LOS ANGELES – Niosąc czarną teczkę zawierającą szczegółowo w języku japońskim to, co chciał powiedzieć, Shohei Ohtani w jasny sposób przedstawił uderzające i szokujące twierdzenie.

Ippei Mizuhara, tłumacz i bliski przyjaciel Ohtaniego od czasu przybycia do Major League Baseball, „kradnie pieniądze z mojego konta i kłamie” – stwierdził Ohtani w poniedziałek w swoich pierwszych publicznych komentarzach od czasu zwolnienia Mizuhary. Gwiazda Los Angeles Dodgers ujawniła wersję wydarzeń, w której, jak twierdził, Mizuhara przyznał, że wziął pieniądze ze swoich kont, aby spłacić co najmniej 4,5 miliona dolarów długów wobec nielegalnego bukmachera.

Zarzuty były stanowcze i bez ogródek sformułowane, skupiając się na bezpośrednich twierdzeniach, że Mizuhara okłamał jego i urzędników Dodgersów, a także ukradł ogromną sumę.

Ohtani siedział spokojnie, czytając swoje 12-minutowe oświadczenie wraz z nowym tłumaczem Willem Iretonem przed około 70 reporterami, w tym z czołową władzą Los Angeles Dodgers (w tym dyrektorem generalnym Stanem Kastenem, dyrektorem ds. marketingu Lonem Rosenem, prezesem operacji baseballowych Andrew Friedmanem i dyrektor generalny Brandon Gomes), a także menadżer Dave Roberts i koledzy z drużyny Kiké Hernández i Joe Kelly. Od czasu zwolnienia Mizuhary żaden inny urzędnik Dodgersów poza Robertsem nie wypowiadał się publicznie.

Ohtani czytał przygotowaną listę notatek, patrząc tępo przed siebie, podczas gdy Ireton tłumaczył jego odpowiedzi na angielski, i nie odpowiadał na żadne pytania mediów. Kamery wideo zmuszone były pozostać na zewnątrz. Były to pierwsze publiczne oświadczenia, jakie Ohtani wygłosił z kimkolwiek innym niż Mizuhara od czasu jego wstępnej konferencji prasowej z Los Angeles Angels w grudniu 2017 r.

To była jego szansa, aby powtórzyć to, co przekazali jego przedstawiciele od czasu zwolnienia Mizuhary w czwartek, kiedy wiadomość o płatnościach została upubliczniona.

Po pierwsze, Ohtani powiedział, że nigdy nie obstawiał baseballu ani żadnego innego sportu i „nigdy nie prosił nikogo, aby zrobił to w moim imieniu. Nigdy nie korzystałem z usług bukmachera, aby obstawiać zakłady sportowe.

Po drugie, Ohtani oświadczył, że nie dokonał przelewów bankowych na rzecz rzekomego nielegalnego bukmachera Matthew Bowyera, co rzekomo spowodowało, że Ohtani i Mizuhara znaleźli się w centrum uwagi i znaleźli się na radarze reporterów „Los Angeles Times” i ESPN.

Mizuahra, jak twierdził Ohtani, nigdy mu nie powiedział, że te serwisy informacyjne zajmują się artykułem dotyczącym tych płatności, mimo że Mizuhara twierdził, że Ohtani wiedział zarówno o płatnościach, jak i rozmowach, które prowadził z ESPN.

Ohtani powiedział, że nie ma pojęcia o problemach Mizuhary z hazardem, dopóki Mizuhara nie zwrócił się do klubu podczas pospiesznego, niesamowitego spotkania po meczu, w którym uczestniczyli Kasten, Friedman i właściciel Mark Walter w Seulu w Korei Południowej. To właśnie tam, jak powiedział w poniedziałek Ohtani, był w stanie przetłumaczyć część tego, co Mizuhara mówił po angielsku, chociaż bez stojącego obok tłumacza nie mógł wszystkiego zrozumieć.

Obaj wyszli razem z domowego klubu w Gocheok Skydome. Wszystko wyglądało dobrze, chociaż Ohtani wyczuł, że „coś jest nie tak” – powiedział w poniedziałek.

