„Oklaskamy i cieszymy się z osiągnięć Indii” – powiedział

Thimphu:

Po wizycie państwowej premiera Narendry Modiego król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck pochwalił tego pierwszego, nazywając go „wyjątkowym przywódcą” i dodał, że kraje potrzebują takich przywódców, aby mogli się rozwijać i rozwijać.

Król Wangchuk w przesłaniu wideo podkreślił, że Indie utorowały drogę obiecującej i dostatniej przyszłości, dodając, że Bhutan oklaskuje osiągnięcia Indii i cieszy się z nich.

„Pod przywództwem premiera Modiego Indie nie tylko odniosły niezwykły sukces w ostatniej dekadzie, ale także utorowały drogę obiecującej i dostatniej przyszłości. Gratulujemy i cieszymy się z osiągnięć Indii. Kraje potrzebują wyjątkowych przywódców, aby się rozwijać i rozkwitać, a jednak tacy przywódcy są rzadkie. Znalezienie wyjątkowego przywódcy wymaga współczucia, głębokiego oddania krajowi i chęci całkowitego poświęcenia się służbie krajowi” – ​​powiedział.

„Przywódca sprawuje władzę nie dla siebie samego, ale po to, by wpłynąć na istotne zmiany przy niezachwianym poparciu ludzi. Moim zdaniem premier Modi uosabia te cechy. Premier Modi Imbe Salamiraji nadanie Orderu Druk Galpo, Bhutańskiego najwyższa nagroda dla premiera Modiego, symbolizuje nasze głębokie uznanie dla rządu Indii, narodu indyjskiego oraz dla premiera Modiego za to, że zawsze wspierał Bhutan” – dodał.

W sobotę premier Bhutanu Tshering Tobgay podziękował premierowi Modiemu za wizytę w Bhutanie pomimo napiętego harmonogramu.
W poście na portalu X Tobgay stwierdził: „Wielkie podziękowania dla mojego brata, premiera @narendramodi Ji, za odwiedzenie nas. Ani napięty harmonogram, ani niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziły mu w spełnieniu obietnicy odwiedzenia nas. To musi być # Fenomen ModiKaGwarancyjny!”
Uwagi Tobgaya pojawiły się po zakończeniu w sobotę dwudniowej wizyty państwowej premiera Modi w Bhutanie.

Podczas wizyty premier Modi został odznaczony „Orderem Druk Gyalpo”, najwyższym odznaczeniem cywilnym Bhutanu, które zadedykował 140 crore mieszkańcom Indii. Wyraził nadzieję, że stosunki między New Delhi i Thimphu będą nadal się rozwijać, z korzyścią dla obywateli obu narodów.

„Z wielką pokorą przyjmuję Order Druk Gyalpo. Jestem wdzięczny Jego Królewskiej Mości Królowi Bhutanu za wręczenie Nagrody. Dedykuję ją 140 crore mieszkańcom Indii. Jestem również pewien, że stosunki między Indiami a Bhutanem będzie nadal rosła i przyniesie korzyści naszym obywatelom” – napisał premier Modi w X.

Premier Modi został pierwszym zagranicznym dygnitarzem i dopiero czwartą w sumie osobą, która dostąpiła tego zaszczytu. Zgodnie z ustalonym rankingiem i pierwszeństwem Order Druk Gyalpo został ustanowiony jako odznaczenie za całokształt twórczości i jest szczytem systemu honorowego w Bhutanie, mającym pierwszeństwo przed wszystkimi zamówieniami, odznaczeniami i medalami.

Premier Modi wyleciał do New Delhi w sobotę rano. W specjalnym geście król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck i premier Bhutanu Tshering Tobgay przybyli, aby pożegnać się z premierem Modim na lotnisku.
Premier Narendra Modi podziękował królowi Bhutanu Jigme Khesarowi Namgyelowi Wangchuckowi za ten szczególny gest.

Premier Modi wraz ze swoim bhutańskim odpowiednikiem Tsheringiem Tobgayem zainaugurował w sobotę Szpital Matki i Dziecka Gyaltsuen Jetsun Pema Wangchuck. Tobgay wyraził wdzięczność rządowi Indii za pełne sfinansowanie budowy najnowocześniejszego szpitala.

Podczas swojej wizyty premier Modi odwiedził króla Bhutanu Jigme Khesara Namgyela Wangchucka w pałacu Tashichho Dzong w Thimphu. Podczas spotkania obie strony odnowiły swoje zaangażowanie w szczególne i wyjątkowe więzi łączące Indie i Bhutan.

Premier Modi i premier Bhutanu Tobgay dokonali przeglądu wszystkich aspektów dwustronnej współpracy energetycznej i z zadowoleniem przyjęli dyskusje na szczeblu ekspertów na temat projektu hydroelektrycznego Punatsangchhu-I o mocy 1200 MW, dodając, że nie mogą się doczekać uruchomienia elektrowni wodnej Punatsangchhu-II o mocy 1020 MW Electric Project jeszcze w tym roku.

Obaj przywódcy zgodzili się, że partnerstwo energetyczne między Indiami a Bhutanem może przynieść korzyści obu krajom poprzez zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, wzmocnienie ich gospodarek, tworzenie miejsc pracy, zwiększenie dochodów z eksportu oraz przyczynienie się do dalszego rozwoju potencjału przemysłowego i finansowego. Premier Modi ogłosił znaczny pakiet pomocy o wartości 10 000 crore rupii na rzecz 13. planu pięcioletniego Bhutanu, jeszcze bardziej umacniający więź między obydwoma krajami.

W swoim przemówieniu na terenie festiwalowym Tendrelthang w Thimphu premier Modi powiedział: „Będziemy pracować nad nowymi możliwościami w zakresie łączności, infrastruktury, handlu i sektora energetycznego między Indiami a Bhutanem.

Powinno powstać nowe lotnisko dla lepszej łączności lotniczej, nowe połączenia kolejowe między Gelephu do Kokrajhar, Samtse do Banarhat oraz obsługa dróg wodnych przez Brahmaputrę; wkrótce będziemy świadkami ich szybkiego ukończenia. Zostaną również zbudowane zintegrowane punkty kontrolne, aby jeszcze bardziej wzmocnić infrastrukturę handlową.”

„Jak zawsze będziemy mieli pełną współpracę i wsparcie dla trzynastego planu pięcioletniego rządu Bhutanu. Chciałbym również ogłosić moim braciom i siostrom w Bhutanie, że rząd Indii zapewni wsparcie w wysokości 10 000 rupii indyjskich miliardów w tym kierunku w ciągu najbliższych pięciu lat” – dodał.

Premier Modi miał odwiedzić Bhutan w dniach 21 i 22 marca, ale wspólnie postanowiono przełożyć wizytę ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe nad lotniskiem w Paro.

„Ze względu na utrzymujące się niesprzyjające warunki pogodowe na lotnisku w Paro wspólnie podjęto decyzję o przełożeniu wizyty państwowej premiera w Bhutanie w dniach 21–22 marca 2024 r.” – podało MEA w komunikacie z 20 marca.

Wizyta premiera Modiego w Bhutanie miała miejsce w kontekście agitacji przed wyborami do Lok Sabha. Komisja Wyborcza na początku tego miesiąca ogłosiła daty sondaży Lok Sabha.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here