mój fryzjer lub dentysta mówi i mówi, sprawia mi fizyczny ból.

Kiedy ostatni raz obcięłam włosy, powiedziałam, że odczuwam ból w związku z decyzją Sądu Najwyższego tamtego dnia (co nie jest prawdą) i wolałabym nie rozmawiać. W tym tygodniu próbowałam zjednać sobie dentystę, kłamiąc i mówiąc, że muszę wrócić do gabinetu. Tak bardzo wciąga się w swoje historie, że przerywa pracę.

Fryzjer przestał mówić – następnym razem na pewno odbije mi ucho, nie ma znaczenia, czy tylko hmm hmm i nie zaangażuję się – ale dentysta wyraźnie się zirytował. Kiedy się wymeldowałem, kierowniczka biura powiedziała: „Mówiąc szczerze, jeśli masz ograniczony czas, musisz umówić się wcześnie rano”, a ja jej po prostu podziękowałem.

Nie mogę być jedyną osobą, która pragnie spokojnego doświadczenia.

Cisza Proszę: Nie jesteś, na pewno.

Ale próbując zachować ciszę bez obrazy, osiągnąłeś hałas i ostre uczucia. To Twoja wskazówka, aby zacząć prosić bezpośrednio i życzliwie o to, czego chcesz. Zanotowanie swoich preferencji podczas rezerwacji wizyty będzie prawdopodobnie łatwiejsze niż pytanie w tej chwili: „Czy mógłbyś załączyć notatkę, że nie chcę rozmawiać podczas mojej wizyty? Nic osobistego, po prostu tak jest mi wygodniej. Dziękuję.”

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here