Wojna została wywołana 7 października bezprecedensowym atakiem Hamasu na Izrael

Kair:

Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział w niedzielę w Kairze, że dostarczenie niezbędnej pomocy zagrożonej głodem Strefie Gazy „wymaga od Izraela usunięcia pozostałych przeszkód i wąskich punktów w celu uzyskania pomocy”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z egipskim ministrem spraw zagranicznych Samehem Shoukry Guterres ponowił swój apel o „natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni”, aby złagodzić „trudną sytuację palestyńskich dzieci, kobiet i mężczyzn walczących o przetrwanie koszmaru w Gazie”.

W sobotę odwiedził przejście graniczne w Rafah ze Strefą Gazy, gdzie prawie sześciomiesięczna wojna i oblężenie spowodowały wysiedlenie ogromnej większości z 2,4 miliona ludności tego terytorium i zniszczenie infrastruktury cywilnej.

„Patrząc na Gazę, wydaje się niemal, że galopują przez nią czterej jeźdźcy wojny, głodu, podboju i śmierci” – powiedział szef ONZ.

„Cały świat uznaje, że nadszedł czas, aby uciszyć broń i zapewnić natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni” – kontynuował.

Izraelski rząd znajduje się pod rosnącą presją międzynarodową, aby złagodzić bombardowania i ofensywę lądową w Strefie Gazy, w których według ministerstwa zdrowia tego terytorium zginęło co najmniej 32 226 osób, w większości kobiety i dzieci.

Według oficjalnych danych izraelskich agencji AFP wojna została wywołana 7 października bezprecedensowym atakiem Hamasu na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1160 osób, głównie cywilów.

Izrael zapowiedział kontynuowanie odwetowej kampanii wojskowej aż do najbardziej wysuniętego na południe miasta Rafah w Gazie, gdzie 1,5 miliona Palestyńczyków szukało schronienia, otoczonego egipską granicą.

Guterres, który spotkał się także z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem al-Sisim, nazwał przejście graniczne w Rafah i egipskie lotnisko El-Arish, dokąd wysyłana jest pomoc, „niezbędnymi arteriami ratującymi życie do Gazy”.

„Ale te arterie są zatkane” – stwierdził, a po egipskiej stronie ustawiły się ogromne kolejki ciężarówek, które napływały dopiero w miarę pogarszania się sytuacji humanitarnej.

Coraz częściej wzywa się Izrael do złagodzenia ograniczeń w zakresie pomocy i otwarcia większej liczby przejść do Gazy.

„Palestyńczycy w Gazie desperacko potrzebują tego, co zostało im obiecane – zalewu pomocy. Nie strużek. Nie kropli” – powiedział Guterres.

ONZ wielokrotnie ostrzegała przed głodem na terytorium Palestyny, szczególnie na północy, które zostało w dużej mierze odcięte od dostaw pomocy.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here