„Washington Post”.Demokracja umiera w ciemności

Przez Joe Yonana

Ten popularny dodatek do dań kuchni koreańskiej i japońskiej — warstwy jajek nadziewane konfetti z warzyw, ugotowane na gładki omlet, a następnie pokrojony w stylu sushi — świetnie sprawdza się również jako dodatek do misek ryżowych, sałatek czy zup z makaronem. Nazywane gyeran mari po koreańsku i tamagoyaki po japońsku, może wymagać trochę praktyki, ale nawet jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem, jest równie pyszne. Specjalna prostokątna patelnia, którą można znaleźć na wielu rynkach azjatyckich i w Internecie, może pomóc w ułożeniu ich tak równomiernie i prosto, jak to możliwe, ale mała patelnia z powłoką nieprzywierającą też się sprawdzi. Szczypta cukru, która pomaga nadać tradycyjny smak, jest opcjonalna.

Składowanie: Przechowywać w lodówce do 4 dni.

Na podstawie książki „Sohn-mat: Przepisy i smaki koreańskiej kuchni domowej” Moniki Lee i Tien Nguyen (Hardie Grant, 2023).

Składniki

Wskazówki

 1. Krok 1

  W małej misce ubij jajka widelcem (a nie trzepaczką, która wciągnęłaby zbyt dużo powietrza). Dodaj szalotkę, paprykę, marchewkę, cukier (jeśli używasz) i sól i mieszaj, aż cukier i sól się rozpuszczą.

 2. Krok 2

  Na prostokątnej koreańskiej lub japońskiej patelni do omletów (zwanej patelnią tamagoyaki) lub 8-calowej patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu, rozgrzej olej na średnim ogniu. Łyżką nałóż tyle mieszanki jajecznej, aby cienko pokryła całą powierzchnię patelni. (Podnieś i przechyl patelnię, jeśli to konieczne, aby mieszanina się rozprowadziła.)

 3. Krok 3

  Gotuj bez przeszkód, aż jajka zetną się na dnie, ale będą nadal płynne na wierzchu, 1 do 2 minut, w razie potrzeby dostosowując ciepło. (Jeśli jajka nie będą mocno ścięte na spodzie, nie będą się potoczyć, a jeśli nie będą płynne na wierzchu, to nie przykleją się do drugiej warstwy omletu i nie utworzą zwartej masy, jak chcesz.) Za pomocą pałeczek lub szerokiej szpatułki zacznij zwijać jajka w kłodę z jednej strony patelni na drugą; jeśli używasz prostokątnej patelni, przejdź od jednego krótszego boku do drugiego krótszego boku. (Może się okazać, że Twoje palce działają równie dobrze jak inne narzędzia.)

 4. Krok 4

  Gdy jajka zostaną obrócone na drugą stronę, wlej kolejną cienką warstwę mieszanki jajecznej na patelnię, podnosząc zwinięte jajko, aby część surowej mieszanki jajecznej rozprzestrzeniła się pod spodem. (Pomaga to w utworzeniu jednego, ciągłego kawałka.) Ponownie, gdy jajka już opadną na dno, ale nadal będą płynne na wierzchu, użyj pałeczek, szpatułki i/lub palców, aby zwinąć kłodę z powrotem na nową warstwę. Powtórzyć proces z pozostałą masą jajeczną.

 5. Krok 5

  Kiedy skończysz ostatnią bułkę, zdejmij patelnię z ognia. Pozostaw omlet na kilka minut do ostygnięcia na patelni, a następnie przełóż go na deskę do krojenia. Pokrój kłodę na 1-calowe plasterki i podawaj na ciepło lub w temperaturze pokojowej.

Zastępstwa

Aby był wegański >> użyj Just Egg lub innego płynnego zamiennika jajek marki.

Fakty żywieniowe

Na porcję (4 1-calowe plastry)

 • Kalorie

  332

 • Tłuszcz

  14 gr

 • Tłuszcz nasycony

  4 gr

 • Węglowodany

  2 gr

 • Sód

  426 mg

 • Cholesterol

  414 mg

 • Białko

  12 gr

 • Błonnik

  0 gr

 • Cukier

  1 gr

Niniejsza analiza ma charakter szacunkowy, oparty na dostępnych składnikach i tym preparacie. Nie powinna zastępować porady dietetyka lub dietetyka.

Na podstawie książki „Sohn-mat: Przepisy i smaki koreańskiej kuchni domowej” Moniki Lee i Tien Nguyen (Hardie Grant, 2023).

Przetestowane przez Joe Yonana.

Opublikowano 31 marca 2024 r

Powiązane przepisy

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here