Według zawodnika Mizuhara powiedział Ohtaniemu, że po powrocie do hotelu drużyny porozmawiają na osobności. To tam, jak powiedział Ohtani, Mizuhara ujawnił skalę swoich długów hazardowych i przyznał, że korzysta z konta i wysyła pieniądze Bowyerowi. W kolejnych rozmowach ze swoimi przedstawicielami w CAA, a także z Dodgersami „(oni) w tym momencie również dowiedzieli się, że zostali okłamani”.

Chociaż Ohtani powiedział, że on i jego prawnicy zlecili „właściwym władzom” zajęcie się tymi zarzutami, nie jest jasne, którym organom to zgłosili. Mizuhara i Bowyer są przedmiotem śledztwa IRS. Bowyer pozostaje również przedmiotem śledztwa federalnego.

W piątek Major League Baseball wszczęła śledztwo w tej sprawie. Chociaż nie jest jasne, czy liga formalnie zażądała wywiadu z Ohtanim w ramach dochodzenia, Ohtani powiedział: „Całkowicie asystuję we wszystkich dochodzeniach, które obecnie toczą się”.

Ogromnym pytaniem pozostaje, w jaki sposób Mizuhara uzyskał dostęp do konta Ohtaniego, nie mówiąc już o wysłaniu wielu przelewów bez wiedzy Ohtaniego. Ohtani i Mizuhara mieli dalekie od typowych relacji gracz-tłumacz. Ich przyjaźń trwała przez 365 dni w roku, Mizuhara był kierowcą Ohtaniego na początku jego kariery w wielkiej lidze, a w ostatnich miesiącach był między innymi partnerem w łapaniu i opiekunem psów. Kluczową częścią dochodzenia będzie ustalenie, ile pieniędzy opuściło konto Ohtaniego i w jaki sposób zostały one przeniesione z konta Ohtaniego rzekomo bez jego wiedzy.

Badane jest również to, w jaki sposób przedstawiciele Dodgersów i Ohtani powierzyli Mizuharę na tyle, że był on jedyną osobą w stosunku do Ohtaniego, podczas gdy wiedzieli, że Mizuhara był przedmiotem tego przesłuchania. Raczej postępowali zgodnie ze swoim typowym porządkiem działań: każda komunikacja od Dodgersów, agenta Neza Balelo lub jego przedstawicieli w CAA przechodziła przez Mizuharę, nawet bez obecności Ohtaniego. Oznaczało to, że nikt z Dodgersów ani CAA rzekomo nigdy nie rozmawiał bezpośrednio z Ohtanim na temat zbliżającej się historii z udziałem Mizuhary, zanim tłumacz zwrócił się do klubu po środowym otwarciu sezonu. Mizuhara oświadczył ESPN, że nigdy nie przedstawił niczego fałszywego podczas tłumaczenia dla Ohtaniego.

„Jestem bardzo zasmucony i zszokowany, że zrobił to ktoś, komu ufałem” – powiedział Ohtani.

I chociaż Ohtani stanowczo oświadczył, że nigdy nie stawiał na baseball ani żaden inny sport, w toku dochodzenia trzeba będzie bliżej przyjrzeć się zakładom, jakie poczynił Mizuhara. Były tłumacz wielokrotnie powtarzał ESPN, że stawia na międzynarodową piłkę nożną, NBA, NFL i futbol uniwersytecki, ale nigdy na baseball.

Przerywając milczenie, Ohtani dał jasno do zrozumienia, że ​​istnieje obecnie podział w stosunku do osoby, z którą był najbliżej, odkąd skończył 20 lat. Specyfika jego twierdzeń – że Mizuhara okradł go, aby spłacić Bowyera i okłamał w tej sprawie nie tylko urzędników Dodgers i CAA, ale także samego Ohtaniego – wyraźnie nakreśliła wersję wydarzeń.

Ta, na którą Ohtani i jego obóz mają nadzieję, jest słuszna.

(Zdjęcie Shohei Ohtaniego: Jae C. Hong / Associated Press)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here