Co najmniej 100 000 Nigeryjczyków wysiedlonych do Nigru, Czadu i Kamerunu w wyniku terroryzmu na północnym wschodzie kraju wróciło do swoich domów w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Gubernator stanu Borno, profesor Babagana Zulum, ujawnił to korespondentom Izby Reprezentantów po rozmowach za zamkniętymi drzwiami z prezydentem Bolą Tinubu w Aso Rock Villa w Abudży we wtorek.

Zulum, który oświadczył, że omawia plany wznowienia repatriacji Nigeryjczyków do krajów sąsiednich, ogłosił, że prezydent zatwierdził natychmiastowe przeniesienie Federalnej Szkoły Edukacji w Gwozie.

Wyjaśnił: „Rozmawialiśmy o kwestii repatriacji Nigeryjczyków mieszkających w Republice Czadu, Nigrze i Kamerunie. Zaczęliśmy ich repatriację za poprzedniej kadencji, ale ze względu na okres wyborczy i porę deszczową wstrzymaliśmy akcję repatriacyjną.

„Ponownie pan Prezydent zobowiązał się, że rząd Nigerii wznowi ćwiczenia repatriacyjne. Jak na razie dobrze. W ciągu ostatnich sześciu–siedmiu lat repatriowano nie mniej niż 100 000 osób.

„To są oficjalne dane; nieoficjalne liczby mogą być większe. Chcę jednak poinformować, że nadal mamy resztki ludzi mieszkających w Czadzie, Nigrze i Kamerunie. Zanim podam liczby, muszę omówić to z Krajową Komisją ds. Uchodźców, a także z NEMA i innymi organizacjami.

„Ale najważniejsze, co chcę wam powiedzieć, to to, że rozpoczęliśmy repatriację. Ta administracja dokłada wszelkich starań, aby wszyscy nasi uchodźcy mieszkający w krajach sąsiadujących z nami zostali repatriowani przed końcem kadencji tej administracji, inshallah”.

W odniesieniu do Federal College of Education w Gwozie Zulum powołał się na zgodę prezydenta Tinubu na rozłożone w czasie rozpoczęcie działalności sześciu uniwersytetów w dniu 18 października 2023 r., po posiedzeniu Federalnej Rady Wykonawczej tego dnia.

Administracja Buhariego zatwierdziła utworzenie nie mniej niż 75 uniwersytetów, obejmujących instytucje federalne, stanowe i prywatne.

Jednakże rządowi federalnemu brakowało funduszy i wykwalifikowanej kadry, aby uruchomić wszystkie instytucje na raz, ponieważ są one kapitałochłonne, ujawnił wówczas Minister Edukacji prof. Tahir Mamman.

Ale Zulum powiedział: „Kilka miesięcy temu napisałem do Pana Prezydenta w sprawie potrzeby zamknięcia Federalnej Szkoły Pedagogicznej w Gwozie.

„Miło mi poinformować, że Prezydent wyraził zgodę na natychmiastowe otwarcie Federalnej Szkoły Pedagogicznej w Gwozie.

„To coś bardzo ważnego i bardzo drogiego całemu społeczeństwu stanu Borno”.

Gubernator ujawnił także plany reanimacji dwóch projektów nawadniania odłogów w stanie – Projektu Nawadniania Południowego Czadu i Programu Nawadniania Yauri – i zasugerował utworzenie prężnie działającej jednostki ochrony wokół obszaru dorzecza Południowego Czadu.

„Po drugie, rozmawialiśmy o dorzeczu jeziora Czad. Teraz, gdy w stanie Borno panuje względny spokój, rząd musi zapewnić przywrócenie projektu nawadniania w południowym Czadzie.

„Projekt nawadniania w Czadzie Południowym ma ogromny potencjał w zakresie produkcji żywności na potrzeby całej północnej Nigerii, a może nawet całego kraju. Jednak w wyniku braku bezpieczeństwa w regionie system nawadniania nie funkcjonuje zbyt dobrze przez ostatnią dekadę, a może i ponad dekadę. Rozmawiałem z panem Prezydentem i rozważy on możliwość utworzenia bardzo silnej jednostki bezpieczeństwa w dorzeczu jeziora Czad, tak aby ludzie mieli dostęp do gruntów rolnych.

„Ponownie rozmawialiśmy o przywróceniu programu nawadniania Yauri, także w północnym stanie Borno. Myślę, że jest to bardzo ważne, ponieważ krajowi zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego pod względem ilościowym i jakościowym. Inshallah, uważam, że po przywróceniu tych dwóch projektów irygacyjnych kwestia bezpieczeństwa żywnościowego zostanie rozwiązana nie tylko w stanie Borno, ale także w Nigerii” – zauważył.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here