Światowi przywódcy potępili śmiertelny atak bandytów na moskiewską salę koncertową, w którym zginęło ponad 90 osób, a co najmniej 100 zostało rannych.

Według obecnego na miejscu dziennikarza agencji prasowej RIA Novosti napastnicy ubrani w kamuflażowe mundury weszli do lokalu Crocus City przed rozpoczęciem koncertu rockowego, otworzyli ogień do publiczności i oblali łatwopalną cieczą.

Do ataku przyznało się ugrupowanie Państwa Islamskiego.

Poniżej znajdują się potępienia, kondolencje i wyrazy solidarności ze strony rządów na całym świecie.

Rosja

Prezydent Władimir Putin życzył szybkiego powrotu do zdrowia rannym ofiarom i podziękował lekarzom – powiedziała w sobotę po spotkaniu z nim rosyjskie agencje prasowe wicepremier Tatiana Golikowa.

Putin nie skomentował jeszcze publicznie ataku.

Ukraina

Ukraina, która od dwóch lat stoi w obliczu rosyjskiej ofensywy wojskowej, „nie ma nic wspólnego” z atakiem, powiedział w Telegramie doradca prezydenta Mychajło Podolak.

Główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy stwierdził, że „atak terrorystyczny w Moskwie był planowaną i celową prowokacją rosyjskich służb specjalnych na rozkaz Putina”, utrzymując, że celem była „dalsza eskalacja i rozszerzenie wojny” z Ukrainą.

ONZ

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres potępił w piątek atak „w możliwie najostrzejszy sposób” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik Farhan Haq.

Guterres „składa głębokie kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom, narodowi i rządowi Federacji Rosyjskiej” – dodał, nazywając Rosję jej oficjalną nazwą.

Rada Bezpieczeństwa ONZ również złożyła kondolencje i wezwała wszystkie państwa do „aktywnej współpracy” z rządem rosyjskim i innymi władzami, aby pociągnąć sprawców i zwolenników „tych karygodnych aktów terroryzmu do odpowiedzialności i postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości”.

Stany Zjednoczone

Biały Dom przesłał kondolencje ofiarom „strasznego” ataku, twierdząc, że próbuje uzyskać więcej informacji.

„Nasze myśli są z ofiarami tego straszliwego ataku strzeleckiego” – powiedział reporterom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. „Obrazy są po prostu okropne i po prostu trudno je oglądać”.

Biały Dom podał również, że na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone ostrzegały władze rosyjskie przed „planowanym atakiem terrorystycznym”, który prawdopodobnie wymierzony był w „duże zgromadzenia” w Moskwie.

Chiny

Jak podały państwowe media, prezydent Xi Jinping „zdecydowanie potępił” atak i przesłał Putinowi kondolencje.

Xi „podkreślił, że Chiny sprzeciwiają się wszelkim formom terroryzmu, zdecydowanie potępia atak terrorystyczny i zdecydowanie wspiera wysiłki rosyjskiego rządu na rzecz ochrony bezpieczeństwa narodowego i stabilności” – podała agencja informacyjna Xinhua.

Unia Europejska

Unia Europejska stwierdziła, że ​​jest „zszokowana i przerażona” atakiem w Moskwie.

„UE potępia wszelkie ataki na ludność cywilną. Nasze myśli są ze wszystkimi obywatelami Rosji, których to dotyczy” – powiedział rzecznik UE.

Wielka Brytania

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział, że Wielka Brytania „w najostrzejszych słowach potępiła śmiertelny atak terrorystyczny”.

„Składamy nasze najszczersze kondolencje i wyrażamy najgłębsze współczucie rodzinom wielu ofiar” – dodał.

Francja

Według Pałacu Elizejskiego prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że „zdecydowanie potępia atak terrorystyczny, do którego przyznało się Państwo Islamskie”.

„Francja wyraża swoją solidarność z ofiarami, ich bliskimi i całym narodem rosyjskim” – oznajmił pałac.

