Simon Harris zajął się polityką, prowadząc kampanię na rzecz usług związanych z autyzmem dla swojego młodszego brata z autyzmem

Simon Harris, który po niedzielnym mianowaniu na przewodniczącego partii ma zostać najmłodszym w historii irlandzkim premierem, będzie miał nadzieję, że jego umiejętności korzystania z mediów społecznościowych i świeże oblicze uratują słabnącą fortunę jego partii w obliczu zbliżających się wyborów.

37-latek, którego media nazwały już „TikTok Taoiseach” – jak na imię irlandzkiego premiera wymawia się „Tee-shock” – pokonuje poprzedniego rekordzistę, swojego poprzednika Leo Varadkara, który miał 38 lat kiedy objął najwyższe stanowisko w 2017 r.

Po szokującej rezygnacji Varadkara w środę Harris włączył się w wyścig o poprowadzenie centroprawicowej partii Fine Gael i domyślnie zostanie premierem.

Do czwartkowej południa uzyskał poparcie większości swoich partyjnych kolegów, co skłoniło wszystkich pozostałych rywali do wykluczenia się, a jego koronacja została potwierdzona w niedzielę.

Harris powiedział członkom partii, że odwdzięczy się za ich wiarę „ciężką pracą, krwią, potem i łzami, dzień po dniu z odpowiedzialnością, pokorą i uprzejmością”.

Skupiłby się na „prawie i porządku”, opracowaniu „bardziej zaplanowanej i zrównoważonej” polityki imigracyjnej oraz walce „z niebezpieczeństwami związanymi z populizmem”, powiedział nowy przywódca.

Wzrost meteoryczny

Nieunikniony wybór Harrisa na premiera po powrocie irlandzkiego parlamentu Dail 9 kwietnia zwieńcza błyskawiczny awans.

Urodzony w 1986 roku, dorastał w małym nadmorskim miasteczku Greystones niedaleko Dublina, jako syn taksówkarza.

Po roku porzucił studia dziennikarskie i francuskie w Dublinie, aby skoncentrować się na i tak już obiecującej karierze politycznej.

Harris zajął się polityką, prowadząc kampanię na rzecz usług związanych z autyzmem dla swojego młodszego brata z autyzmem, a później założył organizację charytatywną.

W wieku 16 lat dołączył do młodzieżowego skrzydła Fine Gael i szybko piął się po szczeblach kariery.

Radny okręgowy w wieku 22 lat, do parlamentu wybrany w wieku 24 lat w 2011 r. – wówczas najmłodszy poseł z tytułem „Dziecka Daila”.

Został mianowany ministrem zdrowia w 2016 roku, mając zaledwie 29 lat.

„Pod wieloma względami moja kariera była trochę dziwna… życie przyszło do mnie znacznie szybciej, niż się spodziewałem” – powiedział magazynowi Hot Press w wywiadzie z 2022 roku.

Harris był ministrem zdrowia przez ponad cztery lata, w tym podczas pandemii Covid-19, podczas której chwalono jego umiejętności komunikacyjne pomimo ostrej krytyki dotyczącej zgonów w domach opieki i sporadycznych gaf.

Czasem potrafi zachować się jak „okropny stary idiota” – stwierdził po tym, jak zauważył, że Covid-19 odnosi się do 18 poprzednich koronawirusów, a nie do roku, w którym wystąpił po raz pierwszy.

Harris był także uwikłany w kontrowersje wokół nowych projektów szpitali, a groźba wotum nieufności opozycji w związku z przeludnieniem na oddziałach doprowadziła Varadkara do zarządzenia wyborów na rok 2020, w których Fine Gael spadła na trzecie miejsce.

Znajomość mediów społecznościowych

Harris jest ojcem dwójki dzieci i żoną pielęgniarki kardiologicznej. Jego pozycja w mediach społecznościowych, zwłaszcza na TikToku, uczyniła go jednym z najbardziej widocznych polityków w Irlandii.

Od 2020 r. jest ministrem szkolnictwa wyższego i nawet krytycy przyznają, że jest utalentowanym komunikatorem.

Mając 1,4 miliona „polubień” na TikToku i setki tysięcy obserwujących na X i Instagramie, Harris niemal codziennie publikuje treści swoim odbiorcom.

Jednak niektóre z jego filmów i uwag uznano za zbyt usilne, aby przyciągnąć uwagę młodszego pokolenia.

Podczas burzliwego posiedzenia komisji parlamentarnej Harris powiedział grupie: „Chillax – myślę, że każdy powinien tu cofnąć się o krok”.

„Wszyscy młodzi ludzie wiedzą, co to jest chillax” – powiedział następnego dnia w parlamencie.

Dzięki jego młodości i zręcznym umiejętnościom komunikacyjnym jego przeciwnicy drwią, że jest „Lewem 2.0”, będącym kontynuacją „metropolitalnego” stylu polityki, który nie ma kontaktu z szerszym elektoratem.

Jednak dla zwolenników jego entuzjazm może ponownie ożywić Fine Gael, która nadal zajmuje trzecie miejsce w sondażach na 10 tygodni przed wyborami lokalnymi i do Parlamentu Europejskiego oraz w ciągu roku od wyborów powszechnych.

„Ma ogromną energię i ogromne ambicje” – powiedział gazecie Irish Times jeden z jego kolegów.

„Jest uroczy, przebiegły i bystry” – stwierdziła inna.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here