Australia wycofuje się z serii krykieta w Afganistanie z powodu ograniczeń nałożonych przez talibów na kobiety


Sydnej
CNN

Męska drużyna krykieta Australii wycofała się z serii nadchodzących meczów przeciwko Afganistanowi w ramach protestu przeciwko restrykcjom nałożonym przez rządzących talibów na edukację i zatrudnienie kobiet i dziewcząt, poinformowała spółka Cricket Australia (Kalifornia) w czwartkowym oświadczeniu.

Zespoły miały rozegrać w marcu trzy mecze One Day International (ODI) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale Kalifornia zdecydowała się odwołać serię po „szeroko zakrojonych konsultacjach” z „kilkoma zainteresowanymi stronami, w tym rządem Australii” – głosi oświadczenie.

„CA angażuje się we wspieranie [and] rozwijanie gry dla kobiet i mężczyzn na całym świecie, w tym w Afganistanie, i będzie nadal współpracować z Afganistanem Cricket Board w oczekiwaniu na poprawę warunków dla kobiet i dziewcząt w kraju” – dodał.

W grudniu talibowie ogłosili zawieszenie studiów uniwersyteckich dla wszystkich studentek. Posunięcie to było następstwem podjętej w marcu decyzji zakazującej dziewczętom powrotu do szkół średnich po wielomiesięcznych zamknięciach szkół, które obowiązywały od czasu przejęcia Afganistanu przez twardogłową grupę islamistyczną w sierpniu 2021 r.

Pod koniec tego samego miesiąca talibowie nakazali wszystkim lokalnym i międzynarodowym organizacjom pozarządowym (NGO), aby uniemożliwiły swoim pracownicom przychodzenie do pracy, ostrzegając, że nieprzestrzeganie przepisów spowoduje cofnięcie im licencji.

Afganistan Cricket Board (ACB) ustosunkował się do decyzji CA w czwartek, określając to jako „żałosne” i „próbę wejścia w sferę polityki i upolitycznienia sportu”.

„Przedkładając interesy polityczne nad zasady fair play i sportowej rywalizacji, Cricket Australia podważa integralność gry i niszczy relacje między obydwoma narodami” – dodał w oświadczeniu.

„Decyzja o wycofaniu się z gry w nadchodzącej serii ODI przeciwko Afganistanowi jest niesprawiedliwa i nieoczekiwana i będzie miała negatywny wpływ na rozwój i wzrost krykieta w Afganistanie, a także wpłynie[ing] miłość i pasja narodu afgańskiego do gry”.

ACB oświadczyło, że rozważa, jakie działania podjąć w tej sprawie, w tym możliwość napisania pisma do Międzynarodowej Rady Krykieta (ICC) i „ponownego przemyślenia udziału graczy afgańskich” w australijskich krajowych rozgrywkach Twenty20, Big Bash League (BBL).

Oświadczenie ACB było następstwem komentarzy wybitnego afgańskiego zawodnika Rashida Khana.

Towarzyszył Khan, który grał w drużynie Adelaide Strikers w tegorocznej lidze BBL oświadczenie na Twitterze ze słowami: „Trzymajcie politykę z daleka od tego”.

„Jestem naprawdę zawiedziony, słysząc, że Australia wycofała się z serialu, aby zagrać z nami w marcu” – napisał Khan.

„Jestem dumny z reprezentowania mojego kraju i poczyniliśmy ogromne postępy na arenie światowej. Ta decyzja CA cofa nas w tę podróż.

„Jeśli gra z Afganistanem będzie dla Australii tak niewygodna, to nie chciałbym, aby ktokolwiek czuł się niekomfortowo moją obecnością w BBL. Dlatego będę mocno rozważał swoją przyszłość w tych zawodach.”

Kalifornia wycofała się wcześniej z proponowanego meczu testowego przeciwko Afganistanowi, który miał się odbyć na Tasmanii w listopadzie 2021 r. w związku z talibskim zakazem uprawiania sportu przez kobiety.

„Napędzanie rozwoju kobiecego krykieta na całym świecie jest niezwykle ważne dla Cricket Australia. Naszą wizją krykieta jest to, że jest to sport dla wszystkich i jednoznacznie wspieramy tę grę kobiet na każdym poziomie” – powiedział wówczas CA.

Australijska minister sportu Anika Wells powiedziała w czwartek, że Canberra wspiera posunięcie Cricket Australia.

„Rząd australijski z zadowoleniem przyjmuje decyzję Cricket Australia o wycofaniu się z nadchodzącej męskiej serii One Day International przeciwko Afganistanowi w następstwie wzmożonego tłumienia praw kobiet i dziewcząt przez talibów” – napisała na Twitterze.

Chociaż talibowie wielokrotnie zapewniali, że będą chronić prawa dziewcząt i kobiet, grupa zrobiła coś przeciwnego, pozbawiając ciężko wywalczonych wolności, o które kobiety niestrudzenie walczyły przez ostatnie dwie dekady.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i co najmniej sześć głównych grup pomocy zagranicznej oświadczyły, że tymczasowo zawieszają swoją działalność w Afganistanie w związku z zakazem zatrudniania kobiet w organizacjach pozarządowych.



Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here