Zwycięzca rzutów karnych Artemiego Panarina to najnowszy moment najlepszego sezonu w karierze

NOWY JORK — Kiedy Artemi Panarin zdobywa bramkę, często niemal natychmiast wskazuje na swojego asystującego kolegę z drużyny. Nie wchodziło to w grę, gdy w sobotę po raz ostatni umieścił krążek w siatce. Zamiast tego, po przeczekaniu Siergieja Bobrowskiego i wyjęciu krążka za siebie w celu zdobycia bramki z rzutów karnych, podniósł rękę nad głowę.

Ten był całym nim.

“Co możesz powiedzieć?” powiedział współlokator Vincent Trocheck. “Świetny gracz. Uwielbiam się z nim bawić.”

New York Rangers mieli wielu bohaterów w zwycięskim 4:3 rzutach karnych z Florida Panthers. Trocheck zatrzymał luźny krążek przed przekroczeniem linii bramkowej w dogrywce, a Adam Fox strzelił zmieniającego dynamikę gola. Igor Shesterkin kontynuował swoją dobrą grę po przerwie w All-Star, zapisując 27 interwencji, a następnie decydując się na interwencję w serii rzutów karnych.

Nikt jednak nie wyróżniał się bardziej niż 32-letni Panarin, który strzelił dwa gole plus zwycięzca rzutów karnych. W sezonie zdobył 43 gole i 99 punktów, co jest najlepszym wynikiem w jego karierze. Jego gra przez cały sezon to główny powód, dla którego Nowy Jork znajduje się na szczycie ligowych rankingów. Sobotni mecz przeciwko Panthers w godzinach największej oglądalności był tylko najnowszym przykładem.

„Kolejny potworny mecz” – powiedział trener Peter Laviolette. „Zostawia wszystko na lodzie. Wraca na ławkę rezerwowych i jest całkowicie wkurzony. Daje z siebie wszystko na każdej zmianie.”

Rangersi potrzebowali tego wszystkiego i prawdopodobnie będą to robić w przyszłości. Panarin to ofensywne serce zespołu. W swoich ostatnich pięciu meczach zdobył aż siedem bramek i 11 punktów, a Nowy Jork w tym odcinku osiągnął bilans 4-1-0.

Floryda, drużyna, której Nowy Jork jeszcze nie pokonał w tym roku, okazała się silniejsza od Rangersów w ostatnim pojedynku w sezonie zasadniczym. Pantery miały dobrą pierwszą połowę i objęły prowadzenie, gdy Matthew Tkachuk wyprzedził strzał Josha Mahury obok Shesterkina. Następnie druga odsłona rozpoczęła się katastrofalnie dla klubu Laviolette. W pierwszej minucie Erik Gustafsson został złapany zbyt daleko w strefie ataku. To pozwoliło Samowi Reinhartowi wybić krążek i poprowadzić Pantery do ataku dwa na jednego. Podał do Eetu Luostarinena, który zdobył bramkę.

Pantery prawie powiększyły prowadzenie do trzech bramek. Jack Roslovic odwrócił krążek w obronie, co doprowadziło do szansy Nicka Cousinsa, która mogła być kosztowna. Na szczęście dla Nowego Jorku jego strzał odbił się od słupka.

„Zareagowaliśmy naprawdę dobrze” – powiedział Fox.

Odpowiadał za to czołowy obrońca. Fox chwycił Kyle’a Okposo, a następnie po akcji w przewadze oddał strzał obok Bobrovsky’ego ze szczeliny.

„Jest teraz bardzo widoczny na lodzie” – powiedział Laviolette o zwycięzcy Norris Trophy 2021, który zdobył 10 punktów w ostatnich siedmiu meczach. „Gra na elitarnym poziomie”.

Trener strzelił gola, wysyłając czwartą linię Jimmy’ego Veseya, Barclaya Goodrowa i Matta Rempe, którego kultowy bohater trwał nadal, gdy przez całą noc otrzymywał wiwaty od publiczności Madison Square Garden. Trio utrzymało czas w strefie ofensywnej, a Vesey miał niebezpieczną szansę, odwracając się i strzelając.

Tłum, rozbudzony już golem Foxa, był jeszcze bardziej podekscytowany.

„Nie mają już nic za sobą, kończą kilka trafień, oddają kilka strzałów do siatki” – powiedział Laviolette. „Następną rzeczą, o której wiesz, jest to, że wracamy z linią Trochecka”.

I w tym wierszu występuje Panarin, który dał fanom powód do jeszcze większego świętowania. Trocheck znalazł go z podaniem do koła wznowień w strefie ataku, a on jednym uderzeniem minął blokującego Bobrovsky’ego i wyrównał wynik.

Dobra passa Nowego Jorku trwała nadal, gdy Kaapo Kakko wykonał uderzenie Carterowi Verhaeghe. W ciągu zaledwie czterech minut Rangersi strzelili dwa gole i zremisowali dwa rzuty karne. Prawie wykorzystali błąd Verhaeghe, ale Bobrovsky minął jego dośrodkowanie w samą porę i powstrzymał Mikę Zibanejada w końcówce gry w przewadze.

Po tym, jak przez większą część wieczoru byli ogrywani, Nowy Jork nagle zaczął grać na korzyść. Według Natural Stat Trick Rangersi w drugiej kwarcie zdobyli 50,87 procent oczekiwanego udziału w bramkach pięć na pięciu, co stanowi drastyczny wzrost w porównaniu z pierwszą kwartą, podczas której zdobyli zaledwie 35,11 procent.