Niemcy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w poście na portalu X potępił „straszny atak terrorystyczny na niewinnych widzów” i napisał: „Nasze myśli są z rodzinami ofiar i wszystkimi rannymi”.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poście na portalu X nazwało obrazy ataku „przerażającymi”.

Włochy

Premier Włoch Giorgia Meloni nazwała atak „ohydnym aktem terroryzmu”.

„Honor masakry niewinnej ludności cywilnej w Moskwie jest nie do przyjęcia” – stwierdziła Meloni w oświadczeniu, wyrażając „pełną solidarność z poszkodowanymi i rodzinami ofiar”.

Hiszpania

Hiszpania stwierdziła, że ​​jest „zszokowana” atakiem i „potępia wszelkie formy przemocy”.

„Nasza solidarność z ofiarami, ich rodzinami i narodem rosyjskim” – napisało hiszpańskie ministerstwo spraw zagranicznych w X.

Szwecja

Szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło w X, że jest „przerażone atakiem” i potępia „wszelkie ataki na ludność cywilną”.

Dania

Duńskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło „straszny atak w Moskwie” i w poście na portalu X przesłało „kondolencje ofiarom i ich bliskim”.

Izrael

„Jestem zasmucony dzisiejszymi tragicznymi wydarzeniami w Moskwie. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi dotkniętymi zdarzeniami” – napisał izraelski minister spraw zagranicznych Israel Katz w serwisie X.

Władze Palestyńskie

Według oficjalnej agencji informacyjnej Wafa, prezydent Autonomii Palestyńskiej potępił atak i „potwierdził swoją solidarność i wsparcie dla rosyjskich przywódców i przyjaznego narodu rosyjskiego, podkreślając swą troskę o stabilność w przyjaznej Federacji Rosyjskiej”.

Syria

W liście do Putina prezydent Syrii Bashar al-Assad stwierdził, że atak jest powiązany z „bolesnymi porażkami neonazizmu” podczas „specjalnej operacji wojskowej” Moskwy na Ukrainie.

Powiedział: „potępiamy ten brutalny czyn i cały rozlew krwi popełniony przez terrorystów na całym świecie” i obiecał wspierać Putina „w naszej wspólnej wojnie z terroryzmem i transgranicznym ekstremizmem”.

Iran

Jak podaje strona internetowa prezydenta, irański prezydent Ebrahim Raisi w przesłaniu do Putina złożył kondolencje.

Raisi wezwał także społeczność międzynarodową do podjęcia poważnych działań w celu ukarania spiskowców i sprawców.

Indyk

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji potępiło „ten ohydny atak terrorystyczny na niewinną ludność cywilną” i przesłało kondolencje narodowi rosyjskiemu i rządowi.

Unia Afrykańska

Moussa Faki Mahamat, przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej, napisał w X, że był „zszokowany, gdy dowiedział się o straszliwym ataku terrorystycznym w Moskwie”.

Wyraził solidarność z narodem rosyjskim i rządem „po tym haniebnym ataku”.

Wenezuela

„Wyrażamy nasze poparcie dla prezydenta Władimira Putina i podnosimy głos, aby kategorycznie odrzucić wszelkie akty przemocy” – powiedział prezydent Wenezueli Nicolas Maduro w programie X.

Meksyk

Ministerstwo spraw zagranicznych Meksyku oświadczyło, że „odrzuca wszelkie akty przemocy wobec życia ludności cywilnej”.

Indie

„Indie solidaryzują się z rządem i narodem Federacji Rosyjskiej w tej godzinie żałoby” – powiedział premier Narendra Modi w programie X, potępiając „ohydny atak terrorystyczny”.

Japonia

Jak wynika z oświadczenia sekretarza prasowego ministerstwa spraw zagranicznych Kobayashiego Maki, Japonia potępiła atak, złożyła kondolencje pogrążonym w żałobie i wyraziła „serdeczne współczucie tym, którzy odnieśli obrażenia”.

AFP

Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here