Leicester City twierdzi, że wszczęło postępowanie prawne przeciwko Premier League i English Football League (EFL) w związku z rzekomym naruszeniem przez klub zasad dotyczących zysku i zrównoważonego rozwoju (PSR).

Na drużynę Championship nałożono również embargo na rejestrację zawodników nałożone przez EFL w związku z najnowszymi informacjami dotyczącymi rzekomego naruszenia PSR. Mówią, że jest to „zarówno restrykcyjne, jak i przedwczesne, ponieważ pozostało ponad jedna czwarta okresu sprawozdawczego klubu na lata 2023–2024”.

„Klub piłkarski Leicester City był dziś zmuszony wszcząć dwa pilne postępowania prawne przeciwko Premier League i EFL” – czytamy w piątkowym oświadczeniu klubu. „LCFC będzie dążyć do tego, aby każde z tych postępowań zostało rozstrzygnięte przez odpowiedni i w pełni niezależny panel prawny.

„Klub dokłada wszelkich starań, aby wszelkie stawiane mu zarzuty zostały właściwie i proporcjonalnie ustalone, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przez właściwe organy i we właściwym czasie.

„Chociaż LCFC wolałaby, aby postępowanie było publiczne, aby jego zwolennicy i cały świat mogli zostać poinformowani o ważnych kwestiach zarządzania piłką nożną, które zostaną rozważone, odpowiednie zasady wymagają, aby postępowania te były prowadzone w sposób poufny, w związku z czym LCFC nie będzie na tym etapie będziemy mogli wyrazić na ich temat dalsze uwagi.

„Potwierdzamy stanowisko klubu, że będziemy nadal walczyć o prawo Leicester City i wszystkich klubów do realizowania swoich ambicji, szczególnie tam, gdzie zostały one racjonalnie i sprawiedliwie ugruntowane poprzez trwałe osiągnięcia sportowe”.

Skontaktowano się z Premier League i EFL w celu uzyskania komentarza.

GŁĘBIEJ

Wyjaśniono: Co tak naprawdę oznacza opłata za PSR w Premier League w Leicester

W czwartek Leicester zostało skierowane przez Premier League do niezależnej komisji w związku z rzekomym naruszeniem zasad PSR.

W oświadczeniu Leicester wydanym po tej wiadomości stwierdzono, że klub będzie w dalszym ciągu „uważnie konsultował swoje stanowisko i, jeśli to konieczne, będzie w dalszym ciągu bronił się przed wszelkimi niezgodnymi z prawem działaniami władz piłkarskich, jeżeli będą one starały się sprawować jurysdykcję tam, gdzie nie mogą tego zrobić, jak miało miejsce na początku tego roku”. Nastąpiło to po zwróceniu się drużyny EFL do Leicester o przedstawienie biznesplanu wykazującego, w jaki sposób spółka będzie przestrzegać limitów wydatków, po tym jak przewidywano, że klub będzie na dobrej drodze do przekroczenia progu PSR w listopadzie. Niezależny panel orzekł jednak, że klub nie musi przedstawiać biznesplanu, co doprowadziłoby do sprzedaży w styczniowym oknie.

Premier League skierowała również skargę do Leicester za „nieprzedłożenie zbadanych sprawozdań finansowych” lidze.

Zarzucane naruszenie PSR dotyczy trzyletniego okresu rozliczeniowego kończącego się w sezonie 2022/23, podczas którego Leicester po dziewięciu sezonach z rzędu spadało z czołówki.

Klub stwierdził, że jest „bardzo rozczarowany” decyzją, dodając, że „wielokrotnie demonstrował swoje zaangażowanie w przestrzeganie zasad P&S poprzez swój model operacyjny przez znaczny okres”.

głębiej

GŁĘBIEJ

Czym jest PSR i dlaczego zasady Premier League pozwalają klubom stracić jedynie 105 milionów funtów?

(Alex Pantling/Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here