Zgodnie z uchwałą Izby Zgromadzenia Państwowej Edo z zeszłego wtorku, główny sędzia stanu, sędzia Daniel Okungbowa, powołał siedmioosobowy panel w celu zbadania petycji przeciwko zastępcy gubernatora stanu Philipowi Shaibu.

DAILY POST donosi, że 6 marca 2024 r. Izba Zgromadzenia przekazała zawiadomienie o impeachmentu
zastępcy gubernatora Philipowi Shaibu w związku z rzekomym niewłaściwym postępowaniem i krzywoprzysięstwem wystosowano 7-dniowe ultimatum na ustosunkowanie się do petycji.

W związku z rzekomym uchylaniem się przez wicegubernatora przed doręczeniem zawiadomienia o impeachmentu Izba Izba zarządziła doręczenie zastępcze za pośrednictwem państwowych gazet „Observer” i „Vanguard Newspapers”.

Ogłoszenie zostało opublikowane w dniu 12 marca 2024 r.

W ubiegły wtorek, 19 marca 2024 r., na posiedzeniu plenarnym Izba przyjęła uchwałę nakazującą Sędziemu Głównemu powołanie siedmioosobowego panelu w celu zbadania zarzutów postawionych wicegubernatorowi.

DAILY POST donosi, że w piątek Sędzia Główny zastosował się do wyroku.
Oświadczenie podpisane przez głównego sekretarza Stanowego Sądu Najwyższego, BO Osawaru, uzyskane przez DAILY POST, mianowane emerytowanym sędzią
SA Omonua (Rtd), przewodniczący panelu.

Członkami panelu są także trzej profesorowie z Uniwersytetu w Beninie (UNIBEN) i Uniwersytetu Benson Idahosa (BIU).

Profesorami są Violet Aigbokhaevbo, Wydział Prawa, UNIBEN, Bonifacy Onomion Edegbai, Wydział Biologii i Biotechnologii Roślin, UNIBEN oraz Theresa Akpoghome, była dziekan Wydziału Prawa, BIU.

Inni członkowie to inspektor Andrew Oliha, Oghogho Ayodele Oviasu i Idris Abdulkareen.

Część listu brzmi:

Ma to na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej, że zgodnie z art. 188 ust. 5 Konstytucji Federalnej Republiki Nigerii z 1999 r. (ze zmianami), Szanowny Sędzia Główny stanu Edo, Czcigodny Sędzia DI Okungbowa utworzył PANEL SIEDEMOSOBOWY w celu zbadania zarzutów zawartych w zawiadomieniu o impeachmentu przeciwko zastępcy gubernatora stanu Edo, Rt. Szanowny Philipie Shaibu.

W skład wspomnianego panelu siedmiu osób wchodzą następujące osoby
osoby:

1. Hon. Justice SA Omonua (Rtd.) – przewodniczący
2. Profesor Violet Aigbokhaevbo
3. Profesor Bonifacy Onomion Edegbai
4. Profesor Teresa Akpoghome
5. Pan Oghogho Ayodele Oviasu
6. Przetrwać Dr A.S. Andrzej Oliha
7. Pan Idrisa Abdulkareena

Podpisano
B.0.Osawaru Esq.,
Główny Rejestrator.Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here