CLEARWATER, Floryda — Kiedy Johan Rojas miał 16 lat, przyjaciel dał mu prezent. „To było dla mnie jak skarb” – powiedział Rojas. Na Dominikanie nie miał pieniędzy, żeby kupić nowiutką rękawicę. Był nastoletnim rezerwowym z marzeniami o wielkiej lidze. Więc ten człowiek, przyjaciel swojego trenera, kupił wyszczerbioną rękawicę bramkarską. To była jego pierwsza prawdziwa rękawica.

Było niebiesko i czerwono.

„Jeśli się nad tym zastanowić, wydaje się to zabawne” – powiedział niedawno Rojas. „To wielki zbieg okoliczności”.

Rojas dostał się do Philadelphia Phillies, co było jego pierwszym powołaniem w głównym składzie w dniu otwarcia, a to dzięki rękawiczce. Osiągnął 0,170/0,200/0,264 w 55 występach na płycie sprężynowej. Jest jednak środkowym obrońcą rozpoczynającym grę. Uważany jest za elitarnego obrońcę – jednego z najlepszych środkowych obrońców w baseballu – i za niedokończony produkt.

Taki wynik preferowali Phillies, gdy rozpoczynały się wiosenne treningi; Działacze zespołu nie pozwolili, aby zniechęcił ich brak wyników Rojasa w meczach Ligi Grejpfrutowej. Phillies mają aspiracje do mistrzostwa i poświęcą atak na rzecz obrony na jednej pozycji w składzie – pałkarzu nr 9. Nie jest to niedorzeczna taktyka.

„Jego stan się poprawia” – powiedział menadżer Phillies Rob Thomson. Dopóki nie zostanie pochowany, z nim w klubie będziemy lepszą drużyną. Jesteśmy. Tylko ze względu na obronę.”

Decyzja byłaby łatwiejsza, gdyby Rojas szybciej widział rezultaty po dostosowaniu zamachu. Jednak Phillies wierzą w 23-letniego zapolowego. Nie jest to przekonanie jednoznaczne. Zatrzymali Cristiana Pache’a zamiast Jake’a Cave’a, którego w niedzielę sprzedano do Rockies za gotówkę, ponieważ Pache będzie ubezpieczał Rojasa. Jeśli Phillies nie zobaczą wystarczającej poprawy ofensywy Rojasa w ciągu miesiąca lub dwóch, będą mogli wysłać go do juniorów i przynajmniej zachować część obrony z Pache.

Phillies sfinalizowali wszystkie sprawy w niedzielę, dzień przed wyjazdem z Florydy. Zakończyli przedłużenie o rok kontraktu z niezawodnym lewicowym pomocnikiem Mattem Strahmem na rok 2025, a następnie ukształtowali skład na dzień otwarcia.

Nie zagrają w nich Taijuan Walker, u którego zdiagnozowano zapalenie spowodowane urazem prawego barku. Rozpocznie sezon na liście kontuzjowanych. Gdy będzie mógł ponownie rzucić rzut, być może jeszcze w tym tygodniu, zebranie informacji na temat jego rzutów zajmie trochę czasu. Spencer Turnbull to piąty starter, który otworzył miejsca pracy w Bullpen dla Luisa Ortiza, Yuniora Marte i Connora Brogdona. Orion Kerkering może zostać aktywowany 9 kwietnia; rzucił się w niedzielę na mecz niższej ligi i osiągnął prędkość 97 mil na godzinę. Phillies mogli przeforsować sytuację w przypadku Kerkeringa, ale zachowali ostrożność, gdy jego wiosenną grę przerwała choroba.

Decyzje dotyczące rzucania, nawet biorąc pod uwagę kontuzję Walkera późną wiosną, były proste. Brogdon nie miał mocnej sprężyny; kontuzje innych osób zachowały jego miejsce w składzie. Phillies byli zaniepokojeni obecnym stanem Walkera, a jeśli już, to dało im dłuższy pas startowy, aby go przygotować.

Mógłby wrócić gdzieś w maju.

„Chcę tam być” – powiedział Walker. „W zeszłym roku wiele razy nie byłem na 100 procent gotowy. To była harówka. Trudno było rzucać w ten sposób. Dlatego w tym roku chcę częściej dawać z siebie wszystko, niż nie. Jeśli na początku muszę poświęcić trochę czasu, muszę to zrobić. Tak bardzo jak nie chcę. Boli mnie, że nie jestem tam z chłopcami. Myślę, że na dłuższą metę będzie to pomocne dla mnie, ale także dla zespołu.