„W pierwszej lekcji myślałem, że Floryda trochę nas ma” – powiedziała Laviolette. „W drugiej kwarcie myślałem, że trochę ich mamy. A potem bardzo spodobał mi się sposób, w jaki zagraliśmy w trzeciej kwarcie.

Ostatni set rozpoczął się od wyrównanej sytuacji, ale Rangersi zaczęli wywierać presję na Florydzie w ostatnich 10 minutach. W trzeciej linii Jonny Brodziński, Alex Wennberg i Kakko przeszli mocną zmianę, a Fox był bliski dośrodkowania Zibanejada przed siatką i zdobył zielonego gola.

Laviolette powiedział, że nie sądzi, aby jego zespół stracił cokolwiek w defensywie, ale to się zmieniło na pięć minut przed końcem. Linia Florydy prowadzona przez Tkachuka otoczyła trio Wennbergów we własnej strefie, a następnie Verhaeghe pokonał Shesterkina strzałem w nadgarstek.

Jednak w Nowym Jorku pozostała jeszcze jedna odpowiedź.

„To odporność i pilność” – powiedział Trocheck.

A kto jeszcze był na czele? Panarina, oczywiście. Zac Jones podał mu krążek, a skrzydłowy trafił do siatki. Przebił się przez ruch uliczny i przemknął obok Bobrowskiego.

Jones, który asystował w grze, przez większą część sezonu spisywał się nieźle. Kontuzje zmusiły Laviolette’a do umieszczenia go w składzie, a w sobotnim meczu rozegrał ważny moment w ważnym meczu.

„To po prostu niesamowity dzieciak” – powiedział Trocheck. „Świetne podejście przez cały rok. Wchodzi i myślę, że był niewiarygodny. … To bardzo ważne, szczególnie pod koniec sezonu, głęboko w fazie play-off”.

W dogrywce obie drużyny miały swoje szanse na zwycięstwo. Zibanejad nakarmił Chrisa Kreidera w sytuacji dwa na jednego i wydawało się, że wygra partię, ale Bobrovsky jakimś cudem przedarł się przez jego fałdę i zatrzymał się. Niedługo potem okradł także Panarina, oszczędzając rękawicę.

„Wydaje mi się, że mieli więcej posiadania piłki niż my” – powiedział Trocheck. – Uważam, że mieliśmy kilka dobrych okazji i okazji do zdobycia gola. Obaj bramkarze zagrali dziś naprawdę dobrze.

Panarin strzelił gola po wymianie bramek Zibanejada i Reinharta w serii rzutów karnych, co zapewniło zwycięstwo w meczu, gdy Shesterkin obronił Antona Lundella i byłego kolegę z drużyny Władimira Tarasenko. Tłum wrzał po ostatniej obronie Shesterkina, a bramkarz wydał okrzyk podekscytowania.

Rangersi mają teraz 3-punktową przewagę nad Hurricanes w dywizji Metro. Prowadzą Boston o jeden punkt i zajmują pierwsze miejsce na Wschodzie i mają jeszcze jeden mecz do rozegrania. Zdobycie czołowego rozstawionego zawodnika wchodzącego do play-offów byłoby ogromne dla Nowego Jorku. Zespół taki jak Detroit, Filadelfia czy Waszyngton byłby prawdopodobnie łatwiejszym pojedynkiem niż Tampa Bay, która prawdopodobnie będzie grać z numerem 2 na Wschodzie.

Jest też Presidents’ Trophy, którego Rangersi nie zdobyli od 2015 roku. Obecnie prowadzą w lidze pod względem punktów i procentów punktów. Laviolette stara się na tym nie skupiać.

„Myślę, że prawdopodobnie będziemy po prostu zwalniać” – powiedział zapytany o kontrolowanie wyścigu. „Ta gra również zakończyła długą serię gier w krótkim czasie. Chłopaki cały czas reagowali.”

Szanse i końce

• Laviolette po raz pierwszy w sezonie podrapał debiutanta Willa Cuylle’a, który ma 12 goli i 20 punktów. Trener podkreślił, że ma 13 zdrowych napastników, z którymi chce grać, ale jeden zawodnik z trio Cuylle, Rempe i Brodzinski musi usiąść.

„Ogólnie rzecz biorąc, nie chodzi o to, co którykolwiek z tych graczy zrobi, jeśli wyjdzie. … Mogę ubrać tylko 12 (napastników) i sześciu (obrońców)” – powiedział Laviolette. „Przekazałem to tym graczom i po prostu dałem im znać, że muszą uzbroić się w cierpliwość. Zostało nam kilkanaście meczów. Mam nadzieję, że pozostaniemy zdrowi, a jeśli tak się stanie, będę musiał podjąć te decyzje. Wolałbym, żeby wszyscy byli gotowi do gry w play-offach.

„Will był dla nas naprawdę dobrym zawodnikiem przez cały rok” – dodał Laviolette później na konferencji prasowej. „Zaraz wróci”.

• Kapitan Jacob Trouba w dalszym ciągu samodzielnie jeździ na łyżwach i być może jest bliski powrotu. Rangersi wykluczyli go na 2-3 tygodnie 8 marca, a Laviolette wskazał, że harmonogram pozostaje dokładny. Trouba właśnie minęła dwutygodniowa przerwa.

• Tymczasem Ryan Lindgren zaczął samodzielnie jeździć na łyżwach po kontuzji dolnej części ciała w meczu z Islanders.

• Gustafsson przyjął uderzenie w dogrywce i opuścił lód z bólem. Jest oceniany, powiedziała Laviolette.

(Zdjęcie Artemi Panarina strzelającego gola przeciwko Siergiejowi Bobrowskiemu podczas rzutów karnych: Peter K. Afriyie / Associated Press)