Gareth Southgate twierdzi, że krzyż św. Jerzego w jakichkolwiek kolorach innych niż czerwony i biały nie jest prawdziwym krzyżem św. Jerzego, ale przyznał, że był „trochę zagubiony” kontrowersjami wokół nowej domowej koszulki Anglii.

Nowy strój domowy, wprowadzony na rynek w poniedziałek, ma krzyż z tyłu kołnierza, w którym tradycyjne czerwone paski zastąpiono fioletowymi, niebieskimi i granatowymi.

Doprowadziło to do wielu dni krytyki, w których nowy motyw oskarżano o bycie gestem politycznym. Premier Rishi Sunak i przywódca laburzystów Sir Keir Starmer należeli do głosów opowiadających się za przywróceniem czerwonych słupków.

W piątek po raz pierwszy zapytano firmę Southgate o tę kwestię i stwierdziła, że ​​nowy projekt zasadniczo zmienia znaczenie.

„Uważam, że jeśli nie jest to biała flaga z czerwonym krzyżem, to nie jest to flaga św. Jerzego” – stwierdził Southgate. „Więc cokolwiek to jest, jest to dziwaczny element konstrukcyjny, który, jak sądzę, mógłby zastosować Banksy lub Reuben Dangoor”.

Zapytany, czy to oznacza, że ​​jest temu przeciwny, Southgate powtórzył: „Mogą stworzyć dziwaczny projekt, ale nie można powiedzieć, że to flaga Świętego Jerzego, ponieważ tak nie jest. To zatem coś innego.”


Flaga na kołnierzu nowego stroju Anglii (Nike Football)

Projekt miał na celu wprowadzenie nowych kolorów krzyża jako hołd dla stroju treningowego Anglii z Mistrzostw Świata w 1966 roku. Tweet z konta Nike w poniedziałek rano opisał to jako „zabawną aktualizację” flagi, „aby jednoczyć i inspirować”.

Kiedy w piątek w porze lunchu FA wydała oświadczenie w tej sprawie, stwierdziła, że ​​„nie jest to pierwszy raz, gdy na koszulkach Anglii zastosowano różne kolorowe wzory inspirowane krzyżem św. Jerzego”.

Jednak Southgate nie wydawał się oburzony tą sytuacją, wskazując, że flaga nie jest nawet najważniejszym elementem angielskiej koszulki.

„Jeśli debata dotyczyła tego, czy flaga Anglii powinna znajdować się na koszulce Anglii, to mieliśmy momenty, w których tak było, i chwile, w których jej nie było” – powiedział. „Najważniejszą rzeczą na koszulce Anglii są tak naprawdę Trzy Lwy. To jest rzecz ikoniczna, która odróżnia nas nawet od angielskiej drużyny rugby czy angielskiej drużyny krykieta.

Ludzie nie uważają, że powinniśmy zmieniać flagę Świętego Jerzego, (ale) jeśli zostanie zmieniona, to nie będzie to flaga Świętego Jerzego! Więc jestem trochę zagubiony w tym elemencie.”

głębiej

GŁĘBIEJ

Nike, Anglia i wojna kulturowa dotycząca kołnierzyków koszul, która tak naprawdę nie powinna była mieć miejsca

(Zdjęcie na górze: Michael Regan/Getty Images)Źródło

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here