Turnbull rozpocznie szósty mecz w sezonie; W piątym meczu Zack Wheeler będzie odpoczywał regularnie.

Porzucając Cave’a, Phillies rozpoczną sezon z tylko jednym leworęcznym pałkarzem na ławce rezerwowych – rezerwowym łapaczem Garrettem Stubbsem. Rojas i Pache mają podobny zestaw umiejętności i posiadanie obu w składzie może być zbędne. Phillies byli skłonni przedłożyć kwestię długoterminową nad krótkoterminową potrzebę – tradycyjny lewy kij ławkowy.

Według Thomsona na ławce rezerwowych będzie miał Whita Merrifielda lub Brandona Marsha jako potencjalnego zmiennika Rojasa w sytuacjach, które tego wymagają w końcówkach meczów. Merrifield, prawy pałkarz, w swojej karierze nawet się rozstał.

„Jeśli potrzebujemy uderzenia pięścią w praworęcznego miotacza” – powiedział Thomson – „a Marsha tam nie ma, czuję się więcej niż komfortowo w Merrifield”.

Niezależnie od składu, jaki wprowadzą do sezonu, oczywiście może on ulec zmianie. Phillies byli zachwyceni wiosną Kody’ego Clemensa. Był ostatnią osobą w obozie. W Triple A uderza głębią lewą stroną. Podobnie jest z Davidem Dahlem, który będzie grał na boisku Lehigh Valley. Darick Hall nadal znajduje się w 40-osobowym składzie. Jeśli Phillies w pewnym momencie poczują, że potrzebują lewego kija na ławce rezerwowych, mogą wezwać jednego z takich zawodników.

Pache to piąty zapolowy, który gra przeciwko leworęcznym. Taka będzie jego rola na początek sezonu. Pache nie może zostać wysłana osobom niepełnoletnim bez uprzedniego uzyskania zgody. Phillies spodziewali się, że ktoś go zgłosi. Chcieli więcej czasu z Pache’em, choć przy niewielkiej ilości czasu na grę trudno będzie w dalszym ciągu udoskonalać jego zamach.

„Tej wiosny nieźle radził sobie z uderzeniami piłki, nawet przeciwko miotaczom praworęcznym” – powiedział Thomson. „Prawdopodobnie nie jest w klasie Rojasa, ale jako obrońca jest całkiem blisko”.

Rojas wprowadził znaczące zmiany w zamachu, zgodnie z zaleceniami trenera uderzeń Kevina Longa. Trenerzy powiedzieli Rojasowi, aby nie skupiał się na wynikach Ligi Grejpfrutowej. Chcieli widzieć, jak częściej wprowadza piłkę do gry. Chcieli, żeby mniej gonił. Rojas w ogóle tak zrobił. W ciągu ostatnich 29 uderzeń w lidze grejpfrutowej trafił dwukrotnie. Drugi strajk miał miejsce w niedzielę, a przy stanie 3:2 był to strzał w dziesiątkę, ale nazwano go strajkiem. Rojas w niedzielnym meczu zaliczył 16 narzutów w trzech występach (jeden spacer), a Thomson uznał to za postęp.

„To ekscytujący gracz” – powiedział Thomson. „Denerwuje ludzi, kiedy przebywa w bazach. Każdy sposób, w jaki może dostać się do bazy, jest świetny. A jeśli potrafi przeżuwać tony, jest naprawdę dobry w tej dziewiątce.

To ryzyko, ale Phillies uznali, że warto je podjąć. Obawiali się, że Rojas pozwoli, aby ciągłe niepowodzenia w wiosennych meczach nadwątliły jego pewność siebie lub nakłoniły go do porzucenia regulacji zamachu. Czy widzieli jakieś oznaki tego?

„Nie” – powiedział Thomson. “Ani trochę.”

Dlatego Phillies czuli się komfortowo, przekazując Rojasowi środkowe pole. Ciężar produkcji spoczywa na pozostałej części składu. Zawsze tak było, gdy Phillies budowali skład poza sezonem. Tak więc Rojas zaczyna od czwartku jako dziewiąty. Oczekiwania są mierzone.

„Chcemy, żeby tylko dopilnował, aby nie został pogrzebany psychicznie i emocjonalnie” – powiedział Thomson. „Jeśli nam się to uda, będzie dobrze”.

(Górne zdjęcie Johana Rojasa: Rich Storry/Getty Images)Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here